Ružomberok - „V extraligovom tíme žien v porovnaní s predchádzajúcou sezónou nie sú Lásková, Čavojská, Brestovanská, Michulková a Popelková. Michulkovej sme viackrát ponúkli predĺženie zmluvy, do dnešného dňa sa ale k našej ponuke vôbec nevyjadrila. Popelková skončila s aktívnou činnosťou a v klube ďalej pôsobí ako profesionálna trénerka. Na začiatok dostala na starosť B družstvo junioriek.“ Už dávnejšie je známe, že tréner Stanislav Onuška (jeho asistentmi sú Jelena Mozgová a Anton Panis) hľadá do družstva kvalitnú podkošovú hráčku. Počas leta vytypované zahraničné pivotky, vrátane jednej Američanky, boli v Ružomberku na skúške a ďalšie dve ešte majú prísť. V najbližších dňoch by v tomto smere mala padnúť definitíva. Do tímu pribudne tiež nová krídelníčka, ako náhrada za Michulkovú. Po lanskom hosťovaní do MBK Ružomberok prestúpila mladá žilinská basketbalistka Brezánio-vá. Z vlastnej liahne do kádra žien bola posunutá juniorska reprezentantka Oravcová, ktorá aj na nedávnych majstrovstvách Európy junioriek v Bratislave dokazovala, že ide o veľmi talentovanú hráčku.
„Do 28. augusta sa ženy budú pripravovať v domácich podmienkach,“ pokračuje B. Žbirka. Potom ich čaká sústredenie v hoteli Permon na Podbanskom. Boli sme tu už v minulej sezóne pred play - off a našli sme po všetkých stránkach vynikajúce podmienky. Keďže družstvo bude kompletné až po skončení kvalifikačných stretnutí o postup na ME (jedno, a to 15. septembra s Chorvátskom bude aj v Ružomberku), čiže od 26. septembra, prvé oficiálne zápasy sú v pláne až potom. Počítame s účasťou na dvoch turnajoch. Prvý možno usporiadame aj my, zatiaľ však túto alternatívu zvažujeme. V každom prípade chceme, aby sa do Ružomberka vrátil jeden kvalitný ženský turnaj európskeho významu. Ďalej by to by mal byť štart na turnaji v Krakove. Vzhľadom na olympiádu a už spomínanú kvalifikáciu na európsky šampionát, ktorý bude v budúcom roku v Turecku, neskôr sa začne aj naša Extraliga, a to s najväčšou pravdepodobnosťou 16. októbra.“
S reprezentáciou sa momentálne pripravujú Ivanová, Garčárová, Číkošová a Furková. Kým majster Delta I. C. P. Košice sa zatiaľ k reprezentácii stavia veľmi macošsky, v Ružomberku je iná situácia. „Mrzí ma, že v Košiciach je taký postoj,“ vraví B. Žbirka, ktorý je tiež viceprezidentom Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA). „My sme našim dievčatám povedali, že je v záujme klubu, mesta a i celého Slovenska, aby tie, ktoré sú oslovené pristúpili k reprezentácii maximálne zodpovedne. Bude to v prospech celého nášho basketbalu, keď sa dostaneme na majstrovstvá Európy.“
V sezóne 2004/2005 bude mať MBK Ružomberok v dlhodobých súťažiach deväť celkov. Okrem A družstva žien sú to: ženy B (tréner Boris Žbirka), juniorky A (Anton Panis), juniorky B (Renata Popelková), kadetky (Marta Žbirková), staršie žiačky (Mária Graffová), mladšie žiačky (Igor Vanko), staršie minižiačky (Jozef Považan) a mladšie minižiačky (Tatiana Vartíková). „Čo sa týka „béčka“ žien, podobne ako vlani, nepôjde o tréningovú skupinu, len hraciu. Družstvo bude zložené z niektorých hráčok „áčka“ a junioriek,“ vysvetlil B. Žbirka.
Ešte v polovici júla rozhodla generálna rada SBA o zriadení troch centier olympijských nádejí - v Bratislave, v Košiciach a v Ružomberku. Týmto zároveň zaniklo doterajších osem centier talentovanej mládeže. „My pre chlapcov budeme mať vysunuté pracovisko v Žiline,“ prezrádza B. Žbirka, ktorý bol menovaný za riaditeľa ružomberského centra. „Ide o samostatný právny subjekt, na ktorý bude SBA účelovo uvolňovať prostriedky poskytnuté Ministerstvom školstva SR. Zatiaľ ide o nábehový program. Do troch rokov by mal byť vybudovaný nový model prípravy v záujme napredovania basketbalu na Slovensku. Najprv pôjde o vyhľadávanie a sústredenie najtalentovanejších chlapcov a dievčat a potom o ich kvalitnú prípravu. Ľahšie by sa nám potom mali tvoriť jednotlivé reprezentačné výbery. Len mimochodom, v každom centre olympijských nádejí bude aj kancelária prezidenta SBA Pavla Barňáka. Týmto spôsobom šéf SBA chce mať pravidelný kontakt s hnutím.“