Liptovský Mikuláš – Výnimkou nie je ani leto, kedy práce pre záchranárov neubúda, skôr naopak. Ladislava Gašpara, vedúceho lekára liptovskomikulášskej RLP sme sa opýtali nielen na prácu záchranárov v lete, ale i nato, ako sa správať, aby sme sa v opatere záchranárov nemuseli ocitnúť i my.
„Letná sezóna je v L. Mikuláši a jeho okolí charakteristická zvýšeným počtom turistov,“ hovorí na úvod L. Gašpar. „Práve tí nám počas leta spôsobujú nemálo starostí. Hlavne cez víkend zaznamenávame časté výjazdy najmä do liptovskomikulášskeho aquaparku, kde si väčšinou mladí spôsobia rôzne drobné úrazy. Starší ľudia často odpadnú,“ pokračuje L. Gašpar. Pravidelné sú i zásahy pri dopravných nehodách, ktorých je v lete viac. Rýchla lekárska pomoc v L. Mikuláši má ozaj široké pole pôsobnosti. Veď do jej „rajónu“ patria ešte od L. Mikuláša tak vzdialené obce, ako sú napríklad Malé Borové, Liptovská Anna, či Partizánska Ľupča. Liptovskomikulášska RLP má k dispozícii dve sanitky vybavené resuscitačnými prístrojmi. Sanitky však záchranárom neslúžia len na poskytovanie okamžitej lekárskej pomoci, ale i na prevozy pacientov do nemocníc, napríklad v Martine alebo v Banskej Bystrici.
„V lete máme priemerne 5-6 výjazdov denne, ale každý deň je iný. Najčastejšie zasahujeme pri srdcovocievnych problémoch, ale i pri epilepsiách alebo úrazoch. Najmä na tie často doplácajú turisti v horách – precenia svoje sily. Ak k tomu ešte prirátame ich nevybavenosť a neskúsenosť pre horské túry, nešťastie je potom už iba naozaj otázkou času,“ vysvetľuje. Preto je v horách podľa slov L. Gašpara potrebná i dobrá predvídavosť, najmä v prípade hrozby zhoršenia počasia. Časté úrazy turistov sú najmä v turisticky najnavštevovanejších dolinách – Žiarskej a Demänovskej.
Turisti však nenavštevujú len hory, ale i vodné plochy. Na Slovensku najmä v tomto roku často dochádza i k utopeniu ľudí. Aká je situácia v liptovskomikulášskom okrese? „Počas tohto leta sme našťastie nezaznamenali žiadne utopenie. Najmä Česi sú však pri splavovaní Váhu pri Uhorskej Vsi dosť nepoučiteľní,“ oboznamuje L. Gašpar. Ktorá veková skupina je počas leta najčastejšie ohrozovaná? „Najmä starších ľudí postihnú srdcovocievne ťažkosti, no pri dlhom pobyte na slnku sú ohrozené všetky vekové skupiny. Zdravotné problémy majú najmä starší ľudia počas zvýšenej telesnej námahy. Dôležité je dodržiavanie pitného režimu. U každého je to individuálne, no počas leta je potrebné za deň vypiť minimálne 1,5 – 2 litre tekutín. Samozrejmosťou je už spomínané nepreceňovanie svojich síl a schopností,“ dodal na záver vedúci lekár liptovskomikulášskej RLP.