Žiar – Bolo však krátko po druhej hodine popoludní, keď sa dedinou ozval silný výbuch. „Čo sa stalo?,“ pýtali sa všetci, ktorí ho počuli. Tí, čo boli nablízku, to vedeli už zakrátko. O život prišiel 37-ročný muž z Pribyliny, ktorý pracoval na výkopových prácach pri jednom z domov spolu so synom a synovcom. Granát, ktorý našiel, mu pri manipulácii vybuchol. Priamo v rukách...
„Práve som v záhrade rúbal drevo, keď som začul silný výbuch,“ hovorí muž, bývajúci len pár metrov od miesta nešťastia. „Najprv som si myslel, že chlapi pracujúci na mieste „odpálili“ humno, pri ktorom pracovali,“ pokračuje v rozprávaní. „Zrazu som však videl dym a počul volanie o pomoc. Najprv som si myslel, že horí.“ Zakrátko sa mu však pred očami naskytol pohľad, aký by neprial nikomu. „Nebudem opisovať, ako vyzeral. Najprv sme si s manželkou, ktorá prišla krátko po mne, mysleli, že ešte žije. Okamžite sme zavolali sanitku, ktorá prišla spolu s požiarnikmi a policajtmi do desiatich minút,“ opisuje prvé chvíle. „Vôbec sme sa nepozerali na to, ako vyzerá, v tej rýchlosti a v šoku človek na to nemyslí. Naším cieľom bolo zachrániť ho, no to sa nám už bohužiaľ nepodarilo,“ hovorí so smútkom v hlase. Na mŕtveho nemôže povedať zlé slovo: „Pracoval tu približne mesiac. Ale keby ste videli, ako tvrdo,“ povie nakoniec pričom nezabudne dodať: „V Žiari však môžete ešte nevybuchnutú muníciu z vojnových čias nájsť na viacerých miestach. Aj susedné humno bolo počas vojny cieľom útokov.“ Že sa mŕtvemu už nedalo pomôcť, nám potvrdil aj Ladislav Gašpar, vedúci lekár Rýchlej lekárskej pomoci v L. Mikuláši: „Výbuch granátu mu spôsobil mnohé vnútorné zranenia, ktorým na mieste podľahol.“
Informácie k prípadu nám poskytol aj Igor Mahút, zástupca hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline. „Tridsaťsedemročný Miloš z Pribyliny našiel granát pri rekonštrukcii humna. Neodborná manipulácia spôsobila výbuch granátu. Miloš zraneniam na mieste podľahol. Privolaný pyrotechnik zistil, že výbuch spôsobil granát RG 34 pochádzajúci z druhej svetovej vojny,“ hovorí I. Mahút a občanov vyzýva: „V žiadnom prípade s nájdenými výbušninami nemanipulujte – je to životu nebezbečné! Okamžite zavolajte na známe číslo 158. Policajný pyrotechnik sa následne postará o odborné prevzatie a likvidáciu takejto hrozby,“ vysvetľuje.
Aké má polícia v Žilinskom kraji skúsenosti s nálezmi nebezpečných výbušnín? „Z praxe je zrejmé, že ešte aj 60 rokov po ukončení druhej svetovej vojny dochádza k nálezom rôznej munície. Či už sú to náboje, ručné, delostrelecké, alebo mínometné granáty či letecké bomby. Muníciu možno nájsť voľne ležiacu v prírode, zakopanú v zemi, alebo, ako aj v tomto prípade, pri rekonštrukčných prácach v starých budovách. Väčšina takejto munície je však stále funkčná. Kvôli skorodovaniu starej munície je nebezpečenstvo výbuchu oveľa väčšie. I najmenšia manipulácia môže aktivovať spúšťací mechanizmus,“ dodal I. Mahút. Od začiatku tohto roka zasahoval policajný pyrotechnik v Žilinskom kraji až dvadsaťtrikrát pri nálezoch a následnej likvidácii nebezpečných výbušnín.