K pamätníku „padlým v bojoch za slobodu Sovietskeho sväzu a za oslobodenie Československa” (vpravo) na Námestí osloboditeľov v L. Mikuláši pribudol pamätník „na večnú pamäť 28 občanom mesta L. Mikuláš, ktorí padli v boji proti fašizmu v zahraničnom odboji a SNP v rokoch 1939-1945. Ozdobili ho vence od odbojárov a predstaviteľov mesta.
Medzi najstarších priamych účastníkov protifašistických bojov a SNP v Liptove patrí 91-ročný Rudolf Stankoviansky (na fotografii v pravo s prapravnučkou).
Predtým sa v priestoroch Čierneho orla konala vernisáž výstavy SNP v Liptove a do života uviedli knihu Petra Vrlíka o protifašistickom odboji v L. Mikuláši. Popoludní položili vence na Háji Nicovô a na Vrbickom cintoríne uložili urnu Jaroslava Šolca, generála in memoriam. Na pietnom akte sa zúčastnila aj jeho bývalá manželka spisovateľka Hana Ponická.
Jaroslav Šolc bol priamym účastníkom protifašistického odboja a SNP a neskôr známym a znamenitým historikom. Stal sa prvým náčelníkom Vojenského historického ústavu v Bratislave a histórii sa venoval aj napriek tomu, že bývalý režim mu nedovolil publikovať. Jeho vedecká práca Slovensko v českej politike vyšla až po jeho smrti (zomrel v roku 1985), veľa rukopisov čaká v archívoch SNP v B. Bystrici na vydavateľa.
Na tohtoročné oslavy 60. výročia SNP v Liptovskom Mikuláši pozvali aj priameho účastníka protifašistického odboja v Liptove Ukrajinca Vladimíra Semjonoviča Macneva, ktorému pred niekoľkými rokmi udelili titul Čestný občan mesta L. Mikuláš. Nechýbali ani domáci účastníci protifašistických bojov, partizáni a vojnoví veteráni, zástupcovia mesta, štátnej správy, Matice slovenskej, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Vojenskej akadémie a českí odbojári z družobnej Opavy.