Na oslavách 25. výročia založenia ŠHT v L. Mikuláši sa zúčastnili aj niektorí známi absolventi školy. Na fotografii zľava: Ján Cibuľa, Juraj Halaj, Juraj Kledrowetz a Marek Uram.
Pri príležitosti 25. výročia ŠHT pripravili vo vestibule ZŠ vitríny s oceneniami, s fotografiami a dresmi bývalých absolventov, ktorí vo významnej miere preslávili liptovskomikulášsky hokej nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Nechýbajú tam fotografie a dresy Mareka Urama, Ivana Droppu, Petra Sejnu, Milana Jurčinu či čerstvého držiteľa Stanley cupu Martina Cibáka. Súčasná riaditeľka ZŠ Alena Ridzoňová k tejto mini galérii slávnych absolventov poznamenala: „Takto spríjemneným vstupom do základnej školy sme sa inšpirovali vlani v Poprade, keď sme boli na návšteve športových hokejových tried. Vtedy sme si povedali, že aj my sa o niečo podobné pokúsime a som rada, že sa nám to podarilo.“
Prvým trénerom v liptovskomikulášskych ŠHT bol Dušan Halaj, otec hokejistu Juraja Halaja, ktorý bol mimochodom žiakom v prvej hokejovej triede. A ako sa pozerá na zrod ŠHT Dušan Halaj? „V tom období sme chceli zvýšiť úroveň mládežníckeho hokeja v meste. Vtedy boli hokejové triedy iba v Banskej Bystrici a v Poprade. Navštívili sme ich a z každej vybrali to najlepšie. Využili sme príležitosť, že aj základná škola bola nová a predstavovalo to určitú symboliku niečoho nového. Výber chlapcov do tried nebol jednoduchý. Neboli to len testy, ale žiak musel dosahovať aj výborný prospech v škole. Práve na prospech sme kládli veľký dôraz. Preto naši chlapci dosahovali dobré výsledky nielen na ľade, ale aj v školských laviciach. Ako tréneri sme sa zúčastňovali i na rodičovských združeniach. To sú podľa mňa základné prvky dobrej spolupráce v škole i mimo nej. V ŠHT som pôsobil 9 rokov. Okrem prvej triedy som mal v poradí aj siedmy ročník chlapcov, ktorý považujem za veľmi vydarený. Vzišli z neho hráči ako Ján Cibuľa, Peter Klepáč, Ján Pleva či Marek Uram. Pracovať s mládežou je významné poslanie, ale človek to musí mať v sebe a peniaze nesmú byť prvoradé. My sme to robili zadarmo a popri práci, lebo sme mali chuť. Tá v súčasnosti veľakrát chýba a to je škoda. Som rád, že si niektorí ľudia spomenuli na toto výročie a my si ho môžeme dôstojne pripomenúť.“
O vznik ŠHT sa v nemalej miere pričinila aj vtedajšia riaditeľka školy Božena Šimková. „Prvým školským rokom sme otvorili našu školu v roku 1977. Škola nebola ešte kompletne hotová a my sme pracovali v provizórnych podmienkach. Všetko sme riešili doslova za pochodu, ale pomohlo, že sme boli výborný kolektív a zvládli sme to. V roku 1979 sme dobudovali športový areál a privítali prvých hokejistov v škole. Nevedeli sme do čoho ideme, ale dopadlo to dobre. Mňa osobne teší, že z prvých tried vyšli tí najlepší. My sme ich vždy volali iba „Halajovci“. Všetci vedeli, že hovoríme o hokejistoch. S chlapcami neboli veľké problémy, asi iba také, ako s ostatnými. Jedno obdobie sme uvažovali, že „obohatíme“ triedy aj o dievčatá - gymnastky, ale nakoniec to nevyšlo. Napriek všetkému dnes viem, že to bol správny krok a som rada, že som mohla byť pri tom,“ povedala B. Šimková.
Starší ľudia často hovoria, že nič už nie je také, ako to bolo za ich čias. Mladšia generácia je vraj „divokejšia“ a nezbednejšia. Preto nás zaujímal aj názor na hokejistov súčastnej riaditeľky školy Aleny Ridzoňovej, ktorá je dcérou prvej riaditeľky Boženy Šimkovej. „Myslím si, že veľa sa toho za tie roky nezmenilo. Naši hokejisti patria na škole k lepšiemu priemeru na škole. Na škole máme približne 120 chlapcov a každý z nich je iná osobnosť. Teda sú aj lepší aj horší. V súčasnosti je kritická ôsma trieda, vlani to boli deviataci. Je to však spôsobené aj vekom a preto veľmi záleží na práci triedneho učiteľa. Keďže sú to čisto chlapčenské triedy, je to tam rušnejšie a pedagógovia musia mať väčšie pochopenie. Myslím si, že sa to dá zvládnuť. Veľmi ma teší, že sme si mohli pripomenúť výročie športových tried, ktoré sú už 25 rokov súčasťou našej školy.