Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Bea star z Jakubovian oblieka missky a celebrity

Ako študentka Strednej odbornej školy odevnej v Trenčíne chodila Beata Kucháriková z Jakubovian na letné brigády do Demänovskej jaskyne Slobody, kde robila sprievodkyňu. Medzi „ uniformovanými“ rovesníčkami v tričkách a džínsoch ju nebolo možné prehliadn

Beata Rajská (vľavo) bola prednedávnom na Kanárskych ostrovoch fotografovať do kalendárov aj s Martinou Dvořákovou, finalistkou Miss ČR 2004 (v strede) a Luciou Gíbodovou, Miss SR 1990, ktorá vystupovala v úlohe vizážistky.

Ako študentka Strednej odbornej školy odevnej v Trenčíne chodila Beata Kucháriková z Jakubovian na letné brigády do Demänovskej jaskyne Slobody, kde robila sprievodkyňu. Medzi „ uniformovanými“ rovesníčkami v tričkách a džínsoch ju nebolo možné prehliadnuť. Jej oblečenie bolo vždy originálne, nápadité, zladené s doplnkami premyslenými do najmenších detailov. Navrhovala a šila si ich sama. Dievčatá obdivovali zaujímavé strihy jej šiat a netradičné materiály. Raz prišla v bielom overale. Na otázku, kde vzala takú výnimočnú látku, odpovedala, že je to materiál z padáka. No koho by napadlo v čase, keď bol „populárny“ tesil a diolén a výber v obchodoch mizerný, šiť z padákoviny? Beatu áno. Navyše mala skúsenosti už aj s prevádzaním modelov na módnych prehliadkach. Jednoducho, hviezda! A tak sme ju začali volať Hviezda, tí jazykovo zdatnejší Bea - star. Ona ešte aj v tom hrubom červenom jaskyniarskom svetri tak naozaj vyzerala.

Na vysnívanú Vysokú školu umeleckopriemyselnú v Prahe sa po maturite nedostala a rok pracovala ako návrhárka vo vtedajších Bavlnárskych závodoch V. I. Lenina v Ružomberku. Zakrátko však zistila, že byť zatvorená osem hodín vo fabrike, nosiť v kabelke „štikačku“ a každý deň ju označovať časom príchodu a odchodu, nie je pre ňu to pravé orechové. Pre mladú ambicióznu a kreatívnu ženu bol takýto spôsob života a sebarealizácie príliš nudný. Práve preto sa rozhodla, že bude ďalej študovať. Keď jej to nevyšlo s pražskou „vyškou“, tak stavila na svoju druhú lásku - históriu. Beata ju vyštudovala spolu s archívnictvom na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ešte počas vysokoškolského štúdia sa vydala a založila si rodinu. Na jej promócii bol už aj syn Hynek. Jej manžel, ako vojak z povolania, dostal zamestnanie v Brne. Beata sa teda odsťahovala na Moravu a nejaký čas o nej nebolo počuť...
Aspoň na Slovensku. Kto sa zaujíma o módu, občas sa v tlači alebo v televízii stretol s menom českej návrhárky Beaty Rajskej. Najmä v súvislosti s medializovanou svadbou českého speváka Daniela Hůlku, pretože ženíchovi aj neveste navrhovala svadobné šaty. Mnohých však nenapadlo, že slávna česká návrhárka Beata Rajská, je tá istá Beata, ktorá bola za slobodna Kucháriková. Ale je to tak. A hoci na Slovensku sa o nej veľmi nepíše, čitatelia českých módnych časopisov a diváci českých televíznych staníc ju veľmi dobre poznajú. Tak ako nie každý u nás vedel, že je úspešná v módnej brandži, možno v Čechách nevedia, že vyrástla v Jakubovanoch.

Beata Rajská (druhá sprava) s víťazkami Miss Českej republiky 2004, Michaelou Vostlovou (druhá zľava), Editou Horthovou (vpravo) a najkrajšou Češkou Janou Doležalovou (vľavo).

„Nielenže som tam vyrástla, ale rada sa tam z času na čas vraciam. Do babičkinej chalupy, kde som sa ako malé dievča vždy zastavila cestou zo školy. Spomienky na detstvo mám veľmi živé a napriek tomu, že som za pomerne krátky čas veľa dokázala, nezabúdam na svoje korene,“ rozpráva dynamická žena, ktorá sa od tých študentských jaskyniarskych čias veľmi nezmenila. Je rovnako štíhla a atraktívna. Opálená, v minisukni a tričku, s úsmevom a účesom s dvoma vrkočmi, vyzerá dievčensky. Dobre naladená, bez stopy po manieroch slávnych ľudí. Hoci pritom, čo už dosiahla, by si ich pokojne mohla dovoliť. „Často sa stretávam so slávnymi spevákmi, známymi hercami, uznávanými politikmi, ale väčšinou mám skúsenosti, že čím je človek väčším profesionálom vo svojej práci, tým je skromnejší,“ pripomína a dodáva, že občas jej po úspešnej prehliadke v zahraničí preletí hlavou myšlienka: „Čo tu ja, dievča z Jakubovian, robím medzi týmito slávnymi ľuďmi.“ Dovolíme si odpovedať za ňu: „Najskôr sme ťa volali Hviezda, tak si sa ňou naozaj stala.“

Tušila, že do archívu nepatrí
Samozrejme, že „stať“ sa hviezdou nie je jednoduché a vyžaduje to tvrdo pracovať. Zaujímalo nás, čo tomu predchádzalo. „Keď som doštudovala na vysokej škole, rozmýšľala som, čo budem ďalej robiť. Hoci k histórii mám veľmi dobrý vzťah, predstava, že budem robiť vedátorku, alebo pracovať v múzeu či archíve medzi zaprášenými dokumentami, sa mi nepozdávala. Tak som prijala miesto v módnom salóne v Brne. Majiteľ salónu ma nechal robiť, čo som chcela, mal len jednu podmienku - aby som zvýšila obrat. Začala som robiť módne prehliadky a malo to efekt,“ hovorí o svojich profesionálnych začiatkoch v módnej brandži Beata. Jej sen, stať sa módnou návrhárkou, sa začal uskutočňovať. Medzitým sa rozviedla, druhýkrát vydala a ostala na materskej s druhým synom Liborom. Kúpili si dom v Žďári nad Sázavou a do salónu sa už nevrátila pracovať. Vtedy ju oslovila riaditeľka odevnej školy, aby začala učiť. Známe osobnosti ju však stále žiadali, aby im navrhovala oblečenie. „Vtedy som si uvedomila, že začínam nestíhať. Tak som v roku 1997 vytvorila svoju vlastnú značku Beata Rajská, zriadila si ateliér a butik v Prahe a krajčírske dielne v Ždári.“ Dodajme, že v súčasnosti zamestnáva dvanásť ľudí, väčšinou krajčírky a na módne prehliadky si ďalších pracovníkov najíma podľa potreby. Ona sama už nemá ani šijací stroj. „Moje krajčírky sú veľmi šikovné a zručné. Každá sa špecializuje na určitý druh odevov, alebo materiálu. Jedna je vynikajúca na hodváb, iná na šifón, ďalšia napríklad na svadobné šaty.“ Veľa modelov značky Beata Rajská je zdobených štrasom, krištáľom či inými kameňmi. Donedávna takéto modely Beata vlastnoručne dotvárala, teraz to už robí jej zamestnankyňa, ktorá skúsenosti v takejto práci nazbierala v módnom dome Dior.

Jedna zo strán pripravovaného kalendára na rok 2005.

Rozhodla sa pre najdrahšiu cestu
Ak sme rozprávaním o nádherných šatách zaujali niektoré dámy a začínajú rozmýšľať, že by si radi zaobstarali nejaký model od liptovskej rodáčky, trochu ich sklameme. „Moje modely nie sú bežne dostať v obchodoch. Buď si ich u mňa objednajú na zákazku, alebo ich kúpia výhradne v mojom butiku v Prahe,“ odpovedá módna návrhárka na našu nevyslovenú otázku o možnosti kúpiť si jej model na Slovensku. „Keď som začínala, na trhu už bolo dosť firiem, ktoré vyrábali odevy. Pochopila som, že veľkým firmám nemôžem konkurovať kvantitou, tak som vsadila na kvalitu. Na tú najvyššiu. Samozrejme, že kvalita je nákladná, ale rozhodla som sa ísť tou najdrahšou cestou. Nechcela som totiž robiť modely, ktoré bežne dostať v obchodoch. Moje modely vyžadujú solventnosť toho, kto si ich chce obliekať, ale nechcem predávať na silu za každú cenu.

Preto, lebo si nemyslím, že s mojimi modelmi stojí a padá svet a najmä kvôli tomu, že nepredávam len modely, ale aj svoje meno,“ vysvetľuje svoju podnikateľskú filozofiu žena, ktorá vie, že marketing je veľmi dôležitý, ale: „Pre mňa je oveľa dôležitejšie, keď mi spokojná klientka pošle ďalšie, ktorým sa moje modely páčia.“ Móda značky Beata Rajská je náročná. Je tiež drahá. „Robím drahú módu nie preto, aby bola drahá, ale preto, aby bola výnimočná. Môj prístup ku každej klientke je individuálny, každej sa venujem s maximálnou starostlivosťou, aby model, o ktorý má záujem, nebol len o šatách, ale o nej samotnej. Preto moje modely vyhľadávajú ženy, ktoré vedia, čo chcú. A ja ich mám veľmi rada a z mnohých zákazníčiek sa stávajú moje priateľky.“

Model na zákazku vyjde, pochopiteľne, drahšie ako v návrhárkinom pražskom butiku, kde si možno vybrať oblečenie cenovo prijateľnejšie. Značku Beata Rajská vyhľadávajú najmä mediálne známe osobnosti. „Aby sa na jednom podujatí nestretli dámy v šatách z rovnakého materiálu, evidujeme čo a na akú príležitosť si vybrali,“ dozvedáme sa zaujímavú informáciu. Nemenej zaujímavé sú aj príležitosti, pri ktorých si ľudia obliekajú modely Beaty Rajskej. Napríklad dostihy, alebo protokolárne svadby. „Zvyčajne, keď robím kostým na dostihy, musím k nemu dáme zladiť kabát, rukavičky, klobúk a topánky. Dosť často „obliekam“ protokolárne svadby. To znamená, že modely navrhnem nielen pre nevestu, ale aj ženícha, družičky či ďalších svadobčanov. Pritom musím dodržať zásady protokolu. Čím viac na západ, tým sú tradície konzervatívnejšie a modely tomu musím prispôsobiť. Platí to nielen pri takýchto svadbách, ale aj iných protokolárnych udalostiach.“ eata si tiež musela zvyknúť obliekať sa podľa protokolu, keď to situácia vyžaduje. Vtedy musí siahnuť po pančuchách jemných ako pavučinka, nesmú jej chýbať rukavičky a malá kabelka.

Zuzana Belohorcová v modeli Beaty Rajskej na Kanárskych ostrovoch, kde pripravovali fotografie do kalendára 2005.

Rodina si už zvykla
Počas bežného pracovného dňa sa dobre cíti v minisukniach alebo džínsoch a tričkách. O deviatej ráno je už v ateliéri a rozdelí prácu zamestnancom, skontroluje, či práca na zákazkách pokračuje tak, ako má, či sú v poriadku materiály, skúša modely na sebe. Podľa jej slov, šaty žijú, až keď sa oblečú. Potom absolvuje stretnutia s obchodnými partnermi. Popoludní má vyhradený čas pre svoje klientky a ak práve necestuje na spoločenskú akciu alebo módnu prehliadku, okolo osemnástej hodiny sa vracia domov k rodine. Každú chvíľu pritom listuje v diári, ktorý jej nesmie chýbať, aby nezmeškala termíny. „Potom sa už intenzívne venujem rodine, pri spoločnej večeri sa rozprávame, alebo sledujeme televízne spravodajstvo a pomerne veľa čítame.

Milujem takéto pokojné večery s rodinou. Istá časť mojej práce si vyžaduje moju prítomnosť na večerných spoločenských podujatiach, alebo mimo bydliska, či v zahraničí. V takom prípade cestujem vopred a v deň akcie za mnou pricestuje manžel. Moja rodina si na takýto život už zvykla.“ Libor Rajský, Beatin manžel je podnikateľ. Manželka tvrdí, že je skôr praktik ako umelec a že deti poslúchajú skôr jeho ako ju. Počas dovoleniek v ktoromkoľvek kúte sveta si Libor, Hynek a Libor junior museli zvyknúť, že mamina aj pol dňa strávi v salóne či vo fabrike s látkami. „Na materiály kladiem mimoriadny dôraz a neváham obetovať čas kvôli ich nákupu ani cez dovolenku. Najradšej ich nakupujem v Paríži, vo Viedni, ale dávam si ich tkať aj v Čechách. Moje najexkluzívnejšie „kúsky“ mi tká švajčiarska firma Schlaepfer a sú veľmi drahé. Ale na tom je založená moja tvorba, a práve preto ma začali uznávať odborníci a vyhľadávať klienti.“

V.I.P. klientov nerada menuje
Spomeňme, že modely z tých najkvalitnejších materiálov z autorskej dielne Beaty Rajskej videli diváci na módnych prehliadkach v Miláne, Paríži, Londýne, Berlíne, Sankt Peterburgu, Jekaterinburgu, Moskve. Zatiaľ najďalej cestovala predstaviť svoje modely do Mexika, chystá sa do Číny a momentálne do Indie a Srí Lanky. Pravidelné módne prehliadky máva v Prahe. „Autorskú prehliadku v Bratislave som síce ešte nemala, ale pripravujem ju na november. Dúfam, že to vyjde.“ Beata Rajská oblieka veľa známych osobností, ale mediálnu slávu jej priniesli hlavne súťaže Miss v Českej republike. V roku 2000 navrhla modely pre víťazku Míšu Salačovú na svetovú súťaž v Londýne. Okrem titulu Miss foto Míša získala neoficiálny titul najlepšie obliekanej miss. „Od nasledujúceho roka som už vytvárala modely pre celý tím každý rok. Stále si hovorím, že s tým už prestanem, lebo chcem byť čoraz lepšia a cítim pritom stále väčšiu zodpovednosť.“

Konkrétne mená svojich V.I.P. klientov Beata nerada hovorí. Aby niekoho dôležitého nevynechala, alebo preto, lebo oni sami si to neželajú (aby doma nemuseli svojim polovičkám nič vysvetľovať). Jednou z jej prvých a stálych klientiek je Ada Straková, ktorú si Beata kvôli dobrému vkusu, šarmu a sile osobnosti veľmi váži. Navrhovala tiež pre Ivetu Bartošovú, Sisu Sklovskú, ďalšie speváčky a spevákov, manželky hercov i športovcov, veľvyslancov českej diplomacie, ale aj ich manželky. Poteší ju, keď takýto ľudia vedia oceniť jej tvorbu a dajú jej to najavo. Karel Gott napríklad vyjadril obdiv nad modelom, ktorý Beata vytvorila pre jeho priateľku.

Parfém B-move a inšpirácia z detstva
Svetové návrhárske domy majú okrem modelov aj parfémy a doplnky. „Svoj parfém s názvom B-move som už predstavila. Veľmi rada by som mala aj vlastné kabelky a cestovné tašky. Začínam spolupracovať s dodávateľmi materiálu na ne a s firmami, ktoré ich budú pre mňa šiť. Dovolenku v Jakubovanoch som využila aj na prácu a rokovala som o tom s istou firmou v Liptovskom Mikuláši.“
Modely, parfém, kabelky, cestovné tašky... Ateliér, butik, krajčírske dielne... Pracovné stretnutia, služobné cesty, spoločenské udalosti, módne prehliadky... Manžel, synovia, rodina, domácnosť... Každý človek má určitú kapacitu. Tá Beatina je neobmedzená? „To určite nie. Ale postupom času som si vytvorila tím ľudí, do ktorého patria aj dvaja asistenti, ekonómka, výtvarná asistentka. A priznám sa, že mám pani, ktorá mi pomáha v domácnosti.“ Ale aj tak. Pri takom hektickom spôsobe života, vyžadujúcom neustálu kreativitu a nové nápady, treba inšpiráciu odniekiaľ čerpať. Čo inšpiruje Beatu?

„Vrátim sa na začiatok. Možno to bude znieť ako klišé, ale silu a inšpiráciu nachádzam vo svojom detstve a dedine, v ktorej som ho prežila. Rada sa aj dnes porozprávam s ľuďmi, ktorí pred rokmi chodievali k mojej babke, o úplne obyčajných veciach. Teším sa, keď počujem z kasína oproti našej chalupe spievať chlapov pesničku Očovskí žandári... Okolitá príroda ma tiež fascinuje,“ vyznáva Beata vzťah ku svojim koreňom. O jej vzťahu, k tomu, čo robí, vari netreba pochybovať: „Baví ma to. Odev je pre človeka dôležitý pri prvom neverbálnom kontakte. Ale potom sa už musí prejaviť sám. Všetko je práve o ľudskom prístupe. Nehrať sa na hviezdu, ale ňou skutočne byť. A ostať človekom.“

Beata Rajská

Znamenie: škorpión

Manžel: Libor, podnikateľ, pragmatik, ktorý Beatu poháňa stále dopredu. Narodil sa v znamení barana, ktorý v spojení so škorpiónkou vytvára ideálne manželstvo.

Synovia: Hynek (20) študuje právo, Libor (14) výborný hokejista.

Matka: Margita Kucháriková, po nej zdedila Beata lásku k ručným prácam a vzťah k móde.

Otec: Ondrej Kuchárik, po ňom je dcéra výrečná a naučil ju láske k ľuďom.

Sestra: Marika Máleková, škorpión, ale pokojnejší, ktorý Beatu vyvažuje.

Dobrá vlastnosť: ísť za svojím cieľom.

Zlá vlastnosť: ísť za svojím cieľom.

Čo nedokáže tolerovať: najviac asi nekorektnosť a neúprimnosť.

Obľúbená kniha: všetky od Simmela, ale najviac jeho Láska je len slovo a čokoľvek od Wilboura Smitha.

Obľúbený film: Pretty Woman ako oddychový a všetky s Tomom Hanksom.

Obľúbená hudba: Elán, Lucie, Queen, ľudová hudba všetkých národov.

Čo jej nesmie chýbať: rodinná pohoda.

Citát: Ponáhľajte sa milovať ľudí, lebo rýchlo odchádzajú. Jan Twardovskij.

Životná filozofia: Optimizmus je Beate vlastný, netrápi sa nad malichernosťami - tým, čo kto má, čo jej kto závidí a čo jej kto nepraje. Človeka to oslobodzuje.

 

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 579
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 8 150
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 138
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 899
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 572
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 444
 7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 303
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 842

Blogy SME

 1. Adriana Boysová: Neviem, či voliť a koho voliť, ale viem, koho by som voliť chcela
 2. Roman Kebísek: Rubensov obraz neznámej dvornej dámy ako portrét jeho zosnulej 12-ročnej dcéry
 3. Ján Šeďo: Rusko ide produkovať vlastencov ako na linke. Vznikne aj nová Zoja ?
 4. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
 5. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
 6. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
 7. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
 8. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 135 341
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 988
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 865
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 200
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 312
 6. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 840
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 589
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 953
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Takto by mala vyzerať bdova kasární po prestavbe. Investor môže urobiť ešte menšie zmeny.

V meste by malo pribudnúť 60 bytov.


2 h
Revište. Obnova tohto hradu je výsledkom dobrého tímového zohratia a medziodborovej spolupráce.

Na Slovensku je len 25 zastrešených hradov.


2. jún
Na Repiskách.

Športové lezenie má v Demänovskej doline dlhoročnú tradíciu.


2. jún
Pláž Sabuša, Kukljica na ostrove Ugljan.

Pri slovenskom mori si prídu na svoje aj milovníci piesku.


1. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Adriana Boysová: Neviem, či voliť a koho voliť, ale viem, koho by som voliť chcela
 2. Roman Kebísek: Rubensov obraz neznámej dvornej dámy ako portrét jeho zosnulej 12-ročnej dcéry
 3. Ján Šeďo: Rusko ide produkovať vlastencov ako na linke. Vznikne aj nová Zoja ?
 4. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
 5. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
 6. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
 7. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
 8. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 135 341
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 988
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 865
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 200
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 312
 6. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 840
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 589
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 953
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu