Liptovský Mikuláš - V Liptove sa nedávno takýto zázrak stal. V knižnici G. F. Belopotockého v L. Mikuláši uviedli do života 9. septembra knihu Petra Vrlíka a Petra Víteka Z liptovskej truhlice. Ilustrovala ju Jana Talapková a vetvičkou zo strieborného smreka ju „pokrstil“ spisovateľ, predseda pobočky Spolku slovenských spisovateľov Žilinského kraja Peter Mišák. Pôvodne ju vraj chceli obliať žinčicou alebo haluškami. Knihu vydalo vydavateľstvo Typopress v L. Mikuláši na vlastné náklady bez sponzorov „trpezlivo čakajúc, kým sa im nejaký grošík vráti. To je veľký počin, ktorý dnes nemá obdobu,“ povedal v príhovore P. Vítek.
Aby ju niekto ukradol
Autorov i hostí privítala riaditeľka knižnice Marcela Feriančeková, ktorá vyjadrila radosť nad tým, že na svete pribudla nová pekná kniha. Knihu v krátkosti predstavil P. Mišák a označil ju za dielo obsahom aj vzhľadom umelecké. Obsahuje 262 príbehov od najkratších na hranici anekdoty, cez autentické rozprávanie pamätníkov až po umelecky stvárnené povesti. Je rozdelená do desiatich samostatných častí - o vrchoch, dolinách, potokoch a dedinách Liptova, hradoch, vojnách, hrdinoch, pokladoch, zbojníkoch, salašoch, cigánoch aj kráľovi Matejovi. Každá kapitola má historický predhovor, ktorý čitateľa uvedie do témy a podá mu hodnoverné historické údaje. P. Mišák ocenil, že autori nezabudli na dobré mravy a uviedli všetky pramene, odkiaľ čerpali - 67 rozprávačov a 53 titulov použitej literatúry. Podľa P. Mišáka používajú ľahký tón rozprávačského huncútstva, zachovávajú autentickosť výpovede a ich dielo je pútavé a príťažlivé. Pochválil aj ilustrácie a vzdal hold ich autorke. Autorom poprial veľa elánu a tvorivých síl a knihe, aby aspoň jednu z nich niekto ukradol, lebo to vraj potvrdzuje jej kvalitu.
Sedem rokov zbieral
Peter Vrlík nám prezradil, že materiál na knihu zbieral sedem rokov a veľa času strávil v rôznych múzeách a archívoch. Pôvodne sa vyučil v Kežmarku za opravára chladničiek a posledných desať rokov pracuje v bezpečnostnej službe Beňadiková ako strážnik na družstve - denná, nočná, dva dni voľno. Niekoľko rokov pracoval na polovičný úväzok v Dome Matice slovenskej v L. Mikuláši. Publikoval desiatky článkov v rôznych národne orientovaných novinách aj Liptove, píše o histórii, osobnostiach i divadelné scenáre, nedávno vyšla jeho publikácia o protifašistickom odboji v L. Mikuláši. V knižnici okrem iného povedal: „Dnes som bol v sociálnej poisťovni a až mi tak srdce pookrialo. Bol tam taký malý chlapec, asi trojročný, aj s mamou. Mali vyjsť hore po schodoch a ten chlapček povedal: - Mama, ale je to „ďelako”. - Vtedy som si uvedomil: Bože môj, veď tá naša liptovčina ešte žije a pretrváva aj medzi malými deťmi. Nemusíme sa báť, rastie nám nová generácia rozprávačov.“ Poďakoval Vladimírovi Jurkovičovi zo Sokolčí, ktorý tiež zaznamenáva liptovské povesti a poprial kultúre - hlavne tej liptovskej - plnú truhlicu peňazí. Mimochodom, starú drevenú truhlicu, z ktorej vybrali knihu Z liptovskej truhlice a na ktorej bola položená symbolická fľaška s bezfarebným mokom a smreková halúzka, niesol Peter Vrlík vlastnoručne cez celé mesto pre túto príležitosť až z Rázusovie domu.
Vydarená spolupráca
Peter Vítek je riaditeľom liptovskomikulášskeho archívu a história je jeho koníčkom. Napísal asi tucet monografií o obciach, vydal publikáciu o liptovských erboch a rôzne brožúry. „S Petrom Vrlíkom sme sa poznali dlhšiu dobu, chodil často do archívu. Rozmýšľal som, ako by sa dalo jeho úsilie zúročiť a napadlo mi, že dosiaľ ešte neboli vydané liptovské povesti. Videl som, že má rozprávačský talent, je humorný a možno by sa tým aj uživil a tak sme sa dali dokopy. On zozbieral a prepísal povesti, ja som k nim urobil historické úvody.“ Peter Vrlík neskôr dodal, že preto sa im kniha vydarila a dobre spolupracovalo, lebo Peter Vítek je jeho kamarát a ilustrátorka Jana Talapková spolužiačka zo základnej školy. Atmosféru na „krste“ knihy spestrili svojim vystúpením mládenci z folklórnej skupiny Váh. Prihovoril sa aj riaditeľ Domu Matice slovenskej v L. Mikuláši Ladislav Dráb, ktorý odovzdal autorom ďakovné listy, a bývalý riaditeľ Ladislav Paška. Kytice kvetov a pár milých slov pridala Edita Jurkovičová. V podkroví knižnice potom pri vínku a makovníkoch prítomní autorom rozdávali komplimenty a autori hosťom autogramy.