Liptovský Mikuláš - Projekt bol podporený z grantovej schémy miestneho a regionálneho rozvoja v rámci programov externej pomoci Európskej únie. Autorom projektu a príjemcom dotácie je Združenie miest a obcí Liptova (ZMOL).
Hlavný zámer vychádza z priority operačného programu Základná infraštruktúra, z opatrenia Budovanie a rozvoj inštitucionálnej infraštruktúry v oblasti regionálnej politiky. Za touto komplikovanou identifikáciou projektu sa skrýva snaha spracovateľa ZMOL a jeho zložky Spoločného obecného úradu pre regionálny rozvoj a cestovný ruch o koordinovaný postup pri tvorbe rozvojových stratégií v regióne Liptova. Koordinovaný postup nielen samosprávnych orgánov, ale aj súkromného sektora a neziskových organizácií. V rámci programu stretnutia boli odprezentované za pomoci A-projektu L. Hrádok dva projekty, ktoré boli podporené z Grantovej schémy – spomínaný projekt ZMOL a projekt spolupracujúcej organizácie A-projekt. V druhej časti programu prerokovali návrh partnerskej zmluvy medzi ZMOL a zástupcami súkromného sektoru. Na základe partnerskej zmluvy medzi ZMOL a ostatnými organizáciami a inštitúciami v regióne bude vytvorená sieť a neskôr koordinačný orgán, ktorý bude pomáhať zosúlaďovaniu rozvojových aktivít v regióne s cieľom efektívneho využívania tvorivého ľudského i ekonomického potenciálu pri podávaní projektov.
Autorkami projektu sú Desana Stromková, starostka Veternej Poruby a tajomníčka ZMOL a Viera Tereková, pracovníčka Spoločného obecného úradu pre regionálny rozvoj. D. Stromková na margo projektu povedala: „Chceme zamedziť triešteniu síl a duplicite v snaženiach verejného a súkromného sektora. Partnerská zmluva nezakladá finančný vzťah, len vzájomne výhodné podmienky spolupráce pri zabezpečení spoločného postupu pre rozvoj Liptova vo všetkých jeho oblastiach na princípe solidárnosti. Pre tieto aktivity bude z prostriedkov grantu kancelária ZMOLu vybavená informačnou technikou, bude zriadená web stránka poskytujúca informácie pre všetkých partnerov. Aktivitami v rámci nášho projektu chceme napomôcť samospráve, verejnému i súkromnému sektoru pri zvyšovaní informovanosti a získavaní zručnosti v oblasti spracovávania a prípravy projektov financovaných z prostriedkov EÚ. Pre účastníkov projektu sú pripravené štyri dvojdňové workshopy na získania zručností pri tvorbe projektov a štyri jednodňové aktivity ku konkrétnym grantovým schémam zamerané na metodickú pomoc pri spracovaní žiadosti o ten-ktorý grant.
Keďže Spoločný obecný úrad pre regionálny rozvoj zabezpečujúci výkon originálnej kompetencie samosprávy, je v takomto rozsahu ojedinelý na Slovensku, máme záujem na vybudovaní servisného centra pre ostatné samosprávy na Slovensku, ktoré chcú na báze partnerstiev realizovať rozvojové stratégie na miestnej i nadregionálnej úrovni.“