„Žiaci z Liptova dlhé roky chodili za ekonomickým vzdelaním do iných miest. Vďaka Obchodnej akadémii má región vlastnú liaheň,” povedal v zdravici riaditeľovi OA J. Pelánovi (vľavo) primátor Liptovského Mikuláša A. Slafkovský.
Od svojho vzniku vychovala OA v dennom štvorročnom štúdiu 448 absolventov, ďalších 50 ukončilo dvojročné pomaturitné štúdium. „V súčasnosti už pociťujeme prínos akadémie v praxi, absolventi školy pôsobia v meste a v regióne vo finančnej, podnikateľskej i štátnej sfére, viacerí pokračujú v štúdiu na vysokých školách,“ vyslovil sa v rámci zdravice jubilantke primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský. Slová holdu zazneli aj z úst dekana Obchodno-podnikateľskej slezskej univerzity v Opave Vojtecha Maláteka. V Opave, ktorá je partnerským mestom Liptovského Mikuláša, študuje v tomto školskom roku na univerzite dvanásť Liptovskomikulášanov a vyše 130 mladých ľudí zo Žilinského kraja. „Sú to šikovní študenti,“ chválil dekan univerzity týchto poslucháčov a spoluprácu s OA.
Slová uznania zazneli na slávnosti aj na adresu prvých troch riaditeľov OA Jána Čmaradu, Anny Kyseľovej a Veroniky Škorupovej. Súčasný riaditeľ Ján Pelán vyzdvihol úzku spoluprácu s mestskými orgánmi, odbornú kvalitu učiteľov, fundovanú radu školy i podporu rodičov a sponzorov. Načrtol ďalšie smerovanie školy s programom stabilizácie osvedčených pozitívnych prvkov. „Cieľom je taký stav, aby škola kvalitne plnila úlohy stredného vzdelania žiakov s uplatniteľnosťou v praxi,“ podčiarkol J. Pelán.
Prítomnosť žiakov na slávnostnej akadémii sme využili na malú anketu. Prváčka Miroslava vzhľadom na svoje životné ambície označila akadémiu za najperspektívnejšiu školu v okrese. Štvrtáčka Zuzana uprednostnila akadémiu pred gymnáziom. „Ako účtovníčka by som ale nechcela pracovať, hľadám, čo by mi sadlo lepšie,“ povedala. Vratislav si štúdium na OA predĺžil na šesť rokov, tento rok ukončí dvojročné pomaturitné vzdelávanie v odbore cestovný ruch. Dodal, že učitelia sú super a škola splnila jeho očakávania.