Ružomberok - Nástupnícka organizácia Fondu rozvoja Liptova so sídlom v Liptovskom Hrádku, ktorá oficiálne funguje už od 25. apríla 2003, tento pojem však aj skutočne napĺňa. Skvalitňovanie života obyvateľov liptovského regiónu je totiž jej prvoradou prioritou.
KNL od začiatku svojho vzniku bojuje za krajšiu budúcnosť nielen detí a mládeže. Záleží jej na zveľaďovaní ľudských hodnôt, vytváraní podmienok pre iných. Okrem toho v spoločnom projekte Asociácie komunitných nadácií, Orange Slovensko a Slovenskej sporiteľne nazvanom Klub darcov združuje ľudí, ktorým osud rodného kraja či blízkeho regiónu nie je ľahostajný. Kolektív nadácie a členovia Správnej rady (SR) sa rozhodli uzavrieť prvý ročník existencie a zároveň naštartovať nový slávnostným podujatím. Stalo sa tak prvý októbrový deň, kedy sa v Ružomberku uskutočnil Reprezentačný večer Komunitnej nadácie Liptov spojený s oficiálnym stretnutím členov liptovského Klubu darcov. Súčasťou recepcie bola tiež aukcia výherných výtvarných diel zo súťaže na tému Filantropia – darcovstvo.
Finančné dary pre deti a mládež
Ešte pred otvorením slávnostného večera sa v priestoroch Hotela Kultúra uskutočnilo pracovné stretnutie Klubu, kde darcovia, ktorí venovali Liptovu viac ako 1000 Sk, rozhodli o rozdelení finančných prostriedkov medzi šiestich finálnych žiadateľov. Zúčastnila sa aj Zuzana Ševčíková - zástupkyňa jedného z partnerov projektu. Každý žiadateľ o grant mal priestor na prezentáciu svojho projektu, na podanie základných informácií a, samozrejme, na presvedčenie darcov o dôležitosti realizácie svojho projektu.
Finančný dar vo výške 30 tisíc Sk získali Špeciálna škola internátna v Kráľovej Lehote na zakúpenie počítačového rečového programu Fono a Detský domov Liptovský Hrádok na podporu sanácie biologickej rodiny. Členovia Klubu sa rozhodli projekt - sprostredkovanie postupov a vedomostí o technike maľby olejovými farbami (žiadateľkou je Libuša Vyšná zo Základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku) podporiť vo výške 25 tisíc Sk, avšak s podmienkou, že vzdelávací pobyt žiadateľka poskytne aj deťom z Liptovského Mikuláša a Ružomberka. Klub náhradných rodín v Liptovskom Mikuláši, ktorého cieľom je pomôcť opusteným deťom, získal 23 tisíc Sk. Suma 18 tisíc Sk poputuje do obce Pribylina na vybudovanie detského ihriska a do Važca katolíckemu kňazovi Andrejovi Legutkymu na postavenie cvičnej lezeckej steny.
Stretli sa ľudia, ktorí chcú obdarovávať
Prvý reprezentačný večer KNL začal. Hra na husliach detí zo Základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku navodila slávnostnú atmosféru hneď na začiatku. V sále sa stretlo takmer 50 hostí. Všetko ľudia, s ktorými sa spája dobročinnosť, ľudia, ktorí vedia obdarovať. Podľa slov Ivana Šenšela, riaditeľa Mestského kultúrneho strediska v Liptovskom Hrádku, KNL znamená to, „aby sme nastupujúcim generáciám zanechali Liptov krásny vo svojej podstate, ale aj zveľadený našimi rukami..., aby sme vytvárali podmienky pre iných“. Samozrejme, o filantropii padlo nejedno slovo - či už v príhovoroch, či zo študentských prác, prosto slová darovať, ochota, štedrosť... rezonovali počas celého večera. Dôležitým bodom bolo udelenie ceny Darca roka. V kategórii fyzická osoba vďaka daru 60 tisíc Sk zvíťazil minister hospodárstva Pavol Rusko, v kategórii právnická osoba vďaka daru 51 tisíc Sk získala ocenenie liptovskohrádocká Tesla.
KNL udelila tiež právnickým a fyzickým osobám za doterajšiu spoluprácu a finančnú podporu ďakovné listy. Bodkou reprezentačného večera bola aukcia výtvarných diel zo súťaže na tému Filantropia – darcovstvo. Najdrahším dielom vo verejnej dražbe bolo dielo pod názvom Darcovstvo od Lucie Šimovej (10 rokov), Alenky Smolkovej (11) a Lucie Bartošovej (10) zo Základnej školy Važec. Ján Pavlík, člen SR KNL, ohodnotil toto diela na 3 500 Sk. V tichej aukcii Pavol Kováčik kúpil obraz Tajomný kvet od autorky Kataríny Galicovej (11) zo Základnej umeleckej školy Liptovský Hrádok za 3 501 Sk. Všetky diela boli vydražené v celkovej sume 21 001 Sk, vďaka ktorej si školy opäť finančne prilepšili.