Nízke Tatry/Západné Tatry - Vrtuľník Leteckej záchrannej služby Air Transport Europe (LZS ATE) Poprad zasahoval minulý mesiac dvadsaťtrikrát a nalietal dvadsaťštyri letových hodín. „Je to o hodinu a o dva zásahy viac ako v septembri minulý rok,“ dozvedeli sme sa od Pavla Svetoňa, hovorcu LZS ATE. Počas tohtoročného septembra LZS ATE pomáhala v horách turistom v Západných, Nízkych a Vysokých Tatrách desaťkrát. „Väčšinou išlo o poranenia dolných končatín, keď turisti spadli na vysokohorských chodníkoch. Stalo sa tak aj napriek tomu, že väčšina bola dobre vystrojená do vysokohorského terénu. niektorí však podcenili počasie, jeho náhle zmeny, pošmykli sa na zasneženom a zľadovatenom teréne. Medzi zranenými boli traja Česi, traja Slováci, jeden Maďar a jeden Poliak,“ informoval redakciu Pavol Svetoň.
LZS ATE zasahovala niekoľkokrát aj v liptovskom regióne. Šesťdesiatštyriročný poľský tu-rista na turistickom chodníku asi 50 metrov pod vrcholom Kriváňa odpadol prvý septembrový deň a lekár LZS ATE už mohol konštatovať len smrť. Horská záchranná služba požiadala o pomoc LZS ATE pri záchrane päťdesiattriročného turistu z Olomouca 14. septembra. Pod Ostrým Roháčom v Západných Tatrách spadol na reťaziach v exponovanom teréne. Po asi päťmetrovom páde zo skaly si poranil hlavu a dolné končatiny. Vrtuľník ho dopravil do liptovskomikulášskej nemocnice. Vrtuľník LZS ATE dopravil do nemocnice v Liptovskom Mikuláši aj dvadsaťdeväťročnú Bratislavčanku. Tá sa 28. septembra v sedle pod Poľanou v Nízkych Tatrách pošmykla na zľadovateľom turistickom chodníku vo veľmi nepriaznivom počasí. Mladá žena utrpela poranenia dolných končatín a bola podchladená.
Záver letnej sezóny bol poznamenaný menším počtom vysokohorských turistov, najmä pre nepriaznivé počasie v horách. Neočakáva sa, že tento mesiac, keďže je turistická medzisezóna, výraznejšie vzrastú zásahy LZS ATE v horách. „Novela zákona o záchrannej službe, do ktorej bola zakomponovaná Letecká záchranná služba, môže zlepšiť spoluprácu zložiek záchranného systému, a tým aj rýchle ošetrenie ľudí nielen v horách ale všade, kde to budú potrebovať,“ dodáva Pavol Svetoň.