Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

V sobotu štartuje extraliga a 4. novembra Pohár FIBA

Naša najvyššia súťaž pod ženskými košmi má na programe svoj úvodný diel túto sobotu.

Ružomberok - Ružomberské basketbalistky, ktoré vlani, po jedenástich slovenských a troch československých primátoch, dobyli „len“ republikové striebro, v Koniarni (o 17. h) privítajú Popradčanky, ktorým v predchádzajúcej sezóne patrili bronzové medaily. O niečo neskôr (4. novembra) slovenský vicemajster vstúpi do Pohára FIBA zápasom s Fotonom Šopron.

Ako by ste zhrnuli prípravu družstva na nový súťažný ročník? – pýtame sa v úvode nášho rozhovoru trénera žien MBK Ružomberok Stanislava Onušku.

- Celú prípravu završujeme až tento týždeň, avšak ani tu ešte nemožno hovoriť o nejakej definitíve. Za jej neoddeliteľnú súčasť totiž pokladám i stretnutia prvých piatich ligových kôl, z ktorých štyri odohráme na domácej palubovke. Prvá časť „leta“, keď dôraz bol kladený na kondíciu, silu a celkový rozvoj všeobecných pohybových schopností, sa nám perfektne vydarila. Druhú fázu prípravy by som hodnotil už opatrnejšie. Počas nej, zatiaľ, družstvo absolvovalo dva turnaje – v Hradci Králové a v Poprade. Do Hradca sme išli viac–menej z hrubej, nebasketbalovej prípravy. Hostiteľský tím i český vicemajster Trutnov, podobne ako poľské Polkowice, mali pred nami zhruba štvortýždňový predstih. I napriek dvom prehrám – s Hradcom Králové a Trutnovom, prvý turnaj splnil svoj účel. V Poprade naša výkonnostná krivka išla mierne hore, žiaľ, družstvo pribrzdili nepríjemné zranenia. Hneď v prvom našom vystúpení s Hradcom Králové si v úvodnej štvrtine zlomila záprstnú kostičku na prostredníku Číkošová, ktorá má momentálne ruku v sadre a dlhšie bude družstvu chýbať. Následne zranenie z turnaja vyradilo Belanskú. Nuž a v poslednom zápase s Trutnovom si zase výron v členku „urobila“ Ivanová. Kvôli problémom s chrbticou vôbec v Poprade do bojov nezasiahla Garčárová. Ivanová sa z reprezentácie nevrátila úplne fit. Navyše v „nároďáku“ veľa príležitostí nedostávala, čiže mala i celkový herný deficit... Uplynulý týždeň sme boli pozvaní na kvalitný turnaj do Gdynii, kde našimi súpermi okrem poľského majstra, mali byť Pabjanice a Polkowice. Vzhľadom na viaceré zranenia a ešte i zápal mandlí Křížovej, sme sa rozhodli organizátorom turnaja ospravedlniť. Rovnako klub zareagoval i na „rýchlu“ ponuku Brna odohrať dve prípravné stretnutia. Našou prioritou minulý týždeň bolo dať družstvo, samozrejme až na Číkošovú, zdravotne do poriadku. Aj napriek tomu, že si dievčatá zápasové previerky potrebovali. Niečo chceme dobehnúť v stredu a vo štvrtok, keď nás čakajú dva zápasy v Krakove s tamojšou Wislou.

Pán tréner, ako to momentálne vyzerá so zdravotným stavom družstva?

- Všetko nasvedčuje tomu, že až na Číkošovú, by sme už do Poľska mali odchádzať v kompletnom zložení. Hoci, minulý týždeň som trénoval iba so siedmimi hráčkami.

Môžete nám prezradiť, aký cieľ pred vás, pre sezónu 2004/2005, vytýčil výkonný výbor MBK?

- Čo sa týka domácej súťaže, je to jednoznačné – do Ružomberka prinavrátiť titul. Ďalej ide o čo najúspešnejšie učinkovanie vo FIBA Cupe. V tejto súťaži nám zatiaľ neboli vyšpecifikované konkrétne ciele. Každopádne pôjdeme od zápasu k zápasu. Prvou úlohou bude postúpiť zo skupiny do ďalšieho kola. Keď sa tento zámer podarí, tak možno konkretizovať následné plány. Všetko bude závisieť nielen od kvality súperov, ale hlavne od našej sily. Teraz mám na mysli v predovšetkým už dlhšie pretraktovanú otázku doplnenia kádra o ďalšiu pivotku. Po skúsenostiach z turnajov v Hradci Králové a v Poprade to považujem za nevyhnutnosť pri napĺňaní stanovených plánov. Lenže musím rešpektovať i súčasný zahraničný trh. To, čo je voľné, resp. ponúkajúce sa, predstavuje veľmi malý, až príliš obmedzený priestor na „ulovenie“ nejakej podkošovej osobnosti. V žiadnom prípade sa ale nevzdávame a manažment klubu sa s týmto veľmi intenzívne zaoberá. Hoci čas beží, treba byť obozretní. Ružomberok totiž jednoznačne potrebuje pod kôš posilu a nie hocijakú hráčku.

V porovnaní s uplynulou sezónou v ružomberskom tíme chýbajú reprezentantky Lásková a Michulková, ďalej sa klub rozlúčil i s rozohrávačkou Brestovanskou. Navyše, svoje krátke hosťovanie sa skončilo Kozmonovej z bratislavského Slovana. Samozrejme, na druhej strane je známe, že prišla Bosnianka Peričová, Belanská z UMB Banská Bystrica a tiež do ženského „áčka“ boli zaradené i niektoré mladé hráčky. Možno povedať, že dnešný káder je silnejší ako lanský?

- V prvom rade si dovolím zdôrazniť, že súčasný kolektív je morálne silnejší. Spolu s hráčskou morálkou jednoznačne išla hore i celková disciplína a každodenná pracovitosť družstva. Povedal by som, že Ružomberok má momentálne družstvo tvrdých robotníčok. Je veľmi cenné, že nikto si v príprave nechcel nič zľaviť, o dákych „úletoch“ nemôže byť ani reč. Vekovú skladbu tímu považujem za optimálnu. Šikovne sa tu snúbi najmladšia, stredná i staršia, vlastne najskúsenejšia generácia. Som veľmi rád, že prišla Belanská, hráčka s pravou vodcovskou povahou. Ide o basketbalistku, ktorá, aj mimo nás trénerov, dokáže úprimne, ale i tvrdo, povedať spoluhráčkam všetko, čo si myslí. Moja asistentka Jelena Mozgová sa maximálne venuje štvorici pivotiek – Peričovej, Garčárovej, Gatialovej a Furkovej. Vďaka tomu na Gatialovej vidno ďalší posun vpred. Stále ale čakáme na pravé prebudenie sa Garčárovej. Táto hráčka prišla do Ružomberka ako veľký talent a dodnes to o nej platí. Máme silný a kompaktný tím. V porovnaní s Deltou Košice, ale stále trochu zaostávame, čo sa týka persón pod košom. Tam je majster, ktorý tiež nespí a zbrojí a kúsok silnejší.

Všetko nasvedčuje tomu, že už teraz je istá finálová dvojica, čiže priepasť medzi Deltou, Ružomberkom a ďalšími účastníkmi extraligy sa ešte prehĺbi. Navráva tomu jednak ekonomická situácia klubov i ich hráčsky potenciál. Čo vy na to?

- Či chceme alebo nie, musíme si priznať, že naša ligová súťaž má veľmi nízku úroveň. Turnaj v Hradci ma opäť v tom iba utvrdil. Náš „bronzový“ Poprad prehral tu s domácim tímom i s Polkowicami o viac než šesdesiat bodov. V tejto súvislosti zdôrazním, že išlo o šieste družstvá vo svojich krajinách. Vzhľadom na situáciu aká je, veľmi nám potom chýbajú ťažké a kvalitné duely. Na slovenskej scéne sa absolvujú Ružomberok a Delta náročné zápas len keď sa navzájom stretnú. Úplne iná je situácia u našich susedov – v Česku, Maďarsku či Poľsku, kde je špička ďaleko širšia. Ja už dlhšie sa nielen pohrávam s myšlienkou nejakej nadnárodnej súťaže, ale ju i verejne prezentujem. Privítal by som niečo také, ako sa napríklad udialo v hádzanej. Počas sezóny by sme potrebovali odohrať zo štyridsiatich zápasov aspoň päťdesiatpäť percent skutočne ťažkých... Takže zostáva tu len európska pohárová súťaž. Aj preto je našim cieľom sa v Pohári FIBA dostať čo najďalej. Do takéhoto stavu sme na Slovensku dospeli v neposlednom rade i pre nedostatočnú prácu s mladou zmenou. Len dva, tri kluby, vrátane Ružomberka, sa u nás seriózne venujú mládeži.

Na záver ešte „mládežnícka“ otázka. Ako to v družstve žien bude s príležitosťami pre vlastný basketbalový poter?

- Dovolím si povedať o sebe, že som typ trénera, ktorý veľmi rád dáva šancu mladým. Gatialová, ktorá teraz vekovo prešla z juniorskej kategórie medzi ženami, už v predchádzajúcej sezóne dostávala pomerne dosť príležitostí. Ďalej sú tu súčasné juniorky Oravcová, ktorá patrila k oporám slovenskej reprezentácie na majstrovstvách Európy junioriek a Brezániová. V oboch prípadoch ide o veľmi talentované dievčatá. To isté platí i o Mokošovej, hráčke z vlastnej ružomberskej liahne. V príprave priestor dostala i Kaščáková. Tieto mená by sa mali objaviť i v extraligových stretnutiach. Verím ale, že počuť budeme aj o Matulovej, Zentkovej, Puchelovej či Valachovej. Všetko závisí hlavne od toho, ako budú samotné dievčatá ochotné na sebe pracovať.

Ružomberské výsledky na turnaji v Poprade: Sokol Hradec Králové 100:63 (38:37), Savičová 22, Gatialová 20, Peričová a Furková po 14, Ivanová 11, Křížová 8, Brezániová 4, Belanská 3, Oravcová a Číkošová po 2, Siemens Poprad 62:31 (34:19), Ivanová 18, Furková 13, Savičová 10, Peričová, Křížová a Gatialová po 6, Brezániová 3, Oravcová 1, UMB Banská Bystrica 95:47 (46:23), Savičová 22, Křížová 17, Ivanová 15, Peričová a Furková po 12, Gatialová a Oravcová po 6, Brezániová 3, BK Loko Trutnov 80:102 (39:67), Furková 21, Peričová 18, Křížová 17, Gatialová, Oravcová, Brezániová a Savičová po 6.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
 7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Super zábava, super deň
 2. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 3. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 4. Čo priznali rodičia?
 5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 808
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 144
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 647
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 408
 5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 736
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 6 027
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 953
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 630

Blogy SME

 1. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
 2. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
 3. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
 4. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
 5. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
 6. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
 7. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
 8. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 18 380
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 842
 3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
 4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 795
 5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 7 018
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 794
 7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 960
 8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 433
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Katalyzátor je preč.

Súd zlodeja odsúdil a nariadil uhradiť škody.


13 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame zoznam dôležitých kontaktov, kde ľudia v krízových situáciách nájdu pomoc a podporu.


16. máj
Ilustračné foto.

Rodičia budú musieť s deťmi dochádzať do susedného mesta.


15 h

Ministerstvo školstva už druhý rok cez Plán obnovy motivuje študentov na slovenských vysokých školách formou štipendia „Študujem doma, Slovensko ma odmení“.


24 h

Blogy SME

 1. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
 2. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
 3. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
 4. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
 5. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
 6. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
 7. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
 8. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 18 380
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 842
 3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
 4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 795
 5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 7 018
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 794
 7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 960
 8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 433
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu