Liptovský Mikuláš – „Sťažnosti dajú sa rozdeliť do dvoch skupín: jedni sa sťažujú na tvrdý alebo neprimeraný postup policajtov. Iní naopak chcú, aby sme proti priestupcom zasahovali oveľa tvrdšie a ráznejšie,“ hovorí náčelník Ľubomír Marjovič. „Pre mesto je mestská polícia orgánom, ktorý má zabezpečiť dodržiavanie zastupiteľstvom prijatých všeobecne záväzných nariadení,“ vysvetľuje. Každý policajt preto musí mať dostatočnú inteligenčnú a odbornú úroveň.
Samozrejmosťou je tiež fyzická zdatnosť a výcvik. „Pri posudzovaní konkrétnej situácie je však na mieste sám. Je len a len na ňom, ako situáciu posúdi a aké závery vyvodí. Policajt má právo rozhodnúť na mieste o spôsobe riešenia a v prípade finančnej pokuty o jej výške v rozpätí, ktoré mu určuje zákon.“
V L. Mikuláši sa však podľa slov Ľ. Marjoviča nájdu aj takí policajti, ktorí sa alibisticky schovávajú za meno náčelníka alebo primátora. „Ich vyjadrenia o tom, že pokuty ich nútim vyberať ja alebo primátor, sú nepravdivé. Je to len ich snaha o vyhýbanie sa vlastnej zodpovednosti a skrývanie sa za niekoho iného. Policajt, ktorý nedokáže vykonávať svoje povolanie vo vlastnom mene a s plnou zodpovednosťou, nepatrí do radov policajtov,“ dodal Ľ. Marjovič. Ak sa občania stretnú s podobnými prejavmi, mali by ich nahlásiť priamo náčelníkovi mestskej polície.