Liptovský Mikuláš / Ružomberok – Podľa magistry Viery Mokrišovej, predsedníčky Miestnej lekárnickej komory v Liptovskom Mikuláši a vedúcej farmaceutky lekárne Podbreziny, v legislatíve i v nariadeniach ministerstva zdravotníctva nie všetko harmonizuje s prvoradým poslaním lekární, ktorým je odborná služba pacientom. Uviedla, že od roku 1995, keď na zdravotnícku scénu vstúpili súkromné lekárne, pravidlá hry sa principiálne zmenili najmenej sedemkrát. „Veľmi to našu prácu komplikuje, nemôžeme plánovať a zle to vplýva na koncentrovanie sa na pacienta,“ poukázala na dôsledky tohto stavu. Jedným z najnovších pokynov rezortného ministerstva je predpisovanie a vydávanie menších balení liekov s cieľom znížiť výdavky zdravotných poisťovní a pacientov. Podľa magistry Mokrišovej opatrenie má však aj negatívnu stránku. „Praktizuje sa to hlavne u injekcií. Ak lekár predpíše, dáme aj jednu, avšak tá už nemôže byť v pôvodnom ochrannom obale, čo môže mať negatívne dôsledky,“ povedala. Osobitne ju znepokojuje zákonom odobrený vstup nelekárnikov do procesu poskytovania lekárnickej starostlivosti.
Je presvedčená, že lekáreň, ktorej majiteľom je nelekárnik, nemôže zodpovedne plniť svoje poslanie, čo by spoločnosti nemalo byť ľahostajné. Vedúca liptovskomikulášskej lekárne Ambra magistra Jana Janičinová v súvislosti s možnosťou, aby lekár pacientovi predpísal menšie ako originálne balenie liekov, poukázala na už jestvujúce množstvové rozlíšenie v originálnych baleniach značného počtu liekov. S výnimkou injekcií sa s receptom na menší počet tabliet oproti výrobnému baleniu zatiaľ nestretla. Aj v tejto lekárni, podobne ako v iných, majú po rozbalení kartónov skúsenosti s jedným i viacerými prázdnymi obalmi. Autorka článku má osobný poznatok, keď v škatuľke s deklarovaným počtom dvadsať tabliet ich bola iba polovica.
„Chodia k nám prevážne starší ľudia, ktorí sa dožadujú väčších balení liekov, aby ušetrili na poplatkoch, povedala vedúca lekárne vo Východnej PharmDr. Mária Feriancová. Dodala, že lekári naopak inklinujú k predpisovaniu menších balení, podľa nej zrejme kvôli častejším návštevám vekom ohrozených ľudí a teda v záujme pacientov. Citlivý prístup majiteľov nelekárnikov k pacientom nevylúčila. „Viem o takých, ktorí by sa pre ľudí rozdali, ale aj o takých, ktorí vidia len svoj biznis,“ povedala. Názor magistry Mokrišovej podporila magistra Magdaléna Lazíková, vedúca lekárne U Rafaela v Liptovskej Osade, okres Ružomberok. Podľa nej je poslaním lekárnikov a lekární ľuďom pomáhať, a nie zarábať. Menšie balenia liekov nie sú medzi tamojšími pacientami obľúbené, aby ušetrili, pýtajú dvojmesačnú dávku pravidelne užívaných liekov. Podľa našich informácií prevláda (nielen) v regióne prax, že potreba niekoľkých tabliet je špecifická a pacientom ich z originálnych balení odpočítavajú priamo ošetrujúci lekári. Názory a postrehy čitateľov uvítame.