Liptovský Peter - Pre mnohých Liptákov to bola zrejme dobrá správa, lebo najbližšie krematórium je až v Banskej Bystrici. Pre mnohých Petranov to však až taká dobrá správa nebola napriek tomu, že ak v Petre krematórium bude, ich budú spaľovať zadarmo. O tom, že v ich obci má byť krematórium ani nevedeli, dozvedeli sa to až z nášho týždenníka. Jeden z obyvateľov L. Petra priniesol nedávno do redakcie písomné stanovisko, údajne názor viacerých Petranov, ktorí nesúhlasia s tým, aby v ich obci stálo krematórium. Na ich názor sa ich vraj nikto nepýtal, tak sme sa išli spýtať my. Aj preto, že pod článok sa jeho autor bál podpísať. Prečo? Vraj sa bojí, aby mu tí, ktorí krematórium v obci odsúhlasili, nerobili problémy.
Priamo v Liptovskom Petre sme oslovili desiatich ľudí. Ani jeden z nich nám však nechcel prezradiť svoje meno, horko ťažko iniciálky a vek. Žeby sa všetci báli? Koho alebo čoho? Mladý muž by nám aj čosi povedal, ale energická dáma v stredných rokoch – možno mama alebo svokra, mu dala rázne najavo, aby nič nehovoril a doslova ho odtiahla preč. Nepochodili sme ani u staršej panej, zrýchlila krok a tvárila sa, že nepočuje. Ďalšia nám povedala, že sa k tomu nevie vyjadriť. Úspešný bol až štvrtý pokus. 46-ročný Štefan P. sa vyjadril, že nie je proti a osobne by sa dal radšej spáliť ako pochovať. Proti neboli ani päťdesiatničky Oľga G. a M.Š. a 15-ročný Martin H., ktorý by sa tiež dal radšej spáliť ako pochovať. Ďalší muži, ktorých sme oslovili, neboli Petrania. „Som z Bratislavy a aj keď nebývam blízko krematória, občas cítim taký sladkastý zápach. V Petre mám chalupu a chodím sem dvakrát za rok za čerstvým vzduchom,“ povedal Bratislavčan. Druhý muž má v pláne do Petra sa nasťahovať natrvalo a nezabráni mu v tom ani krematórium. Zásadné nie sme počuli od 48-ženy, ale tá nechcela prezradiť ani svoje iniciálky. Proti krematóriu sú vraj všetky jej susedky v bytovke a myslia si, že starosta a poslanci sa mali poradiť s ľuďmi a zvolať verejný hovor. „Mnohí si možno ani neuvedomujú, aký to bude dopad aj na psychiku ľudí. Týka sa to všetkých obyvateľov L. Petra aj budúcich generácii. Preto by o tom, či tu bude krematórium alebo nie, nemala rozhodovať iba hŕstka poslancov a starosta. Rozhodli vlastne o nás bez nás,“ myslí si matka dvoch detí, ktorá nechce, aby rástli blízko krematória.
Čo si myslí starosta
Niektoré výhrady a otázky občanov sme tlmočili priamo starostovi L. Petra P. Lojdlovi: prečo krematórium v obci, prečo nie inde, prečo sa o tom občania dozvedeli až z regionálnych novín, prečo sa ich nikto nepýtal na ich názor, nebude to cítiť...? Starosta odpovedal: „Krematórium má byť za obcou na cintoríne vedľa domu smútku. Je to bližšie k L. Hrádku ako k L. Petru – vzdušnou čiarou 300 m od Hrádku a 700 m od Petra. Obecné zastupiteľstvo dalo súhlas na výstavbu krematória, ale ešte to musia schváliť na stavebnom úrade v L. Hrádku, environmentalisti a odborníci na ministerstve životného prostredia. Filtrovanie vodnými filtrami by malo zabezpečiť dodržiavanie noriem Európskej únie. A prečo v Petre a nie inde? Firma oslovila aj Važec a L. Mikuláš, ponúkli im priestor v Palúdzke za diaľnicou smerom na Andice, Benice. Ale tam niet elektriny, svetla, tepla, pre nich to bolo neekonomické a ďaleko. U nás je voda, elektrina, plyn. A prečo sa o krematóriu ľudia dozvedeli až z týždenníka Liptov? Zvolávam ich každý mesiac, každý druhý pondelok v mesiaci je verejné rokovanie obecného zastupiteľstva prístupné pre všetkých občanov. Vyhlasuje sa to niekoľkokrát aj v obecnom rozhlase, oznamy sú aj na vývesných tabuliach v obci. Nemôžem za to, že ľudia ich nečítajú a nechodia na zastupiteľstvo.“ My sme na zastupiteľstvo prišli, ale neboli sme vítaní. Starosta nám naznačil, že čo sa v obci navarí, to sa v nej má aj zjesť. Slušne nás vyhodil s tým, že rokovanie je interná záležitosť obce a zúčastniť sa na ňom môžu len obyvatelia L. Petra alebo tí, ktorí v ňom vlastnia nejaký majetok. To ale nebol náš prípad. Oponovali sme, že si robíme iba svoju prácu, že občania majú právo na informácie, pravidelne chodíme aj na rokovanie mestských zastupiteľstiev. Nepochodili sme.
Dovolili nám iba desať minút
Boli sme prekvapení, že na zastupiteľstvo prišli okrem deviatich poslancov a starostu iba traja občania. Jeden z nich vyjadril názor, že ľudia si zaslúžia byť informovaní o všetkom, čo sa v obci deje a poslanci by mali s nimi priamo komunikovať. Na to jeden z poslancov reagoval slovami, či majú zvolávať referendum aj ohľadne výstavby bytovky či kanalizácie. Bytovka a krematórium je však dosť veľký rozdiel. Rozdielne sú aj názory na to, či by v Petre krematórium malo byť alebo nie a či má do toho čo povedať aj prostý ľud. Budeme radi, ak nám napíšete svoj názor a odpoviete na dve otázky: 1. Súhlasíte s tým, aby v Liptovskom Petre vybudovali krematórium? 2. Súhlasili by ste, aby vo vašej obci postavili krematórium? O vyjadrenie sme požiadali aj zástupcu firmy Krespo, ktorá by mala krematórium stavať. Prisľúbil, že nám ho poskytne po Veľkej noci. Ak sa tak stane, nájdete ho v budúcom čísle Liptova.