Liptovský Mikuláš - „Predpokladáme, že v prvej etape sa dražobnej spoločnosti odovzdajú podklady na dražbu zatiaľ 10 bytov. Ide o prípady, kedy dlžníci nereagovali na výzvu bytového podniku a iné formy vymáhania neboli úspešné,“ hovorí jeho riaditeľ Anton Urgela. Nepovažuje za vhodné zverejniť výšku ich dlhov, pretože ostatným dlžníkom by tým podnik dal najavo, od akej hranice nedoplatkov je pripravený siahnuť po tomto krajnom, ale účinnom nástroji na vymoženie pohľadávok. „Ak vlastníci bytov nezareagujú vyrovnaním pohľadávok, dražobná spoločnosť ich byty v dražbe predá. Z výnosu z predaja sa prednostne splatí celý dlh vlastníka, odmena pre dražobnú spoločnosť a zvyšok získa pôvodný vlastník bytu,“ objasňuje princíp uplatnenia záložného práva na byt dlžníka A. Urgela.
Podľa novely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov správcovská spoločnosť nie je povinná zabezpečiť takémuto vlastníkovi bytu náhradné bývanie. Bytový podnik sa s realizáciou dražby obrátil na dražobnú spoločnosť LICITOR group, a.s., Žilina, ktorá má s podobnými prípadmi skúsenosti z iných miest stredného a západného Slovenska. „Zatiaľ sme zorganizovali a pripravili viac ako dve desiatky dražieb. Za posledný štvrťrok 2004 sa nám podarilo vymôcť pohľadávky v hodnote približne 20 mil. Sk a v súčasnosti pripravujeme dražby a aukcie majetku v hodnote približne 100 mil. Sk,“ hovorí predseda predstavenstva Patrik Kurimský. Podľa jeho skúseností približne 90 % neplatičov svoj dlh splatí, keď sa o prípad začne zaujímať dražobná spoločnosť. „Do dražby môže ísť neplatič aj pre tisíckorunový nedoplatok. Je to pohľadávka ako každá iná, a preto sa zaoberáme každým prípadom,“ zdôrazňuje šéf dražobnej spoločnosti. Podľa jeho odhadu by k prvým dražbám bytov neplatičov v Liptovskom Mikuláši mohlo prísť najneskôr za 8 až 10 týždňov od podpisu zmluvy dražobnej spoločnosti a Bytového podniku mesta.
Bytový podnik eviduje pohľadávky voči obyvateľom v celkovej výške 7,8 mil. Sk. Takmer polovicu z toho – 3,230 mil. Sk, predstavujú dlhy vlastníkov bytov za dodané služby a energie. „Od nového roku každý dom hospodári s vlastným účtom v banke. Ak je v tom dome neplatič, tak ide o peniaze ostatných vlastníkov bytov v dome,“ zdôrazňuje riaditeľ podniku A. Urgela. Preto očakáva rastúci tlak vlastníkov bytov na správcovskú spoločnosť, aby pri vymáhaní pohľadávok využívala všetky dostupné nástroje, vrátane dražby bytov neplatičov. „Hoci neradi, pristupujeme k takémuto riešeniu vtedy, keď neboli úspešné iné formy vymáhania. Nárast pohľadávok môže spôsobiť, že podnik nebude mať dosť finančných prostriedkov na nákup energií na výrobu tepla a teplej vody pre všetkých odberateľov,“ upozorňuje riaditeľ podniku A. Urgela.