LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Tamojšia samospráva nechala zreštaurovať viaceré pamiatky, pripravila mimoriadne bohaté sprievodné podujatia, koncerty známych aj miestnych umelcov, výstavy.
Liptovský Hrádok oslavuje 700 rokov prvej písomnej zmienky, séria podujatí k vzácnej príležitosti sa začne 8. a potrvá do 11. septembra.
Jedno z výrazných jubilejných podujatí je krst knihy, ktorá porozpráva príbeh mesta cez osudy skutočných ľudí, ktorí v ňom žili. Etnografka Iveta Zuskinová venuje Liptovskému Hrádku knihu Príbeh mesta a jeho obyvateľov v prvej polovici 20. storočia.
Do života ju slávnostne uvedú vo štvrtok 8. septembra v Dome kultúry v Liptovskom Hrádku v rámci programu Vitajte, Hrádočania.
Kto by nestihol alebo nemohol prísť, môže tak urobiť na druhý deň v piatok, keď sa budú pri hrade v Hrádku symbolicky odovzdávať dary mesta jeho obyvateľom.
„Moja kniha je tiež jedným z nich,“ povedala etnologička a autorka knihy Iveta Zuskinová.
Inšpirácia pre súčasnú generáciu
Kniha je podľa historika Petra Víteka jedinečná, pretože prirodzene dopĺňa dosiaľ vydané práce o histórii mestečka a poskytuje pohľad na rodiny tunajších obyvateľov.
„Vzdáva úctu generáciám Hrádočanov, na ktorých sa už v dnešnej uponáhľanej a konzumnej dobe zabúda. Som presvedčený, že kniha si nájde čitateľov nielen medzi generáciou, ktorá si rodiny medzivojnového Hrádku pamätá, ale aj medzi mladou generáciou, ktorá môže nadviazať na úsilie predchodcov a dodať mestu výnimočnosť v rámci Liptova, ale aj v rámci Slovenska,“ povedal Vítek.
Rozvoj spoločnosti aj mesta
Začiatkom 20.storočia bol Liptovský Hrádok mestečkom, kde sa darilo podnikateľom a živnostníkom, kde vďaka jeho polohe a podhorskému prostrediu chodili ľudia odpočívať a letovať.
„Vznik Československej republiky bol významným medzníkom, prišlo sem české úradníctvo a ľudia z rôznych kútov Slovenska, ktorí ešte obohatili už dovtedy kultúrne prostredie. Prvá tretina 20. storočia bola obdobím budovania mesta, stavali sa nové domy, úrady a spolkové budovy. Tam, kde sa predtým nachádzali polia a lúky, zrazu stáli úhľadné vilky. V meste bol dostatok pracovných príležitostí vďaka sídlu riaditeľstva Štátnych lesov a jeho riaditeľ podporoval jeho všestranný rozvoj,“ vysvetlila autorka knihy.
Počas krstu aj s podpisom autorky
Pohľad do histórie sa núka vo veľkolepom grafickom spracovaní na 260 stranách, knihu autorka vyskladala najmä z dosiaľ nezverejnených fotografií, životných príbehov a spomienok.
Myšlienku priblížiť život a kultúru niekdajších obyvateľov mestečka nosila v hlave posledné tri roky. Staršie dejiny už boli podrobne spracované a publikované.
„Na knihe som ako autorka intenzívne pracovala takmer dva roky s pomocou viacerých obyvateľov mesta a aj potomkov niekdajších Hrádočanov. Snažila som sa zozbierať ich spomienky na život v prvej polovici minulého storočia, časy hospodárskeho rozvoja, vojny, ale aj na zložité povojnové obdobie,“
Mnohí Hrádočania neprežili vojnu, živnostníci prišli o majetok a svoje podnikateľské ciele, napriek tomu dokázali žiť aj v nových podmienkach a nájsť si nové zamestnanie.
„Z mozaiky ich životných príbehov, spomienok pamätníkov a potomkov sa mi podarilo poskladať čitateľsky zaujímavý príbeh mesta a ľudí, ktorý môže byť inšpiráciou aj pre súčasné generácie,“ doplnila etnologička.
Knihu si budú môcť záujemcovia zadovážiť priamo počas jej uvádzania v hrádockom dome kultúry aj s podpisom autorky alebo na Mestskom úrade v Liptovskom Hrádku, v kníhkupectvách v Hrádku a v Mikuláši a tiež v Informačnom centre mesta Liptovský Mikuláš.