RUŽOMBEROK. Jeden z našich čitateľov sa s nami podelil o nepekný zážitok. Vybral sa na huby na Malinné Brdo a zostal v šoku. V lese neďaleko lyžiarskej zjazdovky našiel nielen hríby, ale aj neuveriteľné množstvo odpadu. Svoj objav nafotil a dostal sa aj k nám.
„Bol som na hríboch na Malinnom Brde a les od štvorsedačky hore bol plný krásnych kúskov,“ sarkasticky okomentoval svoj výlet do jednej z najznámejších oblastí Veľkej Fatry Ružomberčan Ľubomír.
O znečistenom lese nevedeli
Podľa zákona o odpadoch je majiteľ pozemku povinný zabezpečiť odstránenie smetí. Kontaktovali sme preto zástupcov lyžiarskeho strediska. O probléme sa dozvedeli od nás a hneď to išli preveriť.
„Sme radi, že sme dostali podnet, lebo sme o tom nevedeli. Ťažko povedať, kto to spôsobil. Mohli to byť nezodpovední návštevníci, prípadne aj vietor, ktorý odpad rozfúkal. Ide o miesto, kde podnikáme a prevádzkujeme stredisko, urobíme všetko pre to, aby sme to dali do poriadku. Nie je to pre nás dobrá reklama,“ reagoval Tomáš Gazdarica zo strediska Ružomberok – Malinô Brdo.
Dodal, že je to pre stredisko nepochopiteľné, pretože v minulosti sa s tým nestretli a odpadkové koše sú na všetkých miestach, kde sa pohybujú návštevníci.
Odpad láka aj pohodlné medvede
S otázkou, či ide o ojedinelý problém, alebo sa podobné skládky objavujú v prírode častejšie, sme sa obrátili aj na Správu Národného parku Veľká Fatra.
„Problém s odpadkami je hlavne v okolí rekreačných stredísk. Vyhodené jedlo často láka medvede. Dlhšiu dobu je to problém napríklad v Hrabove, kde niektorí majitelia budov nemajú zabezpečené odpadkové koše tak, ako by mali, hoci sme ich na to viackrát upozorňovali,“ povedal riaditeľ správy Peter Vantara.
Môžu udeliť pokutu za znečisťovanie
Vo voľnej prírode je podľa Vantaru situácia dobrá, hoci plastové fľaše či plechovky nachádzajú občas aj na hrebeňoch. Lenže to nie je len vo Veľkej Fatre, ale na celom Slovensku.
Ak prichytia pracovníci Veľkej Fatry bordelára pri čine, môžu mu dať podľa návštevného poriadku blokovú pokutu do výšky 33 eur. V závažnejších prípadoch môžu vec posunúť Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Jej sankcie sú oveľa vyššie.
V jednom pohorí žijú desiatky šeliem
„Teší nás, že z dolín zmizli vraky a kovový šrot. V minulosti to bol problém, teraz sa s tým už takmer vôbec nestretávame. Zrejme aj vďaka dobrým výkupným cenám kovov,“ skonštatoval Vantara.
Najväčším problémom teda zostávajú nedisciplinovaní návštevníci hôr a zle zabezpečené či umiestnené odpadkové koše lákajúce medvede. Podľa informácií správcov Veľkej Fatry by týchto všežravých šeliem mohlo byť v známom pohorí zhruba 50.