RUŽOMBEROK. Veľkým medzníkom papierenského priemyslu v Ružomberku bolo vybudovanie celulózky v roku 1981. Pred niekoľkými dňami ubehlo presne 35 rokov odvtedy, ako vtedajší Celulózovo-papierenský kombinát vyrobil prvú nebielenú ihličnatú sulfátovú celulózu.
Výstavba celulózky sa začala koncom roka 1978 a trvala necelé tri roky. Dodávateľom technológie bola kanadská spoločnosť Simons z Vancouveru. Prácu Kanaďanov dodnes pripomína drevený totem pred administratívnou budovou celulózky. Okrem nich však na projekte pracovali aj domáci československí robotníci, montéri z bývalej Juhoslávie a niekoľko sovietskych organizácií.
Dvestometrový komín
„Bola to významná investícia, ktorá zásadným spôsobom zmenila vývoj papierenskej výroby v Ružomberku. Dôležitými súčasťami výstavby boli úprava koryta Váhu a jeho prítokov, výstavba 204 metrov vysokého komína či vybudovanie nákladnej stanice v Liskovej,“ vymenovala hovorkyňa spoločnosti Mondi SCP Martina Hlavatá.
Vďaka novej celulózke dokázala fabrika zvýšiť výrobu dva a pol násobne. Ročne teda vyprodukovala 200-tisíc ton celulózy.

Miliónové investície
„Z hľadiska vplyvov na životné prostredie sa znečistenie odpadových vôd výrazne znížilo, čo sa prejavilo aj na ozdravení a čistote vody v rieke Váh,“ dodala Hlavatá.
Veľký priemyselný areál prešiel odvtedy modernizáciou ešte niekoľkokrát. V roku 2002 prišla investícia 240 miliónov eur.
O päť rokov neskôr 2007 sa spoločnosť Mondi SCP stala jedným zo svetových lídrov výroby celulózy. Najnovšie čaká závod na rozšírenie výroby za 310 miliónov eur.
Pôsobí po celom svete
„Podmienkou investície je získanie daňových stimulov od Európskej komisie a všetkých príslušných povolení,“ skonštatovala hovorkyňa spoločnosti, ktorá by následne mohla vyrábať aj biely kartónový papier.
Mondi je medzinárodná skupina zameraná na výrobu obalov a papiera. Zamestnáva okolo 25-tisíc ľudí vo viac ako 30 krajinách sveta.
Najvýznamnejšie fabriky sú v strednej Európe, Rusku, Severnej Amerike a Južnej Afrike.
Tržby spoločnosti Mondi dosiahli vlani podľa interného zdroja výšku 6,8 miliardy eur.


Autor: MIG