Známi Ružomberčania povedali, čo si myslia o zakázaní automatov

V stredu budú ružomberskí poslanci na zastupiteľstve hlasovať o zákaze výherných automatov v meste. Urobia tak na základe petície za zrušenie hazardu, ktorú do mája tohto roka podpísalo zhruba 11-tisíc dospelých Ružomberčanov.

herňaherňa (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO: Ján Krošlák )

Argumenty za alebo proti vyhnaniu hazardných hier z ružomberských ulíc prezentovali všetky dotknuté strany, petičný výbor aj zástupcovia prevádzkovateľov herní. Konečné rozhodnutie urobia poslanci. Pár dní pred hlasovaním dostali možnosť vyjadriť svoj osobný názor aj známi Ružomberčania a ľudia, ktorí sa podieľajú na verejnom živote v meste. Snažili sme sa osloviť rôzne sféry od cirkvi cez školstvo, kultúru, podnikateľov, lekárov až po šport. Nie všetci boli ochotní podeliť sa o svoj postoj. 


Alojz Kostelanský, rímskokatolícky kňaz, ružomberský dekan
–    So snahou zakázať hazard, samozrejme, súhlasím. Je to problém, ktorý ničí rodiny a treba ho odstrániť.

SkryťVypnúť reklamu


Michal Lazár, riaditeľ základnej školy
–    Kampaň proti hazardu som podporil ako riaditeľ školy aj fyzická osoba. Myslím si, že mestskí poslanci by mali prijať zákaz hazardu v Ružomberku. Ako učiteľ a riaditeľ školy sa stretávam s rôznymi rodinami, ktoré majú rôzne problémy. Sú aj také, kde sú gambleri a vidím to ako veľký problém.


Anton Lauček, spisovateľ, vysokoškolský pedagóg
–    Hazard vôbec neschvaľujem. Je to surový a bezohľadný útok na rodiny a na najslabších, teda na deti. Žiaľ, Ružomberok je už len mestom čínskych reštaurácií a hazardných hier. Takto to skĺzlo nejako. 


Richard Kožár, športový inštruktor, aktivista
–    Bolo by super, ak by hazard zrušili. Bol by som spokojný. Je to síce prínos financií pre mesto, ale existuje veľa ďalších možností, ako ich získať a nikomu neškodiť.

SkryťVypnúť reklamu


Marián Sičák, lekár, prednosta kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku
–    Súhlasím so zrušením hazardu. Zo spoločenského hľadiska je hazard zdrojom osobných a rodinných tragédií. Hráčom nepomáha zlepšiť životný štandard, ako si to predstavujú. Je to naopak. Môže ich dostať na takú nízku ekonomickú úroveň, že sa z nej už nevedia dostať. Psychicky aj ekonomicky likvidujú seba aj okolie. Som za to, aby bol hazard úplne mimo mesta aj spoločnosti. Zmenšiť príležitosť na hranie znamená pomôcť takýmto ľuďom.


Adriána Trangošová, podnikateľka, (vyjadrenie za občianske združenie Klub ružomberských podnikateľov)
– Môj osobný názor je totožný s vyjadrením Klubu ružomberských podnikateľov, ktorý pôsobí v meste od roku 1996 a má viac ako 400 členov.

SkryťVypnúť reklamu


Podľa nášho názoru je petícia za zrušenie hazardu v meste nezákonná. Jednou z podmienok zakázania hazardu sú sťažnosti obyvateľov mesta, že sa v meste narúša verejný poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier. Kompetentné úrady potvrdili, že na území mesta Ružomberok k tomu nedochádza a nedialo sa tak ani v minulosti. Teda je zrejmé, že dôvod uvedený v petícii vôbec neexistuje. Aj samotný petičný hárok, ktorý občania mesta podpísali, má podstatné právne chyby.


Druhá strana je ekonomický aspekt. Predstavuje nemalú stratu financií do príjmovej časti rozpočtu mesta Ružomberok, ktorá plynie z poplatkov za výherné automaty. Je to 240-tisíc eur ročne. Ďalej sú to dane, ktoré platia vlastníci budov a prevádzkovatelia hazardných hier. Predpokladáme, že ide minimálne o stratu milión eur ročne. Môžeme len polemizovať, ako by sa rozhodli občania, keby stáli pred otázkou, či podpíšu zákaz výherných automatov a stratia takýto príjem do rozpočtu mesta, alebo finančné prostriedky radšej preinvestujú na pomoc rodinám, a to prostredníctvom finančnej podpory na jasle, školy, na jedlo v školských jedálňach, pre seniorov, zdravotne postihnutých občanov, prípadne na osvetu, prevenciu a liečbu hazardných hráčov. 


Ďalší je morálny a ľudský aspekt. Podľa nás aj najpodstatnejší a jediný správny, a to v zmysle nášho hesla: Nie je správna cesta zákazu, lebo plodí ilegálnu činnosť, ale jediná správna cesta je prevencia, výchova a osveta. Sme presvedčení, že cesta zákazu je nesprávna. Nevylieči hazardných hráčov ani nepomôže dotknutým rodinám, ale bude viesť k podpore internetových hier a k vzniku ilegálnych a nekontrolovaných herní. 


Ak chceme skutočne bojovať proti hazardu, je potrebné vyčleniť časť peňazí z mestského rozpočtu na prevenciu pred hazardnými hrami, na podporu organizáciám, ktoré bojujú proti hazardu, venovať sa dôsledne osvetovej činnosti, zvýšiť kontrolný režim v herniach a podobne. Prípadne je tu priestor pomôcť sociálne slabším rodinám finančnou podporou. 
Tak, ako nám minulosť ukázala, to čo je zakázané, je pútavejšie a zaujímavejšie. Hlavne pre mladšiu vekovú kategóriu. Dokazujú to snahy o prohibíciu alkoholu v USA v dvadsiatych rokoch minulého storočia či zákaz hazardu v Las Vegas, ktorý vydržal len tri týždne a viedol k vzniku ilegálnych herní.


Ďalšími príkladmi sú krajiny ako Maďarsko, Rakúsko, Poľsko či Grécko. V týchto štátoch hazard zakázali alebo obmedzili, ale časom prišli na to, že vznikajú ilegálne herne, preto ich niekde znova legalizujú a regulujú. 


Všetci občania, ktorí sa podpísali pod petíciu, sa mali najprv zamyslieť nad jej jednotlivými aspektmi. Pozrieť sa na vec z perspektívy budúcnosti, a tak zvážiť zákaz hazardných hier a ich dosah na občanov a samotný Ružomberok. Aby nepodliehali len názorom jednej záujmovej skupiny, ktorá sleduje len svoj prospech a ciele v mene kolektívneho dobra.


Juraj Haríň, majiteľ internetového rádia, aktivista
–    Snaha zakázať akýkoľvek hazard, či už v Ružomberku alebo kdekoľvek inde, je podľa mňa veľmi ľudská, prirodzená a morálne správna vec. Závislosť ako taká je niečo nad rámec prirodzenosti. Pokiaľ ide o hazard a tiež alkohol, drogy, tabak alebo extrémizmus, toto všetko neskutočne ničí ľudstvo. Pomôcť ľuďom, ktorí sú od týchto zlozvykoch závislí, je podľa mňa správne. Z druhej strany, keď sa pozriem na živnostníkov, ktorí prevádzkujú nielen herne, ale povedzme bary alebo pohostinstvá, pripadá mi akýkoľvek zákaz proti ich podnikaniu veľmi krutý a nefér. Lebo závislosť sa netýka len hazardu. Človek ničí seba, svoju rodinu a okolie nielen vtedy, keď prepadne hazardu, ale aj pri závislosti od alkoholu, ba dokonca aj od obyčajných cigariet.


Radislav Kendera, spisovateľ, publicista
–    Petíciu som podpísal. Hazard rozbíja rodiny a ničí osobnosti. Nevieme ho udržať v takej miere, aby bol zábavou, ale prerastá do nezdravého kolotoča. Ľudia sa následne zadlžia a upíšu čímkoľvek. Ich rodina o tom ani nemusí vedieť. V posledných rokoch nevieme robiť nič s mierou. Je to aj chyba štátu a spoločnosti, lebo ľudia majú nízke platy a dôchodky. Toto nahráva nielen hazardu, ale aj rôznym šmejdom.


Marianna Stančoková, divadelná režisérka, predsedníčka občianskeho združenia RosArt
–    Myslím, že snaha zakázať hazard v našom meste je dobrá a správna iniciatíva. Sama som petíciu proti hazardu podporila podpisom. Verím, že aj členovia mestského zastupiteľstva túto iniciatívu podporia a hazard s účinnosťou čo najskôr zakážu. 


Dobre si uvedomujem výpadok daňových príjmov mesta od prevádzkovateľov hazardných hier. Tiež rozumiem argumentu, že ak je niekto závislý a uspokojenie potreby nenájde v Ružomberku, bude cestovať do okolitých miest. Napriek všetkým odôvodneniam v prospech zachovania hazardu, predovšetkým ekonomického charakteru, si myslím, že je našou povinnosťou ochraňovať deti a mládež. Pre túto citlivú skupinu by bola stopka hazardným hrám preventívnym opatrením pred opakovaním patologických vzorcov správania sa vo svojej rodine či okolí.


Tiež si myslím, že hazardné hry by mali byť postavené mimo zákona, podobne ako predaj drog. Aj z tejto činností by plynuli štátu príjmy a napriek tomu je to zakázané, lebo to ničí ľudské životy. Tak prečo by mal byť hazard výnimkou?


Katarína Baláž Bačkorová, veterinárka 
–    Môj postoj k snahe zakázať hazard je určite pozitívny. Je to zbytočné lákadlo pre slabšie povahy a tiež pre deti. Hazard je veľmi ľahký spôsob, ako sa zadlžiť. Človek rýchlo prepadne vidine peňazí. Som jednoznačne za zákaz automatov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 722
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 889
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 704
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 838
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 993
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 515
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 807
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


7
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu