LIPTOVSKÝ PETER. Martina Martinčeka prívlastkom nestora modernej slovenskej fotografie ho neoznačujú náhodou, fotografiám neubrali silu ani desaťročia.
Z Martinčekových fotografií prehovárajú ľudia, od ktorých, ako povedal Marián Pauer v knihe Ako sa krúti svet, „stojí za to naučiť sa múdrosti. Ich postoj k bytiu, kontakt s pravdou je nesprostredkovaný. Nevedia, odkiaľ vedia, ale v rozhodujúcich chvíľach vedia presne.“
Fotograf Martin Martinček sa narodil v Liptovskom Petre. Keď bol dieťa, jeho rodina sa presťahovala na Spiš. Do rodného kraja sa vrátil a fotografoval jeho ľudí.
V Liptovskom Petre si pred troma rokmi pripomenuli storočnicu od narodenia vzácneho človeka a fotografa.
Jeho rodný dom stále stojí a stále patrí rodine Martinčekovcov. Práve tam vznikla myšlienka potreby pripomínať si neobyčajnú osobnosť Martina Martinčeka.
V myšlienke boli v obci za jedno, začali preto šetriť na sochu, ktorou by si uctili jedného z najväčších fotografov Slovenska.
Pri vzácnej príležitosti okrúhleho výročia
Obec Liptovský Peter si v týchto dňoch pripomína 730 rokov od prvej písomnej zmienky. Súčasťou výročných osláv bolo uplynulý piatok aj odhalenie sochy, reliéfu s podobizňou Martina Martinčeka.
Osadili ju v parku za prítomnosti pozvaných hostí.
„Martina Martinčeka zachytáva v jeho typickej polohe s fotoaparátom v ruke,“ povedala starostka Liptovského Petra Anna Papajová, ktorá sa teší, že sa obci podarilo postupne nájsť peniaze a aj takto si pripomenúť a uctiť mimoriadneho rodáka.
„Ľuďom to treba pripomínať. Reliéf na mramorovom podklade je skutočne dôstojným dielom, ktoré vytvoril akademický sochár Ladislav Berák. Pod reliéfom sú základné informácie o fotografovi a inšpirujúci citát,“ doplnila starostka.
Známych osobností majú v Petre viac
Sochu osadili v Liptovskom Petre v parku pred budovou obecného úradu. Starostka povedala, že miesto zatiaľ pracovne pomenovali ako park osobností obce.
Tamojší ľudia majú byť na čo a koho hrdí. Veď z Liptovského Petra pochádza okrem Martinčeka napríklad prvá slovenská lekárka Mária Bellová, Irena Jakubcová Dérerová, priekopníčka detskej kardiológie, alebo herec Vladimír Kostovič.
„Osobnosti si chceme pripomínať, uvažujeme o tom, že by mala každá v parku svoju tabuľku so základnými údajmi o tom, ako sa zapísala do dejín,“ doplnila Papajová.