HYBE. Slávnostné podujatie sa tešilo slušnému záujmu zo strany verejnosti.
„Som veľmi rada. Zúčastnila sa naša rodina, susedia, priatelia, známi, dobrodinci, takže z každej časti Slovenska niekto prišiel. Bol tu miestny pán farár a aj pán farár, ktorý nám pomáhal stavať kaplnku,“ povedala iniciátorka podujatia Agáta Matiščíková.
Vysvetlila, že myšlienku na vybudovanie kaplnky jej poslal sám Pán Boh.
„V roku 2002 mi zomrela mama a hľadala som za ňu náhradu. Našla som ju v Panne Márii. Začala som cestovať na mariánske pútnické miesto do Medžugoria v Bosne a Hercegovine a tam som nachádzala pokoj a radosť. Modlila som sa za našu rodinu a dedinu. Túžila som, aby aj moja rodina a obyvatelia Hýb zažili kúsok neba na zemi, lebo v Medžugorí to človek zakúša,“ povedala A. Matiščíková.
Dodala, že každý rok sa tam vracala. Ale tento rok jej ochorel otec, a preto zostala doma.
„Rozmýšľala som, aby Panna Mária prišla k nám do dediny a ľudia v Hybiach zažili kúsok neba na zemi. Napadlo mi, že každý deň kúsok spravím. Povedala som to mojim známym aj rodine. Sľúbili, že mi pomôžu a začali sme stavať,“ pokračovala sympatická hostiteľka.
Návštevníkov si uctili chlebom a soľou
Pri stavbe a aj realizácii posviacky pomáhala celá rodina, ale aj priatelia, susedia, ako aj ďalší ľudia s chuťou podporiť dobrú vec, a tak mohla byť socha Panny Márie z Medžugoria privezená do Hýb.
„Ľudia sa nám snažili pomôcť vo všetkom, čo sme potrebovali. Či napiecť koláče, priviezť lavičky. Pomohli susedia, farníci, jednoducho každý kúskom prispel k tomuto peknému podujatiu,“ povedala autorka nápadu.
Doplnila že, najväčším organizačným problémom bol strach miestnych gazdiniek, aby neupiekli rovnaký koláč.
Slávnostná udalosť sa začala symbolicky sprievodom od najbližšieho mosta. Miesto začiatku sprievodu nebolo vybrané náhodne.
Most má totiž spájať ľudí a práve to bol aj zámer organizátorky.
Všetci návštevníci boli podľa tradície privítaní chlebom a soľou.
„Bol to domáci chlieb. Je to slovanský zvyk, ktorý, myslím, že by sme mali uchovať pre ďalšie generácie. Takéto privítanie je určitou úctou voči ľuďom, ktorí prišli, ale išlo aj o to, aby sa zachovala tradícia,“ povedala na margo privítania autorka podujatia.
Podujatie ocenil aj starosta
O zúčastnených bolo postarané. Na posedení po posviacke „kápličky“, ako nazývajú malú kaplnku jej zhotovitelia, chýbali len alkoholické výrobky.
„Je to o koláčikoch, ovocí, vode, káve, čaji a bez alkoholu. Každá mama sa trápi, keď sa v rodine pije, no a my sme sa tu stretli pri mame. Takže sme sa tak rozhodli z úcty k Panne Márii. Ide o to, aby sa ľudia stretli, porozprávali, potešili a aj vzťahy aby sa upevnili,“ vysvetlila zámer Agáta Matiščíková.
Na sympatickej akcii sa zúčastnil aj starosta obce Martin Piovarči, ktorý taktiež neskrýval spokojnosť. „Som veľmi rád, že sa robia takéto podujatia, ale hlavne sa teším, že sa stretávajú ľudia. V dnešnej dobe je naozaj dôležité stretnúť sa, porozprávať, v tomto prípade pomodliť sa.“
Pre ľudí dobrej vôle sú dvere otvorené
„Ďakujem všetkým za úžasný nápad, respektíve možno impulz zhora, ale aj za realizáciu. Teším sa a pevne verím, že ľudia sem budú chodiť, budú sa stretávať, budú spokojní a budú sa modliť,“ zhodnotil starosta Hýb.
Väčšina zúčastnených by sa potešila, keby sa z podujatia stala každoročná tradícia a ľudia sa tu pravidelne stretávali 15. septembra. Či sa bude akcia opakovať aj v ďalších rokoch, ukáže až čas. Pre ľudí dobrej vôle sú však dvere otvorené. „Povedali sme, že každý, kto chce, môže sa prísť pomodliť. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť,“ dodala Agáta Matiščíková.