RUŽOMBEROK. Poslanci mestského zastupiteľstva rozhodli na poslednej schôdzi o zákaze herní a výherných automatov na území Ružomberka. Za nové všeobecne záväzné nariadenie, teda mestský zákon, ich hlasovalo 17, jeden bol proti a siedmi sa zdržali hlasovania.
Znamená to, že radnica už nebude obnovovať ani udeľovať nové licencie na prevádzku hazardných hier. Doteraz ich udeľovala na dva roky. V priebehu roka 2018 by tak mali z centra dolného Liptova zmiznúť posledné výherné stroje.
Najväčšia katastrofa – nútená správa
„Mesto príde o štvrť milióna eur z daní za prevádzkovane herní a spolu s pridruženými stratami sa suma môže vyšplhať na pol milióna. Ale mesto je po finančnej stránke zdravé a dokáže sa s tým vysporiadať,“ skonštatoval primátor Ružomberka Igor Čombor.
Podľa neho môžu byť väčším problémom súdne spory. Asociácia zábavy a hier s Klubom ružomberských podnikateľov totiž avizovali, že rozhodnutie mesta právne napadnú.
„Čo by som to bol za primátor a hospodár, keby som nemal z možných sankcií obavy. Musím sa ich veľmi obávať. Ak budú sankcie miliónové, mesto stratí svoju funkčnosť a nebude si vedieť plniť záväzky voči občanom,“ dodal primátor, ktorý sa zmienil aj o najhoršom možnom scenári – nútenej správe mesta. „Myslím si, že ešte nepadlo posledné slovo v tejto problematike, aj keď sme urobili výrazný krok,“ uzavrel Čombor.
Niekoho stroje ničia, niekoho živia
Zhruba od začiatku marca, kedy začali aktivisti so zbieraním podpisov do petície s názvom Zastavme hazard v Ružomberku, prebiehali v meste živé debaty, či ide o správny krok alebo nie. Zástupcovia prevádzkovateľov hazardných hier aj členovia petičného výboru sa snažili presvedčiť poslancov aj počas takmer dvojhodinovej diskusie pred konečným hlasovaním.
Ivan Kučera, člen Klubu ružomberských podnikateľov, použil v prospech hazardu argumenty o hrozbe zvýšenia nezamestnanosti či likvidačnom dopade na prevádzkovateľov.
„Na jednej strane je niekoľko patologických hráčov z nášho mesta, a na druhej strane dvesto zamestnancov s rodinami, ktorých živí zábava a hazard. Ľudia, ktorí majú problém so závislosťou, môžu zadarmo využiť linku pomoci, návštevu lekára alebo psychológa,“ vymenoval podnikateľ.
Dodal, že zákaz sa nedotkne len samotných prevádzkovateľov, ale aj podnikateľov, ktorí im prenajímajú priestory. Mnohí z nich si na podnikanie zobrali úvery, pričom počítali s tým, že ich ho budú splácať z príjmov vyplývajúcich z hazardu.
Porušil niekto ústavu?
Za zmienku stoja aj vyjadrenia právnikov z obidvoch táborov. Podľa jednej strany dochádza k porušovaniu ústavného práva na slobodné podnikanie a ani samotná petícia nebola v poriadku. Právnici petičného výboru však tvrdia, že všetko je v súlade so zákonmi a žiadnych sankcií sa nemusí obávať nikto, vrátane mesta a poslancov.
Pavol Šípoš, poslanec KDH za mestskú časť Baničné, otvorene povedal, že počas svojho pôsobenia vo funkcii ešte nezažil toľko nátlaku a zastrašovania ako pri tomto hlasovaní.
„Všetci poslanci sme dostali list. Písalo sa v ňom, že ak petíciu podporíme, budeme znášať finančné dosahy. Pokladám to za obyčajné zastrašovanie s cieľom ovplyvniť naše hlasovanie,“ priblížil Šípoš. Pri rozhodovaní ho to nijako neovplyvnilo a žiadnych následkov sa nebojí.
List vnímal inak
Nezávislý poslanec za obvod Černová Patrik Habo spomínaný list nebral ako zastrašovanie, ale ako informatívnu správu o možných vyústeniach.
„S hlasovaním som spokojný. Vyhodnotili sme to tak, že peniaze a osobný efekt nemôžu byť dôležitejšie ako zákon, ktorý pomôže rodinám slabých ľudí. Ružomberok bol aj historicky známy tým, že dokázal prejaviť a presadiť svoj názor. Má kresťanské korene a vie, že za dobrú vec sa oddá postaviť. Oplatí sa bojovať takýmto spôsobom a prejaviť vôľu cez poslancov,“ povedal poslanec, ale vysvetlil, že vysoký počet ľudí podpísaných pod petíciou je preňho dôležitý argument, ale nie najdôležitejší. Cieľ sa musí zhodovať s jeho kresťanským, vnútorným a spoločenským pohľadom.
Nebolo to len o počte
Podobný názor má aj Ivan Rončák, poslanec za obvod Laziny zo strany Sieť. Poslanci sa podľa neho nerozhodovali automaticky len na základe veľkej podpory petície. Myšlienku podporili, lebo sa s ňou stotožnili.
„Ak by som osobne nebol presvedčený o správnosti veci, hoci by za ňou stálo veľa ľudí, nehlasoval by som za ňu,“ vysvetlil.
Zástupcovia zábavného priemyslu sú však presvedčení o nesprávnosti rozhodnutia. Okrem toho, že spochybňujú jeho legitimitu, často hovoria aj o extrémnom ekonomickom dosahu. Odvetvie hazardných hier zamestnáva v Ružomberku približne dvesto ľudí. Ich početná skupina sa objavila aj na zastupiteľstve, keď sa hlasovalo o ich osude. Väčšina z nich mala na sebe tričká s nápisom Neberte nám prácu.
Stopka pre sociálne slabších
„Prohibícia nikdy v živote nič dobré nepriniesla. Sú to skúsenosti aj z blízkeho okolia. Napríklad v Českej republike začínajú jednotlivé mestá hazard povoľovať, pretože rok praxe im ukázal, že zákaz nie je dobré riešenie. Stále hovoríme, že je potrebná regulácia a nechápeme, prečo teraz prišlo k takémuto radikálnemu riešeniu zo strany samosprávy. Vláda práve schválila novelu zákona, podľa ktorej už do herní nebudú môcť vstupovať poberatelia dávok v hmotnej núdzi a problematické prevádzky bude možné zatvoriť aj bez petície a všeobecne záväzného nariadenia,“ okomentovala nové všeobecne záväzné nariadenie Ružomberka Dominika Lukáčová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier.
„Ďalším obrovským nástrojom regulácie je zrušenie prevádzok s dvomi prístrojmi. To znamená, že automaty zmiznú z krčiem a v herniach, kde bolo doteraz päť a viac strojov, ich odteraz bude musieť byť 12 a viac. Keďže herne sa nedajú nafúknuť, malé prevádzky zmiznú. Keď si to dáme všetko dokopy, zmizne polovica hazardného priemyslu. Takže nerozumieme, prečo samospráva reagovala takto,“ doplnila Lukáčová a potvrdila, že asociácia podnikne na základe analýzy právne kroky.
Prehrajú aj vzdelanie
Vedenie mesta bude teraz s očakávaním sledovať, akú bude mať zakázanie hazardu dohru. Na Slovensku je niekoľko desiatok obcí a miest, ktoré hazard tiež zakázali a neskončilo to žiadnymi devastačnými sankciami.
„Hazard sa nám podarilo zrušiť aj v Levoči. Zastupiteľstvo má najbližšie hlasovať v Galante a Bratislave. Ale pripravujú sa aj ďalšie mestá, napríklad Dolný Kubín,“ vymenoval člen petičného výboru Anton Chromík z Aliancie za rodinu.
Povedal tiež, že Slováci vložili do hazardu v roku 2014 dve a pol miliardy eur a minulý rok tri miliardy.
„Hráči často minú úspory celej rodiny určené napríklad na štúdium detí. Aj keď sa zo závislosti dostanú, neraz majú obrovské dlhy na celý život,“ uzavrel aktivista.