LIPTOVSKÝ HRÁDOK. V Liptovskom Hrádku oslavávia Medzinárodného týždňa nosenia detí (MTND) po tretíkrát s najkrajším a najlepším programom aj vďaka Kengurke, ktorá vznikla aj preto, aby mohla podporiť dojčenie a nosenie v liptovskom regióne.
Nosenie detí nie je ani tak módnou záležitosťou, aj keď v poslednom období naberá na popularite. Je to predovšetkým prirodzený spôsob starostlivosti o dieťa, ktorý siaha dávno do minulosti. Ak nahliadneme do praveku zistíme, že takto je nám to vlastné až 90 percetn našej histórie.
Nosenie nie je záležitosťou len pár divožienok
Nosené deti sú veľmi pokojné a málo plačú. Toto vidíme v mnohých kultúrach, kde je nosenie veľmi ustálené a matky sa takto starajú o svoje deti pri bežných činnostiach v rámci dňa, dokonca dojčia svoje deti skutočne podľa potreby. Čo zvyšuje pravdepodobnosť úspešnosti dojčenia u matiek.
Až s nástupom poľnohospodárstva sme začali deti škodlivo separovať od matiek.
„Nosenie nie je záležitosťou len pár divožienok, skutočne sama sa cítim ako moderná žena, ktorá využíva všetky benefity prirodzenosti. Pretože to čo je prirodzené je jednoduché. Nosenie prospieva materstvu v oboch smeroch. Deťom aj matkám. A podľahli mu skutočne aj známe osobnosti,“ povedala Adriana Kráľová poradkyňa pri dojčení a nosení detí sprievodkyňa materstvom.
Tento rok oslavia MTND skutočne veľkolepo. „Začneme tancom s profi tanečnicou Aďou Green a partnerom. Roztancujeme celé hrádocké námestie a mladé rodinky s deťmi v šatkách aj bez šatiek. Tanečné vstupy budú naozaj krásne. Nebudú chýbať animačné programy pre deti, tvorba zvieratiek z balónikov a mimoni. Malá prechádzka mestom vzbudí záujem o tému. To všetko za pomoci Janky Šipekovej z LuaAgency,“ dodala A. Kráľová.
Potom sa presunú na vernisáž unikátnej výstavy s názvom „Kengurka v premnách času očami slovenských fotografov“, ktorá sa uskutoční v priestoroch Caffe exklusive na Wisnerovom námestí.
„Podpora nosenia v mojom projekte Kengurka je samozrejmosťou. Obrazom vyjadrujem bez slov to, čo naozaj milujem a podporujem. Krásu empatického vzťahu matka – dieťa. Tentokrát je výstava zadosťučinením a poďakovaním sa mojim fotografom z celého Slovenska, ktorí pre Kengurku fotili, okrem iného aj pre svetové značky výrobcov šatiek,“ vysvetlila poradkyňa pri dojčení.
V priebehu roka fotili pre Kengurku štyria najlepší slovenskí fotografi. Ján Vereš a Jana Eviaková z Liptovského Mikuláša, Katarína Poturnay z Banskej Bystrice a Petra Biksadská z okolia Bratislavy.
Každý fotograf sa predstaví sériou 3 jedinečných fotografií, každý so svojim jedinečným a unikátnym štýlom práce. Výstavu tak tvorí 12 nádherných obrazov vo veľkom formáte 120 na 80 cm a 13-ty z nich je príbehom každého z nich.
Na výstave nájdeme aj dve dojčiace fotografie, pretože aj dojčenie je súčasťou empatického kontaktného vzťahového rodičovstva.
Na výstave nájdeme aj dve dojčiace fotografie
„Takto tomu hovoríme v odbornom jazyku. Empaticky nahliadam na dieťa, kontaktom budujem vzťah. Prečo je to dôležité? Pevná vzťahová vúzba medzi matkou a dieťaťom je kľúčom k udržateľnosti vzťahov našich detí v dospelosti. Nosenie preto považujem za nesmierne dôležité, vedie našu spoločnosť k lepšiemu, ozdravuje manželstvá. Vzťah s matkou, neskôr vzťah s kamarátom, či vzťah s partnerkou. Kvalitu tohto vzťahu formuje matka,“ spresnila A. Kráľova.
Doplnila, že psychológovia, pediatri, či ortopédi a iní odborníci čoraz viac o téme hovoria a budem sa snažiť aj ja čo najviac na Liptove tému naďalej podporovať.
Oslavy v Liptovskom Hrádku budú v utorok 4. novembra so začiatkom o 16.h.