Utorok, 26. september, 2023 | Meniny má Edita

Po troch desaťročiach vystavia Hložníkove diela

Veľkorozmerné diela Vincenta Hložníka predstaví Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.

Zakladateľ modernej slovenskej grafiky, maliar európskeho rozmeru, ilustrátor, pedagóg a národný umelec Vincent Hložník (1919 – 1997).Zakladateľ modernej slovenskej grafiky, maliar európskeho rozmeru, ilustrátor, pedagóg a národný umelec Vincent Hložník (1919 – 1997). (Zdroj: TASR)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ.  Veľkorozmerné diela Vincenta Hložníka predstaví Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. „Ide o jednu z veľkých výstav Hložníkovej tvorby v priestoroch jedinečnej výstavnej siene na Slovensku, ktorá takýto rozsah dovoľuje,“ povedala riaditeľka galéria Alena Chebeňová.

Výstava potrvá od 11. októbra do konca roka. Naposledy samostatne Hložník vystavoval v tejto galérií v roku 1985. „S Liptovom ho spája i veľká priazeň s básnikom Milanom Rúfusom. Hložník je jedným z najvýznamnejších výtvarných umelcov druhej polovice 20. storočia, ikona slovenskej moderny,“ dodal Milan Mazúr, kurátor stálej expozície diel Vincenta Hložníka v Považskej galérii v Žiline.

Najstarší z piatich detí

Vincent Hložník sa narodil 22. októbra 1919 vo Svederníku pri Žiline. Z piatich detí bol najstarším. Jeho súrodencom bol aj maliar Ferdinand Hložník (1921-2006, zaslúžilý umelec). Už ako chlapec rád kreslil a v štrnástich rokoch si už zvolil autorský podpis. V roku 1933 začal študovať na žilinskom reálnom gymnáziu, kde ho učil kreslenie prof. Zdeněk Balaš. Ten v ňom hneď objavil talent a nasmeroval ho na dráhu výtvarného umelca. 

Novátor

Jeho výrazný talent presvedčil aj porotu na Umelecko-priemyselnej škole v Prahe, kde ho prijali v roku 1937. V oddelení dekoratívnej a monumentálnej maľby boli jeho profesormi František Kysela a Josef Novák. Veľa kreslil aj nad rámec školských povinností, neustále ho inšpirovalo pražské mestské prostredie. Štúdium ukončil v roku 1942 a hneď v tom istom roku mal aj prvú výstavu na Slovensku v bratislavskom Dome umenia. Vincent Hložník ukázal niečo nové. Kompozíciu v disharmóniách, obnažil anatómiu figúr, deformoval kĺby, nadsadzoval figúry. 

Štúdijné pobyty v mnohých krajinách

Už ako devätnásťročný študent sa zaujímal o prácu ilustrátora v Matici slovenskej (MS) v Martine. Ako prvé pokusné ukážky poslal ilustrácie ku Kremnickým povestiam. Jeho kresby zaujali, a tak s ním MS nadviazala spoluprácu. Hložník v Prahe študoval za dosť nepriaznivých finančných podmienok. Požiadal Maticu o podporu. Tá mu dvojtýždenne posielala 250 korún ako pôžičku, ktorú mal vrátiť z honorárov, keď nastúpi na miesto grafika. Ponúkla mu aj peniaze na návrat domov. Hložník sa oženil so svojou spolužiačkou Vierou Horákovou a usadili sa v Martine. V MS ilustroval množstvo literárnych predlôh a časopisov pre deti (Slniečko a i.). Absolvoval študijné pobyty v Taliansku (1948), ZSSR (1954), Holandsku (1956), Maďarsku a Francúzsku (1957), Mexiku (1958), Nemecku (1959) a Poľsku (1960).

Nesúhlasil so vstupom vojsk

Na základe listu a prosby Rudolfa Pribiša (sochár, vysokoškolský pedagóg, rektor Vysokej školy výtvarných umení - VŠVU) sa Vincent Hložník rozhodol presťahovať do Bratislavy. V roku 1952 začal vyučovať na VŠVU. Bol vedúcim Oddelenia voľnej grafiky a knižnej ilustrácie, jeden rok aj vedúci Oddelenia monumentálneho maliarstva. V rokoch 1955 – 1959 bol prorektorom školy. V roku 1958 ho vymenovali za profesora, v rokoch 1960 – 1964 sa stal rektorom. Od roku 1970 bol Hložník perzekvovaný komunistickým režimom, pretože nesúhlasil so vstupom okupačných vojsk do Československa (1968).

Slovenská sixtínska kaplnka

V roku 1972 musel školu opustiť. Stal sa z neho nezamestnaný umelec. Dostal však zaujímavú ponuku od kňaza Štefana Račeka vymaľovať kostol sv. Michala v Dolnom Hričove. Ponuku prijal napriek tomu, že iní umelci to pred ním odmietli. V priebehu desiatich rokov sa v tejto sakrálnej pamiatke zo 14. storočia dorábali vitráže, mozaiky a hlinená terakota. Kostol sa preslávil ako unikátne dielo a dostal čestný prívlastok slovenská Sixtínska kaplnka.

Kubizmus, vitráže, Biblia

V 70. a 80. rokoch 20. storočia kreslil Hložník návrhy na vitráže v štýle kubizmu. Sú inštalované vo viacerých slovenských kostoloch (Považská Bystrica, Ivanka pri Dunaji a i.) Jeho vitráže sú aj na Najvyššom súde v Bratislave. K sakrálnym témam sa dostal aj ilustrovaním Biblie 2000 (1998).

Ilustroval 300 kníh

Osobitné postavenie v Hložníkovom diele má ilustrácia. Ilustroval okolo tristo kníh, najmä pre deti (Dobšinský: Prostonárodné slovenské povesti, Mária Rázusová-Martáková: Pod belasou oblohou, Hans Christian Andersen: Rozprávky, Charles Dickens: Príhody Olivera Twista, Príbehy tisíc a jednej noci a mnohé ďalšie), ale aj literatúru pre dospelých: Ján Kostra: Ave Eva, Ladislav Novomeský: Vila Tereza, Michail Šolochov: Tichý Don, Janko Jesenský: Národu a i.

Cykly a známky

Námetovo nebolo jeho tvorbe nič cudzie. Od literárno-ilustračných motívov, cez každodenné scény zo života , až po fantazijné, symbolické a duchovné zápasy. Témy siahajú od vojnových výjavov cez cirkusantské scény po zobrazenia ľudí pri práci. Sústreďoval sa však na vyjadrenie ťaživých životných pocitov. Svoje dielo kategorizoval do výtvarných cyklov. Vytvoril litografický cyklus Človek, Fašizmus, Povstanie, Transport, cyklus drevorytov Atómový teror, či sériu obrazov Storočie malomocných a cyklus kresieb k Ústave. V nemalej miere sa tiež podieľal na známkovej tvorbe. Jeho známky Býci, Nad Tatrou sa blýska či List z Apokalypsy boli vytlačené v pražských tlačiarňach. Jeho známku Veľká noc vydala v marci 2007 Slovenská pošta.

Výstavy, výstavy, výstavy

Hložník mal nespočetné množstvo samostatných i kolektívnych výstav doma a v mnohých krajinách Európy, Ameriky a Ázie. Slovenské galérie sa k dielu Vincenta Hložníka vracajú. Hložník daroval Slovenskej republike sto obrazov zo svojho celoživotného diela na národný poklad. Jeho želaním bolo, aby tento unikátny dar spravovala Matica slovenská. V novembri 2007 Matica usporiadala výstavu z výberu týchto diel pod názvom Hlboko v slovenskej zemi v galérii Matice. V roku 2009 darovala rodina V. Hložníka Žilinskému samosprávnemu kraju jeho 799 diel a v Považskej galérii umenia otvorili stálu expozíciu jeho tvorby.

Člen spolkov zbieral prestížne ceny

Vincent Hložník bol členom Spolku slovenských výtvarných umelcov, Spolku výtvarných umelcov Mánes, Skupiny výtvarných umelcov 29. augusta, Spolku umelcov a priateľov grafiky, neskôr Ústredného výboru Zväzu čs. výtvarných umelcov, predsedom Zväzu slovenských výtvarných umelcov a Slovenskej výtvarnej únie. 

Za svoje dielo získal V. Hložník viacero prestížnych ocenení, medzi inými hlavnú cenu Brightovej nadácie na Bienále v talianskych Benátkach (1958), Cenu Cypriána Majerníka (1962), Zlatú medailu na 1. bienále grafiky v bulharskej Varne (1981), Cenu vydavateľstva Mladé letá za ilustrácie (1983), Rad Tomáša Garrique Masaryka III. triedy (1991). V roku 1992 mu udelila medzinárodná porota cenu Prix d'honneur za grafiku. 

Vincent Hložník zomrel 10. decembra 1997 v Bratislave vo veku 78 rokov. Patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia, generácie umelcov druhej svetovej vojny, mladej avantgardy. Jeho život a dielo zachytáva dokumentárny film Vincent Hložník z cyklu Profily, ktorý natočila Slovenská televízia v roku 1994.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
  2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  3. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
  4. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
  5. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  6. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  7. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  8. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  1. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  2. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  3. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  4. Bratislavská Kuchajda ožije športom
  5. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  6. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  7. Nerovnováha v kontrole močového mechúra
  8. Najlepšie poviedky domácich autorov
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 927
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 459
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 104
  4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 4 754
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 3 208
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 179
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 508
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 2 487

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Fotografia: Prenos obrazu... 2023
  2. Marek Mačuha: Nedovoľte Matovičovi s Ficom vyhrať
  3. Ľudovít Paulis: Čo budú mať vedci, učitelia a zamestnávatelia z návratu SaS na ministerstvo školstva?
  4. Matej Galo: Rozdrvenie Ruska na Ukrajine, posilnenie NATO a zničenie putinovej jadrovej hrozby
  5. Michal Baran: Matovič neprekvapil
  6. Martin Škopec Antal: Budú nám vládnuť politickí Caligulovia?
  7. Věra Tepličková: Každý preceda má svojho Erika
  8. Ján Bilohuščin: Dezolát – kto ním je a prečo (možno) rozhodne voľby?
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 626
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 47 677
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 061
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 534
  5. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 31 113
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 971
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 506
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 189
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Problémy vychádzajú z rodín a spoločnosti.


25. sep

Do prírody sa dostal vďaka človeku.


22 h

Ďalší posun v konkurze klubu so 114-ročnou tradíciou.


19 h

Ľudia odtláčali okolostojace vozidlá, aby sa oheň na ne nerozšíril.


25. sep

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Fotografia: Prenos obrazu... 2023
  2. Marek Mačuha: Nedovoľte Matovičovi s Ficom vyhrať
  3. Ľudovít Paulis: Čo budú mať vedci, učitelia a zamestnávatelia z návratu SaS na ministerstvo školstva?
  4. Matej Galo: Rozdrvenie Ruska na Ukrajine, posilnenie NATO a zničenie putinovej jadrovej hrozby
  5. Michal Baran: Matovič neprekvapil
  6. Martin Škopec Antal: Budú nám vládnuť politickí Caligulovia?
  7. Věra Tepličková: Každý preceda má svojho Erika
  8. Ján Bilohuščin: Dezolát – kto ním je a prečo (možno) rozhodne voľby?
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 626
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 47 677
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 061
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 534
  5. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 31 113
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 971
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 506
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 189
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu