Liptovský Mikuláš - Vedúca oddelenia nájomného Kveta Jakubcová hovorí, že ide o prípady, keď bola nájomná zmluva dohodnutá na dobu určitú a tá sa už skončila, alebo keď bytový podnik zmluvu vypovedal kvôli neplateniu nájomného a služieb spojených s užívaním bytu. „Podnik eviduje pohľadávky voči nájomníkom a užívateľom bytov vo výške 4,6 mil. Sk, z toho takmer dva milióny predstavujú pohľadávky voči nájomníkom a užívateľom sociálnych bytov, najmä v osade Hlboké,“ uvádza K. Jakubcová.
Väčšina pôvodných nájomníkov pritom pravdepodobne poberala štátny príspevok na bývanie, ktorý v prípade rodiny dosahuje 1 670 Sk mesačne. Dnes – keďže sú len užívatelia bytov, ho už získať nemôžu. „Poberateľ dávok v hmotnej núdzi môže požiadať o príspevok vtedy, ak preukáže nájomný vzťah k bytu a uhradené náklady, spojené s jeho užívaním, za posledných šesť mesiacov,“ vysvetľuje riaditeľka odboru sociálnych vecí Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši Viera Devečková. Neplatiči nájomného sa tak dostali do začarovaného kruhu: nájomné by mohli platiť, ak by dostali príspevok štátu na bývanie, príspevok dostanú až vtedy, keď budú nájomcami bytu a budú mať vyrovnané dlžoby za posledný polrok.
Primátor mesta Alexander Slafkovský priznáva, že v prípade neplatičov nájomného za mestské byty neexistuje jednoduché riešenie. „Budeme postupovať prísne, ale spravodlivo. Umožníme, aby sa neplatiči z lepších bytov mohli presťahovať do lacnejších bytov s nižším komfortom. A naopak, aby sa tí, ktorí nájomné platia, mohli presťahovať do lepších podmienok,“ zdôrazňuje primátor. Situácia sa podľa neho zmení, keď mesto postaví sociálnu ubytovňu, ktorá ľudí bez ubytovania prichýli len na prenocovanie od večera do rána. „Neplatiči v terajších sociálnych bytoch uvidia, že ak nezačnú platiť, čakajú ich ešte horšie podmienky bývania,“ mieni A. Slafkovský. Podľa primátora by takáto nocľaháreň mohla vzniknúť v lokalite Hlboké do dvoch rokov. Približne rovnako dlhý čas môže trvať rozhodovanie súdu o vyprataní nájomných bytov, za ktoré ich užívatelia neplatia nájomné.
Bytový podnik má právo neplatičov vysťahovať, ale keďže ide o občanov v hmotnej núdzi, respektíve starajúcich sa o malé deti či bezvládne osoby, musí im zabezpečiť náhradné bývanie. „Náhradné bývanie nebude mať takú úroveň, ako byty, ktoré musia opustiť. Jednou z možností je nasťahovať do dvoch rodinných domov v Hlbokom ďalšie dve rodiny neplatičov a uvoľnené nájomné byty prenajať alebo byty odpredať,“ objasňuje možný postup bytového podniku K. Jakubcová. Ak sa dlžníci dobrovoľne nevysťahujú, o vyprataní bytu rozhodne súd. Bytový podnik dlžné peniaze potrebuje, pretože z vlastných zdrojov musí zabezpečovať nákup energií pre ostatných užívateľov bytov v meste.