RUŽOMBEROK. Bezplatná mediačná poradňa funguje na Mestskom úrade v Ružomberku už od marca tohto roku. Napriek tomu, že ide o jednoduchý spôsob, ako predísť súdnym sporom a dosiahnuť pri riešení konfliktov uspokojivý kompromis pre všetkých zúčastnených, službu využíva menej ľudí ako v iných mestách.
„Pripisujeme to najmä tomu, že veľa obyvateľov o tejto možnosti stále nevie. Pritom tu môžu získať zadarmo informácie, ako sa mimosúdne vyrovnať v prípade občianskych, spotrebiteľských, pracovno-právnych či obchodných sporov. Naši mediátori riešia tiež dedičské konania, rodinné konflikty, nezhody v škole aj spory týkajúce sa životného prostredia,“ vymenovala Dagmar Tragalová, riaditeľka Mediačného centra Poprad, pod ktoré patrí ružomberská pobočka.
Väčšinou si radu pýtajú starší
Obyvatelia Ružomberka a okolitých obcí môžu využiť služby mediátora každú prvú stredu v mesiaci od 14:00 do 16:00. Okrem toho sa môžu s odborníkom poradiť raz za tri mesiace aj na Obecnom úrade v Liptovskom Michale, kde je vždy v druhý pondelok mesiaca od 15:00 do 17:00. Najbližšie bude k dispozícii začiatkom januára.
Pre Ružomberčanov navštevujúcich mediačnú poradňu sú podľa Tragalovej typické susedské spory o pozemky v záhradkárskych oblastiach. Dominantnou kategóriou klientov sú obyvatelia nad päťdesiat rokov. „Časté sú aj spotrebiteľské spory a veľa ľudí sa zaujíma o to, ako vyriešiť vzťahovo-majetkové pomery po rozvode alebo dlhy, ktoré im pre exekúcie prerástli cez hlavu,“ dodala riaditeľka mediačného centra.
Súdne spory trvajú väčšinou dlhšie
Mediácia má oproti súdnemu procesu niekoľko praktických výhod. Zakladá sa na dobrovoľnosti, takže obidve strany najprv podpíšu mediačnú dohodu a vďaka tomu sú ochotnejšie riešiť situáciu. V prípade súdnych procesov je to naopak, riešenia majú podobu príkazov. Zrejme najdôležitejším faktorom je východisko prijateľné pre obidve strany.
„Nemusí byť ideálne, ale malo by byť splniteľné. Na súde je po vynesení rozsudku vždy jedna strana nespokojná, niekedy obidve. Súdne spory trvajú často veľmi dlho. V prípade mediácie sa musia podľa zákona uzavrieť do pol roka,“ skonštatovala Tragalová.
Prvé usmernenie je zadarmo
Mediátor síce nemusí byť právnik, ale musí mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Podmienkou získania špecializácie je tiež odborné školenie a registrácia sa na ministerstve spravodlivosti.
Povinnosťou každého mediátora je osveta medzi verejnosťou. Preto existujú kancelárie s bezplatným poradenstvom. V praxi to funguje tak, že človek s problémom príde, aby zistil, aké má možnosti v konkrétnej situácii. Za prvé informácie a usmernenie platiť nemusí.
„Ak sa rozhodne, že chce svoj problém riešiť cez mediátora, vyberie si ho zo zoznamu, ktorý vedie ministerstvo spravodlivosti, a ak súhlasí aj druhá strana, podpíšu zmluvu. Táto služba je už spoplatnená,“ spresnila riaditeľka Mediačného centra Poprad fungujúceho od roku 2014, ktorá prevádzkuje 12 poradní. „Vo väčšine prípadov je to lacnejšie riešenie ako súdna cesta,“ dodala.
Základ tvorí počúvanie dôvodov
Dôležitým faktorom procesu je právna záväznosť dohody dosiahnutej mediáciou.
Prelomovým bodom, vďaka ktorému dochádza vo väčšine sporov k dohode, je samotný priebeh. Počas neho sa súperiace strany neoboznamujú len s požiadavkami odporcu, tak ako na súde, ale aj s ich odôvodnením.
„Vďaka tomu môže dôjsť k lepšiemu pochopeniu druhej strany, hľadaniu riešenia a napokon k uzatvoreniu dohody,“ povedala riaditeľka mediačného centra