RUŽOMBEROK. Spoločnosť Eco-Invest na čele s podnikateľom Milanom Fiľom, ktorá má 49-percentný podiel v ružomberských papierňach Mondi SCP, čelí už niekoľko mesiacov žalobe od občianskeho združenia Eco-Papier Ružomberok. Žalobcom je skupina bývalých a súčasných zamestnancov papierní s takmer 350 členmi. Nárokujú si na akcie spoločnosti Eco-Invest, ktorá v roku 1996 sprivatizovala vtedajšie Severoslovenské celulózky a papierne.
Občianske združenie tvrdí, že na základe privatizačnej zmluvy mala kupujúca spoločnosť Eco-Invest zabezpečiť pre všetkých vtedajších zamestnancov SCP možnosť nadobudnúť akcie v rozsahu najmenej 15 percent jej základného imania.
Chcú zamestnanecké akcie
„Tento záväzok spoločnosť nikdy nesplnila. Zamestnanci celulózky sa s tým nezmierili, založili si občianske združenie a ich dlhý boj o dosiahnutie spravodlivosti vyústil v roku 2016 do podania viacerých žalôb proti Milanovi Fiľovi, slovenskej spoločnosti Eco-Invest a štátnej spoločnosti MH Manažment, ktorá je právnym nástupcom Fondu národného majetku SR, ktorý predával SCP Ružomberok,“ informovala Veronika Bohušová, komunikačná referentka občianskeho združenia.
Dodala, že žalobami sa na Okresnom súde Bratislava I dožadujú vydania zamestnaneckých akcií spoločnosti a ich následného prevodu zamestnancom SCP, prípadne uplatnenia nárokov zamestnancov na náhradu škody.
Tvrdia, že chce utiecť
Bratislavský okresný súd vydal nedávno v spore občianskeho združenia s akcionárom papierní niekoľko neodkladných opatrení.
„Súd ukladá spoločnosti Eco-Invest zákaz podať návrh na zápis zmeny údajov do obchodného registra spočívajúci vo výmaze spoločnosti v dôsledku cezhraničného zlúčenia so spoločnosťou Eco-Investment, a. s., so sídlom v Prahe, a to až do právoplatnosti rozhodnutia vo veci samej,“ potvrdil Pavol Adamčiak, hovorca Okresného súdu Bratislava I.
Milan Fiľo sa totiž pred niekoľkými mesiacmi rozhodol presťahovať svoju spoločnosť do Česka. Občianske združenie Eco-Papier v tom vidí snahu uniknúť pred podlžnosťami voči zamestnancom, keďže snahy o zlúčenie s českou spoločnosťou vyšli na povrch krátko po žalobe.
Hovorca bratislavského súdu potvrdil okrem iného aj to, že Eco-Invest nesmie nakladať s akciami, s majetkom do 70 miliónov eur. Zakazuje mu tiež vyplácať dividendy ďalšiemu žalovanému, ktorému tiež zakazuje rôzne úkony, napríklad hlasovať o akciách spoločnosti.
O žiadnom súde nevedia
O stanovisko k celej záležitosti sme požiadali aj spoločnosť Eco-Invest. „Doposiaľ sme neobdržali žiadnu komunikáciu zo strany Okresného súdu Bratislava I, a preto sa k tejto téme nemôžeme vyjadriť. Spoločnosť v súčasnosti neeviduje žiadny súdny spor vo vzťahu k občianskemu združeniu Eco-Papier Ružomberok,“ skonštatoval za spoločnosť Andrej Farkaš, člen dozornej rady.
Na otázku, prečo sa spoločnosť rozhodla presťahovať do inej krajiny odpovedal, že v súlade s právnym poriadkom prijali rozhodnutie o zmene sídla v súvislosti s prípravou a realizáciou ďalších investícií.
Podľa Farkaša to však nebude mať žiadny vplyv na ďalšie pôsobenie spoločnosti na Slovensku a bude pokračovať bez zmeny.
„Treba uviesť, že súd predbežným opatrením zakázal osobám šíriť takéto neoverené a klamlivé informácie vo vzťahu k spoločnosti Eco-Invest. Očividne tento zákaz vedome porušujú,“ uzavrel Farkaš.
Poškodených sú vraj tisícky
„Podľa predbežných odhadov občianskeho združenia sa výška nárokov zamestnancov pohybuje rádovo v desiatkach miliónov eur a pozostáva z uniknutých dividend spoločnosti Eco-Invest, mimoriadnych výnosov z predaja akcií Mondi SCP na zahraničného investora a kumulovaného zisku spoločnosti Eco-Invest,“ skonštatovala komunikačná referentka V. Bohušová.
Eco-Papier tvrdí, že poškodených zamestnancov je podľa zoznamu v archíve Fondu národného majetku SR bezmála štyritisíc.
S ohľadom na úmrtia niektorých bývalých zamestnancov pôvodnej spoločnosti SCP a ich dedičov by tento počet mohol byť ešte vyšší.