ĽUBEĽA. O tom, z čoho sa obyvatelia radujú, čo ich trápi a čaká v najbližšom období, sme sa porozprávali so starostom Erikom Gemzickým.
Čomu z toho, čo sa za posledný rok udialo v Ľubeli, pripisujete najväčší význam?
– Bolo toho veľa, tento rok boli parlamentné voľby a nevedeli sme, aké zmeny po nich prídu a čo všetko môžu samosprávy čakať. Preto sme sa s poslancami dohodli, že sa budeme venovať plánovaniu a takpovediac papierovaniu, aby sme zbytočne nemíňali peniaze, čas a energiu na projekty s otáznym koncom. Takže sme pracovali napríklad na územnom pláne obce a pripravovali sme sa na projektové výzvy, do ktorých by sme sa mohli zapojiť do roku 2020.
Podarilo sa vám pripraviť územný plán?
– Sme vo finálnej fáze jeho schválenia. Na najbližšom zasadnutí bude o jeho schválení hlasovať obecné zastupiteľstvo.
Aký to bude mať praktický dosah na Ľubeľu?
– Keď budeme mať územný plán, môžeme sa uchádzať o niektoré projekty, pri ktorých je to podmienka. Bez územného plánu je rozvoj obce zložitý a nekoncepčný. Takisto sa bude výstavba v obci riadiť nejakými pravidlami. Zadefinuje aj miesta s verejnou zeleňou, kde plánujeme aj oddychový park.
Ale posledný rok nebol len o plánovaní. Zmenil sa vám vstup do obce.
– Áno, zrekonštruovali sme autobusovú zastávku Na váhe, čo nebolo zo stavebného hľadiska jednoduché. Nebol to veľký projekt, ale bol náročný. Išlo o investíciu 30-tisíc eur, pričom obec financovala dve tretiny zo svojho rozpočtu a zvyšok sme dostali dotačne od vlády SR.
Do čoho sa plánujete pustiť v dohľadnej dobe?
– Plánujeme podať žiadosť na odvodnenie lokality Hôrka na začiatku obce, lebo tam hrozia zosuvy pôdy. Snažíme sa aj získať stavebné povolenie na vybudovanie kanalizácie a v blízkej dobe sa začne s výstavbou nájomných bytov. Zatiaľ ešte čakáme s investorom na stavebné povolenie. Cez miestnu akčnú skupinu Stredný Liptov sa chceme uchádzať aj o prostriedky na vybudovanie oddychového parku za zdravotným strediskom. Mali by v ňom byť aj preliezačky pre najmenšie deti, väčšie a aj workoutové ihrisko pre dospelých.
Chystáte aj nejakú rekonštrukciu obecných budov?
– Prioritou je kultúrny dom. Máme už stavebné povolenie aj projektovú dokumentáciu a už len čakáme na vhodnú výzvu, do ktorej by sme sa zapojili. Radi by sme budovu zateplili, vymenili zvyšok starých okien, vymenili osvetlenie a vymaľovali vnútorné priestory. Takisto bude treba vymeniť kotolňu a radiátory. Na ostatných budovách vo vlastníctve obce postupne vykonávame údržbu a drobné rekonštrukčné práce.
A čo obecné cesty? Do ich rekonštrukcie sa pustíte zrejme až po odkanalizovaní obce.
– Musím byť kritický, cesty nemáme v dobrom stave. Ale naozaj nemá význam pokladať nový asfalt a, povedzme, po dvoch rokoch ho rozrýpať pre kanalizáciu. Občanov preto prosím v tomto smere o trpezlivosť.
Dokedy by ste chceli všetky plány zrealizovať?
– Myslím si, že presiahnu toto volebné obdobie. Treba ich hlavne naštartovať, aby sme v nich mohli po ďalších komunálnych voľbách pokračovať my, alebo naši nástupcovia.
Čaká vás teda poriadne veľa administratívy a vybavovania.
– Práca starostu, poslancov a zamestnancov obecného úradu nie je len o budovaní a zveľaďovaní. Musíme vykonávať aj veľa dôležitých úradných záležitostí, ktoré k výkonu samosprávy prináležia. Práca starostu nie je len o projektoch a investíciách, ale je aj o vybavovaní podnetov a záležitostí samotných občanov. Všetko dokopy si vyžaduje veľa času, ale vedenie je späté s obcou vo všetkých smeroch.
Kto všetko sa podieľa na rozvoji obce? Sú obyvatelia ochotní pomôcť?
– Som veľmi vďačný za tím obecných poslancov. Sú medzi nimi profesionáli z rôznych odvetví. Naše zasadania sú aj vďaka tomu o konštruktívnej diskusii a nie o hašterení a sporoch. Ale nie je to ani tak, že všetci na všetko pritakávajú. Vždy sa dokážeme porozprávať a vypočuť všetky argumenty za a proti. Máme spoločný cieľ – rozvoj Ľubele a medziľudských vzťahov. Veľkou oporou sú nám aj piati zamestnanci obecného úradu, kontrolórka obce a všetci aktívni a ochotní obyvatelia.
Je ich dosť?
– Áno a robí nám to radosť. V Ľubeli funguje veľa rozličných organizácií a združení a všetky sú nápomocné, ako len vedia.
Takže spoločenský život má dobrú úroveň?
– Nie sme obec, ktorá by urobila v priebehu roka jednu alebo dve celovíkendové akcie. Máme ale viac menších podujatí a tí ľudia, ktorí ich pripravujú, to nerobia preto, aby boli, ale pre radosť a ostatných občanov. Preto sme obnovili aj uvítanie detí do života. Potom nasleduje fašiangová bursovačka, ktorú každý rok robí iná spoločenská organizácia. Tradíciu má u nás aj pochovávanie basy, súťaž vo varení guláša, divadelný festival, futbalový deň, pripomenutie výročia SNP a veľa aktivít robí aj miestna základná škola. Všetci sa už teraz určite tešia aj na každoročnú vianočnú premiéru divadelného predstavenia našich ochotníkov.
Čo by vám v Ľubeli do budúcnosti najviac pomohlo?
– Do obcí všeobecne nejde veľa peňazí. Ale keď si dáme veľa cieľov, máme väčšiu šancu, že niektoré z nich dosiahneme. Najviac by nám momentálne pomohlo vybudovanie kanalizácie a následná oprava miestnych komunikácií. Ocenili by sme aj väčšiu zodpovednosť občanov pri separovaní odpadu a starostlivosti o čistotu obce.
Na čo ste v Ľubeli najviac hrdí?
– Máme dobrú občiansku vybavenosť. Okrem tých základných vecí, ako je základná škola a športový areál, máme aj zdravotné stredisko, lekáreň, pekáreň, stavebniny, autoservis, kaderníctvo, kaviareň či nefajčiarsky športový bar. Je toho veľa. Som hrdý aj na odkaz našich predkov, na odkaz SNP, do ktorého sa naši občania aktívne zapojili. Najviac ma, ako starostu, teší množstvo dobrých obyvateľov a s tým súvisiace medziľudské vzťahy, ktoré sú na vynikajúcej úrovni.