LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Ak by ste sa chceli dostať z mesta na druhý breh Váhu, už desaťročia slúži peším kovový most neďaleko lesného závodu.
Druhý, takmer nový, mal pôvodne spájať nové lyžiarske stredisko s mestom. Ski centrum Zapač je v súčasnosti v exekúcii a most je tiež nefunkčný.
Približne pred desiatimi rokmi prišla spoločnosť s nápadom oprášiť zašlú slávu lyžovania v známej lokalite na stráni pod Zapačom. Pešiu lávku vybudovali ako súčasť lyžiarskeho strediska, ktorý spoločnosť Ski centrum Zapač realizovala s podporou európskych fondov.
Prevádzka bola ekonomicky náročná
Starší lyžiari z Liptovského Hrádku aj z Liptovskej Porúbky si pod Zapačom určite ešte pamätajú starý vlek, takzvanú kotvu.
Na strmom svahu, ktorý bol v hornej časti úzky a plný nerovností, mal čo robiť aj zdatný lyžiar. Jedna z posledných sezón bola v zime na prelome rokov 1985/1986. Za takmer dve dekády bez prevádzky, údržby a investícií stredisko zarástlo burinou a ľudia naň takmer zabudli.
“Most chceme opraviť a opäť sprevádzkovať pre verejnosť.
„
Dva vleky s umelým zasnežovaním spustila spoločnosť Ski centrum Zapač do prevádzky 26. decembra 2007. Počas dvoch zimných sezón tam žiaci z liptovskohrádockých škôl absolvovali niekoľko lyžiarskych kurzov, lyžiari odjazdili prvé amatérske preteky po viac ako 15 rokoch a obľúbili si ho aj ľudia z mesta.
Na stavbu nepoužili vhodný materiál
V zime roku 2009 už ale stredisko neotvorili. Jedným z dôvodov bola aj ekonomicky náročná prevádzka, hlavne zasnežovanie v strmom svahu. Súčasťou projektu, ktorý spoločnosť realizovala s podporou európskych fondov, bola aj pešia lávka cez Váh.
Keďže pri stavbe nepoužil investor vhodný materiál a konštrukciu, drsné klimatické podmienky v Liptove spôsobili, že drevená podlaha na mostovke sa za niekoľko rokov úplne rozpadla.
Hrádočan Martin Droppa sa na internetovom fóre mesta opýtal, či nie je možné zorganizovať stretnutie zástupcov samospráv z Liptovského Hrádku a Liptovskej Porúbky s niekdajším investorom a dohodnúť sa s ním, aby most prešiel do spoločného majetku obce a mesta.
„Myslím si, že oprava mosta by nemusela byť mimoriadne nákladná, drevárske spoločnosti v mesta by určite vedeli sponzorsky zabezpečiť potrebný počet kvalitných hranolov na zrekonštruovanie mosta. Prípadne nahradiť prehnité a polámané hranoly nehrdzavejúcou kovovou mrežou,“ napísal.
Opravu brzdia majetkové pomery
Rovnakú otázku sme položili aj primátorovi Liptovského Hrádku Branislavovi Trégerovi. Ten vysvetlil, že opravu brzdia majetkové pomery.
„Most postavila súkromná spoločnosť ako súčasť malého lyžiarskeho strediska. Ski centrum Zapač je v súčasnosti v exekúcii a z právneho hľadiska do súkromného majetku spoločnosti, ku ktorej nemáme žiadny vzťah, zasahovať nemôžeme,“ povedal.
Primátor dodal, že most je čiastočne majetkom Liptovskej Porúbky, pretože obec je akcionár v spoločnosti a tá je v likvidácii.
„Najskôr sa musí skončiť proces likvidácie, uspokojenia veriteľov a potom môžeme vo veci spoločne konať,“ dodal.
Investor má podlžnosti voči banke
Viac sme sa o riešení problému dozvedeli od starostky Jany Gazdičovej z Liptovskej Porúbky.
Samospráva sa obrátila na súd s návrhom na zrušenie obchodnej spoločnosti Ski centrum Zapač, v ktorej mala svoju účasť.
„Ako kompenzáciu sme chceli do svojho majetku získať práve tento most, aby sme ho mohli opraviť a opäť sprevádzkovať pre verejnosť. Súd ale konanie vo veci zrušenia spoločnosti na dva roky prerušil. Dôvodom boli podlžnosti spoločnosti voči banke,“ vysvetlila starostka.
Obec plánuje žalobu na Okresnom súde Žilina stiahnuť. Podá ale novú vo veci zrušenia účasti obce v spoločnosti. Pokým sa súdne prieťahy neskončia, obec ani mesto do mosta zasiahnuť nemôžu.
J. Gazdičová dodala, že v prípade rekonštrukcie budú musieť nahradiť nevhodnú konštrukciu mosta a dodatočne investovať do kovových mostoviek.