LIPTOV. Polícia SR vydala v súvislosti s definitívnym príchodom jesene niekoľko praktických rád pre všetkých, ktorí sa pohybujú po cestách alebo popri nich. Ide síce o jednoduché pravidlá, ale ich dodržiavanie môže prispieť k vyššej bezpečnosti alebo záchrane života.
„Je lepšie byť pripravený ako prekvapený,“ skonštatovala hovorkyňa Prezídia policajného zboru Slovenskej republiky Denisa Baloghová.
Rady pre chodcov
Najčastejšie chyby chodcov: náhly vstup na cestu z chodníka bez rozhliadnutia, zlý odhad vzdialenosti a rýchlosti vozidla, prechádzanie cesty mimo priechodu pre chodcov, chýbajúce reflexné prvky.
Správna reakcia: predvídať, prechádzať cez cestu na určených miestach, vyhýbať sa rizikovým úsekom, nepreliezať zábradlia, neriskovať. Chodec idúci po krajnici alebo okraji cesty v obci aj mimo nej, musí mať na sebe za zníženej viditeľnosti reflexné prvky.
Odporúčanie polície: reflexné prvky použiť na strane tela, ktorá smeruje k ceste, umiestniť ich blízko ku kolenám, do úrovne pásu, na rameno, cyklisti aj na prilbu a bicykle. Reflexné nálepky nalepiť na podrážky topánok, bicykle, korčule, prilby, kolobežky, školské tašky, barly či kočíky. Deťom zabezpečiť oblečenie, školské tašky a doplnky vybavené reflexnými a fluorescenčnými prvkami.
Rady pre cyklistov
Najčastejšie chyby cyklistov: jazda za zníženej viditeľnosti bez svetiel, reflexných prvkov, jazda mimo obce bez prilby (deti do 15 rokov aj v obci), jazda po nesprávnej strane, v skupinkách vedľa seba a jazda pod vplyvom alkoholu.
Správna reakcia: sledovať dianie okolo seba, vždy sa presvedčiť o bezpečnom prejazde, dať viditeľne a včas znamenie rukou o zmene smeru jazdy, použitie prilieb, chráničov a reflexných prvkov.
Odporúčanie polície: ak rodičia berú dieťa na výlet bicyklom, treba ho mať vždy pred sebou na očiach. Treba dbať na dostatočnú ochranu prilbou, chráničmi a reflexnými prvkami na odeve. V prípade zhoršeného počasia, napríklad sneženia alebo poľadovice, využiť iné možnosti dopravy.
Rady pre šoférov
Akvaplaning: medzi pneumatikou a vozovkou je viac vody ako dezén zvládne, auto začne „plávať“ a stáva sa neovládateľným. Správna reakcia: noha z plynu, zošliapnuť spojku. Vyrovnať volant, kým pneumatika dosadne na vozovku. Držať volant oboma rukami, neriskovať.
Hmla: sťažené podmienky na šoférovanie zníženou viditeľnosťou, mokrou vozovkou. Správna reakcia: znížiť rýchlosť, zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami, zapnúť hmlové svetlá (počas jazdy v kolónach stačí prvý a posledný v rade, aby neboli oslepení ďalší vodiči).
Zver: riziko stretu hrozí najmä v noci a ráno, prichádza náhle a nečakane. Správna reakcia: nevyhýbať sa zveri vo vysokej rýchlosti. Následky šmyku môžu byť väčšie ako samotná zrážka, najmä pri rýchlej jazde na diaľnici.
Zberači plodov: stromy pri cestách lákajú zberačov, ktorí majú na ceste pohodené bicykle, káričky a pobehujú okolo cesty, často aj s deťmi. Správna reakcia vodičov: zvýšiť opatrnosť, sledovať situáciu, znížiť rýchlosť. Správna reakcia zberačov: reflexné vesty, pásky a podobne. Dbať, aby ich výbava a dopravné prostriedky neohrozovali ostatných.
Autor: MIG