Žena nosila dieťa deväť mesiacov, teraz ho v šatke môže otecko

Kedysi plachtičky na chrbtoch, potom kočíky, dnes však aj šatky a nosiče. Hovoria si nosiace mamky i oteckovia. O tehotenstvo teda nejde.

Martin a Juliana Brinckovci v Liptovskom Mikuláši.Martin a Juliana Brinckovci v Liptovskom Mikuláši. (Zdroj: Lucia Kindernay)

LIPTOV. Ide o nosenie najmenších ratolestí v špeciálne viazaných šatkách na hrudníku, zriedkavejšie na chrbte. Jeden otecko má dokonca vyskúšaný tandem. 


„Jedno dieťa vpredu, druhé vzadu. Išlo to celkom dobre, obe spali,“ vysvetlil s úsmevom vysokoškolák Martin Brincko, otec dvoch detí. Tvrdil, že aj manželka unesie obe deti naraz, no kratšie ako on.


Nosili v troch liptovských mestách


Medzinárodný týždeň nosenia detí, ktorý bol od 2. do 8. októbra, si pripomenuli akciami vo všetkých troch liptovských mestách. Ružomberok a Liptovský Mikuláš stavili na pochod mestom. Ani dážď neodradil nosiace mamičky a oteckov od prechádzky pod dáždnikmi. 

SkryťVypnúť reklamu


„S dieťaťom treba ísť von za každého počasia. Keď je malá v nosiči, je to pre mňa výhoda – nemusím tlačiť kočík a obe sme spolu schované pod dáždnikom,“ doplnila Veronika Hvizdošová v nosiči s dcérkou Rebekou a pokračovala: „Nosím ju od narodenia, v januári budú už dva roky a nosí sa nám výborne. Toto je teda už náš druhý pochod, a skutočne neprekáža, že prší.“ 


Následný program v oboch mestách pokračoval pod strechou. V Ružomberku posedením a súťažou v čajovni, potom aj cvičením oteckov s deťmi. V Liptovskom Mikuláši rodinné centrum pripravilo prehliadku rôznych spôsobov viazania šatiek i rôznych nosičov, bohatú tombolu, tortu i latino tanec mamičiek s deťmi v šatkách. „V Liptovskom Mikuláši sa pochodu nosenia deti zúčastňujeme už štvrtýkrát,“ povedala Martina Kotyková, jedna z organizátoriek. 

SkryťVypnúť reklamu


„Štvrtý ročník organizovali štyri mamičky, ktoré sú na materskej dovolenke, viac ako dva mesiace dopredu. Tohto roku sme pochod poňali vo väčšom, preto taký bohatý program i tombola. Bolo v nej viac ako štyridsať cien. Veľmi milo a príjemne nás prekvapil záujem sponzorov. Tiež počet nosiacich – prišlo, napriek dažďu, dvadsaťpäť rodičov s deťmi. Doplním – celkovo nás je na sociálnej sieti v uzavretej skupine viac ako stotridsať.“ 

Oslavy v Liptovskom Hrádku mali svoje miesto v interiéri kaviarne na námestí, kde sa uskutočnila vernisáž výstavy pod názvom Kengurka v premenách času očami slovenských fotografov. Nechýbali tanečné kreácie Adriany Grófovej s partnerom, v pozadí zneli tóny saxofónu Saxany Šípekovej. 


„Výstava má svoj jedinečný zámer – ukázať skutočný príbeh matky a jej detí,“ vyjadrila sa o výstave organizátorka hrádockého nosenia Adriana Kráľová. 

SkryťVypnúť reklamu


„Prezentuje diela štyroch slovenských fotografov. Sú to Ján Vereš a Jana Eviaková z Liptova, Katarína Poturnay z Banskej Bystrice a Petronela Biksadská z okolia Bratislavy.“ Svoje dlhoročné skúsenosti sa Adriana rozhodla dať na papier, a tak vzniklo dielo Návody na viazanie.


Skúsenosti mamičiek a otecka so šatkami


Opýtali sme sa liptovských žien a jedného muža, ako sa im nosia deti v šatkách či nosičoch. Všetci sa zhodli, že vďaka noseniu sú deti kontaktnejšie a zvyčajne sa chcú nosiť do jedného roka. Potom si nárokujú objavovať svet na vlastných nohách. Šatka či nosič však pomôžu aj u starších najmä vtedy, keď je dieťa choré či inak v nepohode, alebo sa chce túliť k blízkej osobe. 


Šatky alebo nosiče? Vraj pre nosenie celkom malých detí sú lepšie šatky. Majú rôzne materiály, od bavlny cez prímesi ľanu, konope, merino, hodvábu, všetko prírodných materiálov. 

Od štyroch mesiacov sa dieťatko dobre nosí aj v nosiči. Mnohé mamičky dokonca berú nosič ako jednoduchšiu cestu. Netreba nič viazať, popruhy na nosiči len zapnú. Michaela Šaffová, poradkyňa pre podpornú nosiacu skupinu v Ružomberku, spolu s ďalšími maminkami a jedným oteckom prišli podporiť mikulášske nosiace mamičky, ale začali už doma: „Tohto roku sme sa rozhodli, že do nosenia sa zapojí aj Ružomberok. Vytvorili sme podpornú nosiacu skupinu, je nás v nej takmer päťdesiat. Napriek tomu, že aj v Ružomberku pršalo, na pochod prišlo sedemnásť mamičiek. Po ňom sme mali v čajovni posedenie so súťažou a cenami. Ďalší deň cvičenie matiek s deťmi, tiež workshop úvod do nosenia. Ani otcovia neostali bokom, v rámci podpory nosenia mali aj oni cvičenie s deťmi.“


Marta Bubisová z Liptovského Mikuláša má doma dve staršie dievčatá, na pochod prišla s najmladším. „Päťmesačné bábo nosím, v kočíku ani poriadne nebolo. Prvú dcéru som vôbec nenosila, druhú trochu. Staršie dve boli spokojné, najmenšia vyžaduje moju blízkosť, je viac na mňa naviazaná. Nosím ju väčšinou vonku, doma len keď je nepokojná či chorá. Momentálne si nosenie užívam, je to moje posledné dieťa.“ 


Nosič  je pre ňu praktickejší 


Viera Bystrianska prišla na pochod zo Svarína s dieťaťom v manduce: „Je to nosič a je pre mňa praktickejší ako šatka. Šatka mi nevyhovuje, lebo som rýchla, a úväzy na šatke sú náročnejšie. Staršie dieťa som nosila v šatke, od štyroch – piatich mesiacov v nosiči. Nosím aj doma, uspávam ju v ňom a nosič je jediným miesto, kde zaspí, keď ideme von. Kombinujem však nosič s kočíkom, lebo malá je už pre mňa ťažká, má deväť kilogramov a rok aj štyri mesiace.“ 


Martin Brincko už prezradil, že skúšal s dvoma deťmi aj tandemovo nosiť. Obaja s manželkou a oboma deťmi prišli na pochod, obaja pochádzajú z Lipian, obaja študujú. On v Liptovskom Mikuláši, ona v Ružomberku, bývajú v Palúdzke. Martin mal na pochode v nosiči staršiu dcérku, keď je však manželka v škole, vraj ponosí aj mladšieho synčeka: „Rád nosím, mám pocit, že takto mám k malej bližší vzťah. Manželka ju nosila deväť mesiacov, keď bola tehotná, ja ju teraz môžem.“ Jeho manželka Juliana mala počas pochodu na sebe prvýkrát nosiacu vetrovku s malým synčekom. Páčilo sa jej. Vraj synčeka nemusí tak veľmi naobliekať ako v šatke. 


„Malý je extrém na nosenie, v kočíku málo vydrží, stále je na mne nalepený, vyžaduje si nosenie a mne to vyhovuje.“ Mikulášanka Martina Kotyková prvú dcérku nenosila, druhé dieťatko však až do dva a pol roka podľa toho, ako chcelo. 


Dojčenie, nosenie a spoločné spanie


„Neskôr som sa stala poradkyňou nosenia, absolvovala som školenie u Anny Pohořálkovej a začala som pôsobiť v rodinnom centre v Liptovskom Mikuláši. Medzi mojimi deťmi je rozdiel šesť rokov. Druhé dieťatko si nosenie doslova vyžadovalo, bolo oveľa kontaktnejšie ako prvé, dojčila som ho skoro do štyroch rokov, nosila som ho dlho a spíme spolu stále. Základné piliere kontaktného rodičovstva sú dojčenie, nosenie a spoločné spanie. Kočík som využívala až neskôr.“


Trojnásobná mamička Alena Kováčová vraj prvé dve dievčatká nenosila, tretie áno. „Nosí sa mi fantasticky od narodenia malej a nosenia nám uľahčuje život. Dostanem sa, kam potrebujem, doma si urobím, čo potrebujem,“ zaštebotala a rýchlo sa vrhla medzi ostatné nosiace mamičky. 

Autor: Dagmara Sarita

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 006
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 212
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 059
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 029
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 066
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 919
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 505
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 123
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 041
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 029
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 066
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 919
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 505
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 123
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 041
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu