LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Svište sú podľa sledovaní tatranských ochranárov už poctivo zamurované vo svojich norách, aby tam prečkali zimné mesiace. Ich tohtoročnú aktivitu ukončili októbrový sneh a ochladenie.
„Pomaly sa pripravujú na zimný spánok, počas ktorého dokážu prežiť len z tukových zásob, ktoré si vytvorili vo vegetačnom období. Ich pískanie sa v tatranských dolinách začne opäť ozývať najskôr v polovici apríla,“ vysvetlil Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku.
Jedinečnosť potvrdila genetická analýza
Ochranári na oboch stranách Tatier nesčítavajú len kamzíky, pozornosť venujú aj svišťom. Tento rok ich v Tatrách napočítali približne 1400, teda toľko, koľko bolo aj kamzíkov.
„Pomohli tomu opatrenia Správy TANAP-u, najmä intenzívna strážna služba, inštalácia fotopascí, webkamery či sezónna uzávera,“ povedal Majko s tým, že dôležitou pre zachovanie a rozšírenie populácie bola reštitúcia svišťov zo Západných do Belianskych Tatier.
V Belianskych Tatrách videli svišťa naposledy v roku 2006, preto sa ochranári rozhodli preniesť ho zo Žiarskej a Bystrej doliny a z Roháčov, kde sa im darilo dobre. Svište prenášali v rokoch 2008 až 2010. Staronovému obyvateľovi sa v Belianskych Tatrách páči.
Niekoľko jedincov odychytili a odobrali vzorky na genetickú analýzu, aby sa potvrdilo, že ide skutočne o samostatný poddruh, svišťa vrchovského tatranského. „Výsledky potvrdili jedinečnosť tatranského svišťa, teda endemitu, ako jediného pod-druhu na svete,“ doplnil Majko.
Uzávera ich chráni pred ľuďmi
Pre zachovanie populácie vzácnych zvierat a rastlín v národnom parku hrá dôležitú úlohu sezónna uzávera. Turisti majú zákaz vstupu do vysokohorského prostredia, aby nerušili vzácnych obyvateľov Tatier v citlivom období ich rozmnožovania.
Uzávera sa začína 1. novembra a trvá do 15. júna. Turisti môžu do Tatier len po vysokohorské chaty.
„Dodržiavanie tohto obmedzenia v praxi je tiež akýmsi obrazom nášho vzťahu k prírode, ktorá si v zimnom období určite zaslúži čas na oddych a pokoj,“ zdôraznil šéf tatranských ochranárov.