LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Jaroslav Šoučík pracoval v martinskej Neografii. Tam sa dostal aj k práci s fotografiou. Kúpil si nový fotoaparát, zo začiatku ho ale veľmi nepoužíval. Fotografii sa začal naplno venovať neskôr, presnejšie – pred dvadsiatimi rokmi.
„Teraz ma to mrzí, že som nefotil skôr, pretože tatranská príroda sa len počas môjho života veľmi zmenila. Dnes by to bol pekný časozberný materiál,“ dodal známy liptovský autor.
Všetky knihy okrem jedinej venoval horám. Témou teraz už predposlednej boli príbehy z detstva, ktoré autor prežil v Liptovskom Mikuláši.
„Na takúto tému som si veľmi netrúfal, preto som hovoril, že išlo skôr o úlet. Poprosili ma, či by som svoje zážitky nedal na papier, ale nakoniec z toho vyšlo celkom podarené dielo,“ povedal J. Šoučík.
Inšpiroval sa vlastnými skúsenosťami
Po dvoch rokoch dáva činorodý autor, publicista, zanietený turista, fotograf a záhradkár, opäť o sebe vedieť. Načrel do svojho bohatého archívu fotografií a v novej knižke sa ale vracia k svoje obľúbenej téme, teda horám a prírode.
„Prešiel som takmer všetky tatranské štíty a na niektoré som urobil desiatky výstupov, takže nielen prírodu v Tatrách, ale aj zver dôverne poznám,“ dodal s úsmevom.
Nazval ju Čarovné Tatry, Tajomné huby a Storočná lavína. Už z názvu vyplýva, že ide o tri kapitoly, ktoré sú obrazom autorových celoživotných záľub.
„Hlavným dôvodom bolo to, aby si každý v knižke našiel niečo, čo ho zaujíma,“ dodal.
Čarovné Tatry nazval J. Šoučík preto tak, lebo naše najväčšie veľhory tak cíti. Fotografie tatranských štítov dolín od Sivého Vrchu v Západných Tatrách až po Kopské sedlo v Belianskych Tatrách doplnil sprievodným textom, obrázkami zveri. Pri písaní rád pre turistov a návštevníkov hôr vychádzal so svojich bohatých skúseností.
„V druhej časti knihy som chcel čitateľom ukázať aj iný pohľad na huby. Nielen to, že ich poznám a chodím zbierať. Všímam si aj ich farbu, tvary či prostredie, v ktorom rastú. Počas potuliek lesmi som nafotil množstvo fotografií a snažil som sa z nich vybrať tie najzaujímavejšie,“ povedal autor s tým, že kapitolu doplnil aj bylinkami.
V knihe má miesto aj lavína
Poslednú kapitolu venoval storočnej lavíne v Žiarskej doline.
„Túto časť spracoval lesník, fotograf a horal Ján Gavlák. Do knižky mi poskytol fotografie a text so zaujímavými faktami o lavíne. Chcel som, aby táto veľká prírodná katastrofa bola spracovaná na jednom mieste a našťastie sa to podarilo v mojej poslednej knižke,“ dodal na záver autor.
Krst knižky Čarovné Tatry, Tajomné huby, Storočná lavína bude v piatok 11. novembra o 15. h. v Dome Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši. Beseda o knižke a o tom ako vznikla, bude v utorok 15. novembra tiež v Dome Matice slovenskej.