Počet zásahov v Hlbokom sa enormne zvyšuje. Riaditeľka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši Eva Krajčiová povedala, že vlani v osade vzniklo 13 požiarov a v tomto pri požiaroch veľkokapacitných kontajnerov zasahovali 43 krát.
„Okrem toho často často zasahujeme pri požiaroch trávy, alebo požiaroch pri kúrení v domácnostiach," vysvetlila E. Karajčiová.
Na verejný poriadok i bezpečnosť obyvateľov v prevažne rómskej osade Hlboké v Liptovskom Mikuláši bude preto dohliadať aj deväť mladých ochrancov poriadku.
Ich úlohou mladých ochrancov poriadku bude najmä pozitívne vplývať na ostatných a šíriť medzi spoluobčanmi osvetu.
„Vedia, ako sa majú zachovať v prípade, keď vznikne požiar. Všímajú si veci okolo seba. Možno upozornia rodičov, že pred pecou chýba bezpečnostná podložka alebo sú príliš blízko nej umiestnené postele. Prevencia môže padnúť na úrodnú pôdu," doplnila hasičská riaditeľka.
Projekt finančne podporilo mesto Liptovský Mikuláš. „Neexistujú jednoduché riešenia na takú zložitú problematiku, akou je spolužitie minority s majoritou, ale krok po kroku sa táto situácia musí zlepšovať a toto je jedna z metód. Malým ochrancom prajem veľa odvahy a dúfam, že si rýchlo osvoja všetky teoretické vedomosti, ktoré im hasiči a policajti odovzdajú," povedal primátor Ján Blcháč.
Deti sa na výkon svojej úlohy tešia, najviac na to, že budú svojich rovesníkov upozorňovať na nesprávne konanie.
„Naučíme sa niečo z práce hasičov a deti budeme upozorňovať, aby nezakladali požiare. Je dobré, že to budeme robiť, pretože v Hlbokom často horí a najviac v noci," povedala mladá ochrankyňa poriadku Alexandra.
Žiakov do tímu dôkladne vyberali hasiči, policajti a učitelia zo Základnej školy Dr. Aurela Stodolu v Liptovskom Mikuláši, ktorú navštevujú najmä deti z rómskej osady Hlboké.
„Sme radi, že s nami niekto začal spolupracovať. Vybrali sme aktívne deti, ktoré majú aj aktívnych rodičov, aby sme sa na tieto rodiny mohli spoľahnúť. Na začiatku ich vybrali deväť, chceli by sme však postupne zapojiť do projektu viac detí. Ak niektoré poruší pravidlá, tak na jeho miesto dosadíme niekoho iného," povedala Jana Mlynarčíková, výchovná poradkyňa a vyučujúca na Základnej škole Dr. Aurela Stodolu.
Mladým ochrancom poriadku sa bude pravidelne venovať aj mestská polícia, ktorá ich oboznámi s dodržiavaním verejného poriadku, so zákonmi, inými právnymi predpismi a všeobecne záväznými nariadeniami mesta.
„Vítame každú aktivitu, ktorá nám pomáha zabezpečovať verejný poriadok. Nevylučujem, že deti budú inklinovať k našej činnosti a v budúcnosti ich privítame v našich radoch," podotkol náčelník Mestskej polície v Liptovskom Mikuláši Marián Jančuška s tým, že policajti musia často pomáhať pri zásahoch hasičov, ktorých niektorí obyvatelia ohrozujú alebo im poškodzujú hasičské autá.