LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Zamestnanci Liptovskej vodárenskej spoločnosti, a. s., Liptovský Mikuláš ihneď začali zisťovať, o akú poruchu presne ide.
„Z vodárenského zdroja v Demänovskej Doline zásobujeme pitnou vodou veľkú časť obyvateľov Starého Mesta, Ondrašovej, sídliska Nábrežie, osadu Hlboké a tiež liptovskomikulášske poľnohospodárske družstvo a akvapark Tatralandia. Preto bolo treba začať okamžite hľadať spôsob, ako čo najrýchlejšie poruchu odstrániť tak, aby obmedzenie dodávky vody pocítilo čo najmenej ľudí,“ informoval Pavol Danek, vedúci strediska vodovodov Liptovskej vodárenskej spoločnosti, a. s., Liptovský Mikuláš (LVS).
Pripomenul, že išlo o poruchu hlavného prívodného potrubia pitnej vody.
„Napriek tomu, že z Demänovskej Doliny vedú dve potrubia, aby sa mohli v prípade poruchy navzájom poprepájať, táto porucha, ktorá nastala únavou materiálu, bola až na kolene za uzatváracou armatúrou. Preto sme nemohli existujúce potrubia prepojiť, ale museli sme hľadať iné riešenie,“ vysvetlil P. Danek.
Hľadali riešenie, aby vodu nemuseli odstaviť
Vodári počas dňa, keď poruchu zistili (v stredu 3. novembra), hneď začali pracovať na riešení odstránenia poruchy, aby nemuseli odstaviť prívod pitnej vody do veľkej časti mesta.
„Bola to atypická porucha, ktorá sa v praxi vyskytuje minimálne a našli sme aj atypické riešenie, ktoré v meste ešte nebolo vyskúšané, ale existovala pri ňom reálna šanca, že obyvatelia ani nepocítia, že opravujeme takú veľkú haváriu,“ povedal Marián Lesanský, generálny riaditeľ LVS s tým, že vodári počas opravy úplne presmerovali tok pitnej vody v meste.
Keďže takýto spôsob vodári nemali ešte vyskúšaný, radšej informovali obyvateľov o možných výpadkoch v dodávke vody, ale nekonkretizovali, o ktoré časti mesta pôjde.
„Nevedeli sme presne, ako zmena toku vody v potrubiach zafunguje, ale považovali sme za potrebné odberateľov informovať, aby neboli prekvapení, ak by im nešla voda, alebo pre nízky tlak išla len pomaly,“ vysvetlil výrobný riaditeľ LVS Tomáš Benikovský.
Vodári urobili prípravné práce deň pred opravou. Pouzatvárali ventily na trase potrubia, ktorá sa mala opravovať a pootvárali ich na inej trase, z ktorej plánovali zásobovať vodou tú časť mesta, ktorú by inak museli odstaviť.
„Prepojili sme vlastne časť mesta, ktorá by ostala bez vody, s potrubiami a vodojemom, z ktorých bežne zásobujeme sídlisko Podbreziny a mestskú časť Okoličné. Voda do takmer celého mesta teda v čase odstraňovania havárie tiekla z vodárenského zdroja v Liptovskej Porúbke,“ priblížil Pavol Danek.
Dispečeri museli tiež vyriešiť napĺňanie vodojemu na Podbrezinách, aby z neho mohla LVS zásobovať celé mesto.
O výkonné čerpadlo požiadali hasičov
V deň opravy začali vodári s prácami skoro ráno. Keďže na trávnatej ploche nad prasknutým kolenom bola vytečená voda, požiadali o súčinnosť pri jej prečerpávaní hasičov.
„Naša spoločnosť nemá čerpadlá s takým výkonom, aký bol potrebný pri tejto havárii, preto sme sa obrátili so žiadosťou o pomoc na hasičov. S ich výkonným čerpadlom vodu odčerpali z celej plochy aj zo šachty,“ pripomenul dôvod asistencie hasičov T. Benikovský.
Činnosti na seba nadväzovali
Po odčerpaní vody z plochy mohli vodári začať realizovať výkopové práce. Počas nich bolo treba čiastočne narušiť aj existujúcu betónovú šachtu, pretože poškodené potrubie vychádzalo cez jej stenu. „Iné riešenie ako deštrukcia šachty nebolo možné,“ skonštatoval P. Danek a doplnil, že počas výkopových prác už mali objednaný materiál u dodávateľa a bol na ceste do Liptovského Mikuláša.
„Takéto veľké materiálové profily a opravné kusy nedržíme na sklade, pretože sa nepoužívajú často a sú drahé. Keď prišiel materiál a bolo vypílené poškodené koleno, vodovodné potrubie sme opravili a v dohľadnej dobe budeme opravovať aj šachtu.“
Okrem pracovníkov, ktorí fyzicky odstraňovali poruchu, pracovali na odstraňovaní havárie ďalší zamestnanci, ktorí zabezpečovali logistiku pri odstavovaní a prepájaní jednotlivých vetiev vodovodu. Bolo potrebné dohodnúť sa tiež s najväčšími odberateľmi, aby počas presmerovania toku vody neodoberali veľa vody.
„Aj keď väčšina obyvateľov ani nepostrehla, že opravujeme haváriu, odstávke sa predsa len nevyhli Poľnohospodárske družstvo so sídlom v Liptovskom Mikuláši a osada Hlboké. Na obidvoch miestach sme zabezpečili náhradné zásobovanie vodou. Všetky aktivity jednotlivých zamestnancov spoločnosti, majstrov, vedúcich, dispečerov museli na seba nadväzovať, aby celý systém nerušene fungoval. “
Keď praskne hlavné prívodné potrubie, vodárenské spoločnosti musia odstavovať veľké časti území, ktoré zásobujú vodou. Liptovskomikulášskym vodárom sa podarilo využiť to, čo je vybudované v rámci sietí dávnejšie – potrubia, ktoré teraz dokázali poprepájať a využiť na zásobovanie pitnou vodou z inej strany. Takéto riešenie hľadali, aby nemuseli odstaviť od dodávky pitnej vody niekoľko tisícok obyvateľov mesta na celý deň. Podarilo sa im to.
Smreky skomplikovali výkopové práce
„Výkopové práce nám skomplikoval porast mladých smrekov. V ochrannom pásme verejného vodovodu stromčeky zasadil obyvateľ mesta bez povolenia. Keďže sa s ľuďmi snažíme vychádzať dobre, stromčeky sme zo zeme povyberali bez poškodenia,“ spomenul vedúci strediska vodovodov. Našťastie, tieto stromčeky boli ešte malé. V prípade, že by šlo už o staršiu výsadbu a smreky by boli odrastenejšie, mohli by vzniknúť veľké škody a zdržanie vodárenských prác pri likvidácii havárie.
Liptovská vodárenská spoločnosť preto pripomína obyvateľom, že v ochrannom pásme verejných vodovodov podľa zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách je zakázané: vykonávať zemné práce, umiestňovať stavby, konštrukcie alebo iné podobné zariadenia alebo vykonávať činnosti, ktoré obmedzujú prístup k verejnému vodovodu alebo verejnej kanalizácii, alebo ktoré by mohli ohroziť ich technický stav, vysádzať trvalé porasty, umiestňovať skládky, vykonávať terénne úpravy.
„Pretože išlo o porušenie zákona, požiadame príslušný úrad o vydanie rozhodnutia na odstránenie celej výsadby z ochranného pásma,“ uzavrel P. Danek.