LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Oddiel atletiky založili 1. januára 2015. Reagovali tak na narastajúci počet detí v krúžkoch Centra voľného času (CVČ) Liptovský Mikuláš. Tým sa vyriešila aj legislatívna stránka ich štartu na oficiálnych pretekoch pre registrovaných pretekárov.
„CVČ Liptovský Mikuláš takto funguje ako jediný subjekt v rámci Slovenského atletického zväzu. Nebolo nutné vytvárať občianske združenie, či prejsť na inú právnu formu, ideme aj podľa našich doterajších stanov,“ vysvetlil na úvod šéf tamojšieho atletického oddielu a riaditeľ CVČ Liptovský Mikuláš Roman Králik.
Začínajú prácu s deťmi
Keď sa Králik obhliadne za druhým rokom činnosti, nezakrýva, že jednoznačne prevládajú príjemné pocity.
„Najviac ma teší záujem chlapcov a dievčat o tento šport. Naša členská základňa narástla na číslo 120, čo považujem, v takom krátkom čase, za obrovský úspech. To nás najviac motivuje do ďalšej práce. Začíname robiť s deťmi predškolského veku. Je dôležité už vtedy ich podchytiť, lebo inak ich k sebe môžu stiahnuť iné, dá sa povedať atraktívnejšie kolektívne športy.“
CVČ Liptovský Mikuláš v roku 2016 mal v súťažiach družstiev v rámci Stredoslovenského atletického zväzu svoje zastúpenie vo všetkých mládežníckych kategóriách, od prípraviek až po dorast. „Vyčnieva hlavne skvelá druhá priečka mladších žiakov. Na 4. mieste skončili starší žiaci a dorastenky,“ prešiel Králik na výsledky.
Majú radosť z medailí
Čo sa týka jednotlivcov šéf a tréner oddielu (spolu s ním mladú atletickú zmenu cepuje Tibor Pelach a externistky Bibiána Hartmanová a Silvia Hrebíková), si najviac váži medaily zo slovenského šampionátu.
„U mladších žiakov Ladislav Lublec získal striebro v hode kriketovou loptičkou a Patrik Rázga bronz na 600 m. V rovnakej kategórii medzi dievčatami bola Vesna Hynková štvrtá vo vrhu guľou. Naši členovia nám urobili tiež radosť pekným medailovým záberom na majstrovstvách Stredoslovenského atletického zväzu,“ pripojil Králik.
Objektové podmienky, v ktorých v Liptovskom Mikuláši pracujú s adeptmi kráľovnej športu, sú skromné. Chlapci a dievčatá naordinované úseky hltajú na staručkom škvarovom 250 m dlhom ovále Gymnázia M. M. Hodžu, kde taktiež pilujú skokanské a vrhačské disciplíny. V zime využívajú telocvične Strednej zdravotnej školy a Základnej školy na Nábreží A. Stodolu a posilňovňu CVČ.
Vojaci nemajú šatne
Najviac im chýba dráha s umelou hmotou, viac než klasický 400 m okruh. Keď poprší, je zo škváry blato a nemajú kde trénovať. Sem – tam vybehnú na tartan do Vojenskej akadémie, no logisticky je to dosť zložité. Od centra mesta je akadémia ďaleko a problém vzniká aj s dopravou.
„Navyše tamojšia tartanová dráha má svoje roky, je zodratá, potom trpia achilovky, okostnice i kĺby. V akadémii neexistuje ani žiadne zázemie, ako šatne či záchody. V hospodársko – investičnom pláne mesta Liptovský Mikuláš je zakomponovaná výstavba atletického areálu a máme v tomto smere aj prísľub mesta,“ uzavrel nádejne R. Králik, niekdajší úspešný šprintér.