RUŽOMBEROK. Nielen spomínať, ale aj nanovo objavovať a prežívať udalosti z novembra 1989. Takýto bol hlavný odkaz spomienky na Nežnú revolúciu, ktorú si Ružomberčania pripomenuli sledovaním dokumentárneho filmu November + 20 z dielne Ústavu pamäti národa (ÚPN) a diskusiou s historikmi a pamätníkmi udalostí, ktoré zmenili našu krajinu.
„Doba už bola vo vysokom štádiu tehotenstva,“ odpovedal na otázku, prečo k novembrovým udalostiam došlo, historik z ÚPN Peter Jašek. „Brutálne potlačenie študentskej demonštrácie v Prahe spoločenskú zmenu len urýchlilo,“ dodal a pripomenul, že 17. novembru deň predtým predchádzal študentský protest v Bratislave.
Mesto sa prebudilo neskôr
„Práve som sa vrátil z práce v Liptovskom múzeu, keď som v Slobodnej Európe počul o udalostiach v Prahe,“ vrátil sa k zlomovým chvíľam ružomberský historik Peter Dvorský. V diskusii priblížil, ako spoločenské zmeny prebehli v centre dolného Liptova.
„Ružomberok sa rovnako ako iné menšie mestá výraznejšie prebudil až 27. novembra, keď sa veľký počet obyvateľov zapojil do generálneho štrajku,“ doplnil Dvorský, ktorý ocenil, že v meste sa na 17. november nezabudlo a podujatia sa zúčastnilo aj viacero mladých ľudí.
Havel navštívil Ružomberok
Podľa prvého ponovembrového predsedu mestského národného výboru a neskôr aj primátora mesta Juliána Helka patrilo medzi základné požiadavky obyvateľov navrátenie štatútu okresného mesta, zlepšenie ekologickej situácie a prinavrátenie mestských majetkov.
„Dodnes si rád spomínam na spontánnosť prezidenta Václava Havla, ktorý navštívil Ružomberok v máji 1990,“ vrátil sa do minulosti prvý porevolučný primátor.

Autor: Radoslav Salák