RUŽOMBEROK. Galaprogram, venovaný bývalým i súčasným členom Folklórneho súboru (FS) Liptov, pozvaným hosťom a odbornej verejnosti, ukončil sériu podujatí pri príležitosti jubilejného 70. výročia vzniku súboru. Galaprogram s názvom 70 podôb jari v tanci, muzike a speve sa konal minulý piatok vo Veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku.
„Program mal dve časti. Jedna sa skladala prevažne z choreografií z minulosti. Pretkávalo ju spomínanie významných osobností, ktoré so súborom spolupracovali. Druhá časť mala hostí pobaviť. Prezentovala našu tvorbu v poslednom päťročí. Celý program bol prepojený niťou žitia od kolísky, teda narodenia, až po smrť na šibenici,“ povedal riaditeľ a choreograf FS Liptov Igor Littva.
S bývalým režimom skončil aj mecenáš
Súčasný vedúci súboru prevzal štafetu po svojom otcovi Vojtechovi. V súbore pôsobí od raného detstva. „Keď som FS Liptov pred približne 15 rokmi prevzal, bol síce na vysokej úrovni, no po zmene spoločenského a politického režimu stratil svojho mecenáša. Trápili sme sa s rôznymi problémami. Museli sme hľadať novú cestu, aby sa súbor nerozpadol a mohol napredovať. Som zodpovedný za to, aby všetko bolo dobre,“ vysvetlil Littva s tým, že za najtvrdších kritikov dnes považuje bývalých členov súboru.
Najväčším prianím riaditeľa FS Liptov je nájsť nových ľudí, ktorí v budúcnosti súbor povedú. „Táto práca si vyžaduje celého človeka. Nepýta sa, či máš čas. Vystúpenia sú v piatky, sviatky, víkendy. Preto je niekedy náročné nájsť vhodných ľudí,“ opísal.
Je starší ako SĽUK a Lúčnica
Folklórny súbor Liptov vznikol hneď v povojnovom období a podľa Littvu je asi najstarším folklórnym súborom na Slovensku, dokonca vznikol skôr ako profesionálne súbory SĽUK či Lúčnica. Najmä po príchode Vojtecha Littvu v roku 1962 sa vyprofiloval na spracovávanie ľudovej kultúry dolného Liptova a bol prvým slovenským súborom, ktorý začal spracovávať robotnícky a remeselnícky folklór.