LIPTOV. Daruj knihu je predvianočný projekt venovaný deťom zo sociálne slabších či mnohodetných rodín a deťom osamelých matiek.
Spočíva v tom, že deti, ktoré majú záujem čítať, prišli do kníhkupectva a vybrali si nejakú knihu. Vložili do nej záložku so svojím menom, vekom a napísal na ňu aj dôvod, prečo si ju vybrali.
Všetky takto vybrané knihy zostali v kníhkupectvách na špeciálne vyhradených miestach. Čakajú na to, kto ich zaplatí. Ktokoľvek má záujem deťom pomôcť a potešiť ich, môže jednu alebo viac kníh kúpiť a nechať v kníhkupectve. Dobrovoľníci ich ešte pred Vianocami pozbierajú a doručia konkrétnym deťom.
Zapojili sa kníhkupectvá zo všetkých troch miest
„Okrem toho, že tento projekt spája detské túžby s ochotou dospelých pomôcť, rozvíja ich vzťah k čítaniu a podporuje individuálne darovanie,“ vysvetlila myšlienku jedna z organizátoriek iniciatívy Kvetka Legerská z občianskeho združenia Lokál.
Do projektu sa zapojili detské domovy, diagnostické centrá, materské a základné školy z celého Liptova. Knihy si vyberali v troch kníhkupectvách. V Ružomberku na ulici Karola Salvu a v Liptovskom Mikuláši a Liptovskom Hrádku v kníhkupectvách Tranoscius.
Knihou receptov chce potešiť brata kuchára
Anonymní darcovia ich môžu kupovať do 21. decembra alebo dovtedy, kým sa všetky nevypredajú. Organizátori z OZ Lokál a Komunitnej nadácie Liptov počítajú s tým, že by ich mohlo byť v celom regióne dokopy približne dvesto. Darcovia do nich môžu vypisovať rôzne pozdravy či venovania.
„Deti mali pri výbere kníh rôzne motivácie. Jeden chlapec si napríklad vybral kuchársku knihu, lebo by ju chcel darovať bratovi, ktorý sa práve vyučil za kuchára. Našlo sa aj dieťa z detského domova, ktoré si vybralo knihu tak, aby si ju prečítalo najprv ono a potom aj mama. Paradoxom je, že v detskom domove je pre nedbanlivosť matky,“ opísala Legerská.
Mali si vybrať to, čo ich naozaj zaujíma
Menšie deti si vyberali najmä detské knihy. Mladších chlapcov zaujímali knihy o počítačových hrách, dievčatá si vyberali romantické knihy a starší chlapci trilery či horory, napríklad aj od miestneho spisovateľa Jozefa Kariku.
Knihy si prišli vybrať len tie deti, ktoré o to mali záujem. Podmienkou bolo, aby si vybrali knihu a potom ju naozaj aj prečítali.
