RUŽOMBEROK. Pri liečbe onkologických ochorení sa zväčša využíva klasická chemoterapia alebo ožarovanie, teda liečba lineárnym urýchľovačom. Pacienti z Liptova aj Oravy musia za modernejšou a šetrnejšou liečbou cestovať najbližšie do Martina alebo Banskej Bystrice.
Dlho už nebudú musieť dochádzať, pretože v areáli Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku už funguje nové zariadenie. Pacienti však budú musieť ešte chvíľu počkať.
Stál milióny eur
Pre urýchľovač upravujú v areáli nemocnice na Považskej ulici nové priestory. Prístroj stál 3,8 milióna eur.
„Ide o rozsiahly projekt. Súčasťou zmluvy, ktorú sme uzavreli, nie je len dodávka a inštalácia lineárneho urýchľovača, ale aj dodávka a inštalácia simulátora, demontáž a likvidácia starého kobaltového žiariča,“ opísala Petra Dišková, hovorkyňa ružomberskej Ústrednej vojenskej nemocnice.
Oproti klasickej chemoterapii má liečba digitálnym lineárnym urýchľovačom výhodu v tom, že zhubné nádory lieči presne a cielene. Zdravé tkanivo nachádzajúce sa pri nádore šetrí.
Prístroj ešte nastavujú
Nemocnica odhaduje, že po riadnom spustení prístroja do prevádzky by mohol liečiť ročne 500 až 600 pacientov. Spustiť by ho mali začiatkom budúceho roka.
„Momentálne, v súvislosti s prístrojovou technikou, prebieha nastavovanie, kalibrácia a fyzikálne merania. Po ukončení týchto procesov, bude následne liečba dostupná pre pacientov,“ doplnila Dišková.