LIPTOVSKÉ REVÚCE. Obec sa pustila do ekologických projektov už dávnejšie. Vďaka tomu vznikla eko-záhrada, arborétum a školská záhrada. V súčasnosti sa aktívni obyvatelia Liptovských Revúc venujú ďalším trom projektom, ktoré na ne nadväzujú.
Ide o eko-altánok v areáli základnej školy a projekty s názvami Na revúckom salaši a Voda pre život.
Deťom priblížia predkov a ich zvyky
„Eko-altánok chceme využívať ako triedu v prírode. Deti sa v ňom budú vzdelávať počas vyučovania a budú h využívať aj vo voľnom čase,“ povedala Dana Fričová, riaditeľka Základnej školy s materskou školou v Liptovských Revúcach.
Na revúckom salaši je projekt, ktorý má deťom priblížiť život ich predkov a regionálne zvyky.
Škola leží medzi dvoma národnými parkmi
Vďaka Vode pre život vzniknú pri troch prameňoch v obci prístrešky s informačnými tabuľami o okolitej prírode. Súčasťou projektu je aj pravidelná starostlivosť o ne aj o čistotu miestnych potokov.
„Za týmito nápadmi je prekrásne a zaujímavé okolie Liptovských Revúc a poloha školy medzi dvoma národnými parkami. Chceme to využiť na vzdelávanie našich žiakov,“ vysvetlila Fričová.
Pomohli papierne, rodičia aj urbár
Iniciátorom bol známy prírodovedec a spisovateľ Miroslav Saniga. Medzi revúckymi žiakmi je veľmi obľúbený, pretože ich často berie do prírody, kde ich zasväcuje do tajov jej fungovania.
„Projekty plánujeme dokončiť ešte v tomto roku. Zostávajú nám už len terénne úpravy,“ povedala riaditeľka.
Finančné prostriedky na projekt Voda pre život dostali Liptovské Revúce z ministerstva školstva, eko-altánok a Na revúckom salaši podporili ružomberské papierne. Všetky tri dokopy si vyžiadali viac ako štyritisíc eur.
Pri stavbe altánku pomohol aj miestny urbár, ktorý venoval drevo. Do samotnej realizácie sa zapojili aj rodičia žiakov.
