DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Björnstjerne Björnsonovi, významnému nórskemu spisovateľovi, odhalila pamätnú tabuľu veľvyslankyňa nórskeho kráľovstva na Slovensku Inga Magistad. Umiestnili ju na budovu horskej chaty Björnsonka v Demänovskej doline, ktorá historicky nesie spisovateľovo meno.
Legendárnu chatu vybudovali v 50. rokoch 20. storočia a meno dostala práve po spomínanom bojovníkovi za práva Slovákov. Björnsonku po kompletnej rekonštrukcii len nedávno znovu otvorili.
Jurkovič navrhol pamätník
Chata desaťročia slúžila ako turistická ubytovňa mládežníckej organizácie, ktorá ju aj vybudovala.
Vďaka vynikajúcej polohe v blízkosti lyžiarskych svahov a krásnemu prostrediu sa čoskoro stala jednou z najobľúbenejších horských chát v Nízkych Tatrách.
Architekt, dizajnér a etnograf Dušan Samuel Jurkovič vypracoval v tridsiatych rokov minulého storočia návrh monumentálneho pamätníka práve pre tohto významného nórskeho spisovateľa. Išlo o monumentálnu inštaláciu jeho mena na brale v Demänovskej doline. K realizácii pamätníka ale nikdy nedošlo.

Písal aj o Slovákoch
Pomník mal byť prejavom vďaky slovenského národa B. Björnsonovi, ktorý sa verejne a otvorene na európskej politickej scéne zastal práv malého národa v rakúsko-uhorskej monarchii.
Björnstjerne Björnson sa zaujímal o osud Slovákov a bojoval za ich právo na vlastný jazyk, národnú identitu a kultúru. O slovenskej otázke písal do nemeckých, rakúskych a francúzskych periodík, v ktorých poukazoval na postavenie Slovákov v Uhorsku a burcoval proti uhorským utláčateľom.
Na mierovom kongrese vo Viedni v roku 1907 ostro vystúpil proti predstaviteľom uhorskej vlády a jeho vystúpenie malo veľký medzinárodný ohlas. Vďaka B. Björnsonovi sa prelomila bariéra mlčania okolo slovenskej otázky a tá sa stala známou v medzinárodnom politickom kontexte.