LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Varenie piva nie je technicky zvlášť náročné, treba zvládnuť technológiu a zlatistý mok je možné uvariť aj v pivnici. Medzi spotrebiteľmi narastá obľuba miestnych pivovarov. Sú malé, nepotrebujú veľa zamestnancov a šikovný sládek dokáže vyrobiť chutné pivo odlišné od tých z veľkých závodov.
Malý pivovar chce v priestoroch Športhotela, niekdajšieho hotela Haliganda v Liptovskom Hrádku, zriadiť eseročka so sídlom v Dovalove. Na výrobňu piva chcú prestavať tamojšiu kotolňu.
Ročne plánuje vyrobiť tisíc hektolitrov piva. Plniť ho chcú do fliaš a sudov.
Výrobu by chceli rozbehnúť v novembri budúceho roka.
Zamestnajú dvoch ľudí
„Na výrobnom zariadení je možné vyrábať svetlé aj tmavé pivo rôznej stupňovitosti,“ vysvetlila spoločnosť v zámere, ktorý predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie.
Slad, surovinu na výrobu piva, budú dovážať. Náklady na prestavbu a kúpu technológie odhadli na 450 – tisíc eur.
„Predpokladaným zámerom sa na Liptove rozšíri sortiment ponuky kvalitného piva a účelne sa využijú existujúce objekty v meste. Zároveň sa zrealizovaním zámeru vytvoria nové pracovné miesta, predpoklad sú dvaja pracovníci pre obsluhu technologického zariadenia pivovaru,“ doplnila spoločnosť v zámere.
Peniaze chcú získať z eurofondov
Za projektom stojí spoločnosť Davlin, jej konateľkou je Marta Pelachová, splnomocnenou zástupkyňou jej dcéra Martina Kapitáňová, bývalá prednostka Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši.
Spoločnosť sa na rozbehnutie podnikania uchádza o peniaze z eurofondov. Podobný zámer s varením piva z európskych peňazí má ďalších desať firiem.