LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Od budúceho roka si budú neplatiči môcť svoje dlhy voči radnici odpracovať. Do platnosti vstúpi všeobecne záväzné nariadenie, ktoré to umožní.
Najväčšie dlhy na daniach medzi obyvateľmi mesta majú tí z Hlbokého. Za odpad dlhujú mestu spolu 30-tisíc eur. Dlžoby mesto vymáha aj exekučne, ale nádej na to, že peniaze získa takto, je takmer mizivá.
Mesto pripravilo projekt, keď si dlhy môžu odpracovať, napríklad zametaním.
Dôležité postavenie sociálneho poradcu
„Aktuálne prebieha výberové konanie na sociálneho poradcu pre prácu v marginalizovaných komunitách. Ten by mal nastúpiť od nového roka a stať sa akýmsi gestorom aj tohto projektu, keďže najvyšší nedoplatok je práve v osade Hlboké,“ povedala Viktória Čapčíková, hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš.
Jednou z jeho úloh bude aj dozeranie a koordinovanie ľudí, ktorí sú dlhodobými neplatičmi, svoj dlh nie sú schopní splatiť ani exekučne a majú záujem si ho odpracovať.
„Spôsob, akým bude mesto novú možnosť uplatňovať v praxi, závisí sčasti aj od nového sociálneho poradcu pre prácu v marginalizovaných komunitách, pretože to bude človek, ktorý bude styčným dôstojníkom medzi mestom a neplatičmi práve v Hlbokom,“ doplnila Čapčíková.
Väčšie dlhy narobili firmy v konkurze
Oveľa väčšie dlhy za odpad a miestne dane narobili voči mestu súkromné firmy. Väčšina z nich dnes nefunguje, sú v konkurze. Pohľadávky za firmy, ktoré nie sú v konkurze alebo reštrukturalizácii, sa vymáhajú exekučne.
„Postup v konkurznom konaní je taký, že pohľadávky sa prihlasujú konkurznou prihláškou. Správca konkurznej podstaty vyhlási rozvrh konkurzného výťažku a na základe toho sa uspokojujú jednotlivé pohľadávky,“ opísala mestská hovorkyňa.
Z 10-tisíc vymohli osem eur
Svoje peniaze dostanú najprv banky, potom daňové úrady, sociálna poisťovňa. Konkurzné konania sa ťahajú dlhé roky.
Najväčší dlh vytvorila spoločnosť Maytex, mestu dlhuje 266-tisíc eur. Ďalej sú to Las, ktorá po sebe zanechala dlh 86-tisíc eur, potom Robstav s dlhom 65-tisíc eur. Vymôcť peniaze po firmách, ktoré už neexistujú, je v praxi viac ako nemožné. „Napríklad spoločnosť Gepard bola v konkurze od roku 2013 a voči mestu mala nedoplatok 10-tisíc eur. Na účet mesta prišlo z konkurzu osem eur,“ dodala Čapčíková.