Štefan Packa sa raz tesne pred vianočnými sviatkami ocitol u priateľa, v rodine s dvoma deťmi, ktoré bez zjavného dôvodu odmietali jesť akékoľvek ryby.
„Nešťastná hlava rodiny ma poverila ako odborníka prípravou takého rybieho jedla, ktoré by akceptovali spomínaní antikonzumenti rýb. Nebola to ľahká úloha, a tak okrem kulinárskeho majstrovstva bolo potrebné byť aj psychológom,“ opísal Š. Packa.
Pokračoval, že vychádzal z toho, že antipatia k rybám mohla spočívať napríklad v stereotype pri príprave rýb. Teda vyprážaný kapor, vyprážané rybie filé... a pri kaprovi možno ešte aj bahenný zápach.
Hlava rodiny podporila kuchára
„A tak som sa rozhodol pre liečbu šokom. Gastronomickým! Spomenul som si na slávneho spisovateľa a rybára Ernesta Hemingwaya, ktorý v jednej zo svojich poviedok písal o netradičnej príprave morskej ryby. Ja som mal k dispozícii naše pstruhy, ale aj s nimi sa dalo spolupracovať na mojom poslaní. Už príprava ingrediencií systémom „čo sa našlo v chladničke“ vyvolala nevšedný záujem u mladých budúcich konzumentov: kôpor, šľahačka, ananás, víno,“ opísal v krátkosti prípravu liptovský kulinár.
Bola to skutočne vzdialená predstava od tradície prípravy vyprážaného kapra. Takže hlava rodiny podporila kuchára skvelým pohárom suchého vína a on začal netradičný dialóg so pstruhmi.
„Najskôr som vypitvané pstruhy osušil. Až potom som ich bylinkovou soľou a čiernym korením posypal, ale iba mierne, zato však zvonku i zvnútra. Na panvicu som hodil kus masla a keď už bola panvica riadne rozpálená, poukladal som do nej s citom všetky pstruhy. Prudko som ich opražil z oboch strán,“ opísal kuchár.
Pri rozhorúčenom sporáku si doprial ďalší pohár vína, ale vínka doprial aj pstruhom. Potom panvicu prikryl a pstruhy nechal plávať vo víne. Ale iba chvíľu.
Do papuliek dostali po kocke ananásu
„Medzitým som vyšľahal smotanu, pridal som do nej na- jemno pokrájaný kôpor a kocky ananásu. Odkryl som panvicu a doružova upečené pstruhy som zasa s citom a pokorou poukladal na teplé taniere. Vyšľahanou smotanou som vydekoroval pstruhy, akoby za odmenu. Do papuliek dostali po kocke ananásu... a pointa dopadla podľa môjho očakávania. Dodnes sú príslušníci onej rodiny milovníkmi pstruhov á la Hemingway. A nielen na Vianoce,“ dodal.
Štefan Packa odporúča, keď sa rozhodnete pre prípravu tohto jedla, aby ste sa nepokúšali oklamať pstruhy podradným vínom, vraj by sa urazili. „Použite naozaj suché. Ja mám najradšej veltlín. Ale môže byť aj rizling, ten sme kedysi s nebohým Vincom Šikulom v jeho domci vo vinohradoch nad Modrou v Hamrštýle pridávali aj do kapustnice. Bola skvelá.“