Liptovský Mikuláš – „Nešlo o zlyhanie nového systému, fungujúceho od januára, ale o zlyhanie ľudského faktora, pričom pravdepodobne neboli dodržané pravidlá pre dostatočnú tepelnú úpravu potravín,“ tvrdí Ján Jurkovič zo školského úradu na Mestskom úrade L. Mikuláš. Zdrojom nákazy bol obed, pripravovaný vo štvrtok 21. apríla v jedálni Základnej školy Janka Kráľa na Žiarskej ulici v L. Mikuláši, ktorá pripravuje stravu aj pre základné školy v Okoličnom, Demänovej a na Demänovskej ceste, ako aj pre materské školy na Agátovej, Kláštornej, Okoličianskej ulici a v Demänovej. „Prejavy epidémie salmonelózy sme mali hlásené až v pondelok 25. apríla popoludní, a to už boli vzorky pokrmov zo štvrtkového obeda zlikvidované. Presný pôvod, odkiaľ sa baktérie salmonely rozšírili, preto už nezistíme,“ uvádza regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Eva Chobotová.
Podľa jej odhadu išlo o najväčšiu epidémiu salmonelózy v Liptovskom Mikuláši minimálne za posledných 25 rokov. Hygienici preto budú častejšie robiť neohlásené kontroly nielen v tejto, ale aj v iných jedálňach, pripravujúcich pokrmy vždy pre viaceré školy a škôlky. „Čím viac je v danom stravovacom zariadení exponovaných osôb, tým je riziko prepuknutia podobnej nákazy vyššie,“ hovorí regionálna hygienička E. Chobotová. Systém spoločnej prípravy pokrmov pre viaceré školy a škôlky mesto zaviedlo od začiatku tohto roku kvôli zníženiu nákladov na prevádzku kuchýň. „Základné a materské školy sme od štátu prevzali s modernizačným dlhom 52 mil. Sk a ďalších 13,5 mil. Sk predstavuje vnútorný dlh vrámci objektov spoločného stravovania. Preto sme boli nútení pristúpiť k vnútornej racionalizácii a namiesto zatvárania jednotlivých škôl a školských zariadení sme pristúpili k úspornejšiemu systému školského stravovania,“ zdôrazňuje primátor mesta Alexander Slafkovský.
Primátor L. Mikuláša A. Slafkovský trvá na tom, aby sa v mieste vzniku nákazy vyvodili aj pracovno-právne postihy, zdráha sa však hovoriť o odvolaní vedúcej jedálne či riaditeľky školy. „Nie je to také jednoduché, pracovné zmluvy majú uvedené aj s funkciou a doterajšie pracovné poriadky nedodržanie hygienických predpisov neuvádzali ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny s následným rozviazaním pracovného pomeru,“ hovorí primátor A. Slafkovský. Preto riaditeľom škôl a školských zariadení, ktorých je mesto zriaďovateľom, zaslal príkazný list, v ktorom im nariadil doplniť pracovné poriadky aj o takúto úpravu definície hrubého porušenia pracovnej disciplíny. Otázku pracovno-právnych postihov zatiaľ neriešila ani riaditeľka školy, ktorej jedáleň epidémiu spôsobila. „V prvom rade sme sa zamerali na splnenie všetkých opatrení, ktoré nám uložil regionálny úrad verejného zdravotníctva. Aj vďaka tomu už od pondelka 9. mája môžeme opäť variť,“ hovorí riaditeľka Základnej školy Janka Kráľa Anna Krevová, ktorej jedáleň zabezpečuje stravu pre 1100 stravníkov. Tvrdí, že zodpovednosť konkrétnych osôb je zatiaľ len v štádiu dokazovania a až keď sa preukáže, možno pristúpiť k finančným postihom či k personálnym zmenám.