Ružomberok – Podľa riaditeľa podniku Jozefa Bulka išlo prevažne o nevymožiteľné pohľadávky osôb, ktoré už zomreli a subjektov, ktoré zanikli bez nástupcu. Podporil ho aj hlavný kontrolór mesta Igor Frič, podľa ktorého odpísanie pohľadávok len zreálni účtovníctvo mesta. Okrem pohľadávok osobitného účtu mesta, spravovaného podnikom ByPo, poslanci súhlasili aj s likvidáciou pohľadávok mesta v celkovej výške takmer 800 tis. Sk. Podľa predkladateľa návrhu – mestského úradu, išlo o odpustenie dlhov dlžníkov, ktorí už nedisponujú žiadnym majetkom. Dominovali medzi nimi MEPOS Ružomberok (309 tis. Sk), Agrokombinát Liptov (203 tis. Sk) a Stredoslovenské stavby Ružomberok (191 tis. Sk).
Približne polovicu odpísaných pohľadávok osobitného účtu mesta, ktorý spravuje podnik ByPo Ružomberok – 5,464 mil. Sk, predstavoval výsledok hospodárenia osobitného účtu mesta v roku 2003, čo súvisí so zmenou uplatňovanej účtovnej metodiky vykazovania hospodárskeho výsledku. Druhá najvyššia položka – 1,150 mil. Sk, pozostávala z pohľadávok za užívanie viac ako 200 bytov. „Išlo o byty, ktoré boli odovzdané, ale nájomníci zomreli bez zanechania dedičstva a príbuzní odmietajú zaplatiť nedoplatky. Je nereálne predpokladať, že by sme tieto pohľadávky vymohli,“ argumentoval riaditeľ ByPo J. Bulko. Podľa zoznamu bytov patrili medzi najväčších dlžníkov, voči ktorým mesto pohľadávku odpísalo, Ján Fox z Liptovskej ulice 1/1 (162 tis. Sk), Karol Ondrejka z Bystrickej ulice 3/6 (62 tis. Sk) a Alena Glembová z Tatranskej cesty 60/1 (48 tis. Sk). Poslanec Július Stanček v rozprave k tomuto materiálu namietal, že v zozname dlžníkov sú aj žijúci ľudia, voči ktorým by si mesto svoju pohľadávku malo vymáhať. Okrem toho poslanci schválili návrh na trvalé upustenie od vymáhania pohľadávok osobitného účtu mesta, ktoré vznikli v rokoch 1993 až 2000, aj v iných prípadoch. Dominovali medzi nimi najmä úroky z omeškania za nájomné nebytových priestorov (508 tis. Sk) a za dodávku tepla a teplej vody (602 tis. Sk). Mesto upustilo aj od vymáhania pohľadávok za dodávku televíznych káblových rozvodov v celkovej výške takmer 788 tis. Sk, pričom o kúpe týchto pohľadávok rozhodlo mestské zastupiteľstvo vo februári 2002.
Mesto odpustilo niektorým subjektom aj dlhy za dodané teplo a teplú vodu, medzi inými aj Basketbalovému klubu Ružomberok (136 tis. Sk), Športovým klubom Texicom (305 tis. Sk) či Strane občianskeho porozumenia (31 tis. Sk). Prepáčilo aj pohľadávky na nájomnom za nebytové priestory celkom za 134 tis. Sk. Ďalšie zníženie pohľadávok o 511 tis. Sk predstavoval inventarizačný rozdiel medzi účtovným stavom a evidenciou nedoplatkov, bez možnosti zistiť, ako a kedy vznikol, keďže účtovníctvo sa viedlo v jednoduchom programe bez archivácie. Za návrh na odpis pohľadávok osobitného účtu mesta, vedeného spoločnosťou ByPo Ružomberok, v celkovej výške takmer 10,5 mil. Sk nakoniec hlasovalo 12 prítomných poslancov, piati boli proti a piati sa zdržali. Návrh teda prešiel väčšinou jedného hlasu. Podľa riaditeľa spoločnosti ByPo Jozefa Bulka rozhodnutie poslancov umožní prestať tlačiť v účtovníctve mesta pohľadávky staré 10 rokov a odpísať ich. Prispeje to podľa neho k ozdraveniu vykazovania finančných tokov v rámci mesta Ružomberok.