Kedy a prečo si sa začal venovať práve argentínskemu tangu?
- Za všetkým hľadaj ženu, aj v tomto prípade to bolo tak. Pred ôsmimi rokmi som sa kvôli jednej slečne začal v Bratislave obzerať po možnostiach učenia sa argentínskeho tanga, pretože ona s ním práve začala. V januári som začal navštevovať kurzy aj ja, ale aby som sa hneď pri nej v klube, kde tancovala, neukázal ako drevo, našiel som si iné hodiny. Ona pri tangu síce dlho nevydržala, ale mňa úplne pohltilo. Netrvalo dlho a tancoval som ho každý deň na všetkých možných akciách a príležitostiach, ktoré vtedy Bratislava a okolie poskytovali.
Čo je pri tomto druhu tanca iné ako pri klasickom tangu, ktoré je možno bežnejšie?
- Hlavný rozdiel, a to oproti takmer všetkým tancom, je súznenie dvoch tiel, ich komunikácia a improvizácia. Je to vlastne jazyk – reč tela. V argentínskom tangu máme podobne ako v iných tancoch pojem základný krok a podobne, no slúži najmä na pedagogické účely. V praktickom tanci sa takmer nepoužíva. Každý jeden krok v tomto tanci je jedinečný. Podobne ako melódie v skladbách.
Aká je hlavná filozofia argentínskeho tanga?
- Je plné filozofie, podobne ako sám život. Tak ako sa môžeme dlhé hodiny rozprávať o filozofii v živote, tak sa môžeme rozprávať dlhé hodiny o filozofii v tangu. Ide najmä o filozofiu vzťahu muža a ženy. Strašne veľa toho, čo platí pre tento vzťah v živote, je možné a ešte zreteľnejšie pozorovať v tangu. Zreteľnejšie asi preto, že v tanci sa takmer nedá klamať. Telom neoklameš. A keď medzi dve duše nevložíš žiadne slová, len telesný prejav, dokážeš dušu druhého pocítiť čistejšie a jasnejšie. Tango sa totiž najlepšie a možno povedať aj najsprávnejšie tancuje pri úplnom odovzdaní sa. Keď sa dvaja pohybujú a správajú ako súčasť jedného jediného celku. Základnú filozofiu tanga by som teda vyjadril matematickým vzorcom, ktorý má však svoje vlastné pravidlá: 1 + 1 = 1.
Aké sú zatiaľ reakcie Liptákov? Sú zvedaví, alebo sa skôr boja tajomna?
- Práve Liptov sa môže pýšiť tým, že tu boli zložené prvé slovenské tangá. Argentínske tango ako tanec sa sem však dostáva až teraz. V Paríži napríklad sa už tých 80 rokov tancuje... Ale aby som odpovedal priamejšie, ženy sú zvedavejšie a chlapi majú asi štandardne väčší odstup. Priznám sa však, že ako chlap, ktorý mu podľahol, si už neviem moc predstaviť a pochopiť prečo.
Čo obnáša základný kurz?
- Základný kurz je úplne prvé spoznávanie novej formy komunikácie. Mohol by som to prirovnať k tomu, ako keď sa deti učia písať. Učíme sa prvé kroky, podobne ako deti prvé čiarky perom. Správne držanie tela, podobne ako sa deti učia držať pero. Učíme sa prvé „slová“. Niektoré z nich sú ľahšie a je ich možné hneď používať. Niektoré sú ťažšie a sú skôr určené na tréning a rozšírenie možností v tanci. Tango je totiž tanec možností. Čokoľvek, čo sa zatancuje v rámci základných charakteristík – v objatí, z pocitu jednoty, v rámci niektorých základných princípov a v rámci muzikality, je argentínskym tangom. Je v ňom možné písať príbeh podobne, ako ho vieme písať perom. To sa nám síce asi s úplne všetkými nepodarí už počas základného kurzu, ale budeme vedieť zaujímavé „básničky“, s ktorými si budeme vedieť užiť prítomnosť partnera v objatí a veľa zábavy. Budeme, takpovediac, pripravení na prvé návštevy milong – tango tančiarní, ktoré sú teraz už po celom svete.
Prihlásiť sa môžu aj jednotlivci, či sa preferujú páry?
- Prihlásiť sa môže ktokoľvek, jednotlivci, páry alebo aj skupiny. Takto je to bežné všade vo svete, netreba sa teda báť, že by som sa mu nemohol venovať, lebo práve teraz ešte nemám partnera.
Čo môže byť najväčším prínosom v živote človeka, ak sa stane jeho súčasťou argentínske tango?
- Tu by som mohol citovať Rodolfa Dinzela – majstra tanga a učiteľa učiteľov. Veľa ľudí v živote vôbec nepocíti slobodu. Tanečník tanga ju môže zažiť hoc len na tri minúty, ale vždy, keď si ho zatancuje.
Bol si aj v mekke argentínskeho tanga v Buenos Aires. V čom ťa tento pobyt najviac obohatil ako tanečníka a zároveň lektora?
- Uvedomil som si, že aj napriek tomu, že tango nielen tancujem, ale snažím sa ho aj šíriť a učiť ho, budem večným začiatočníkom. Vždy v ňom bude čo objavovať a vždy prinesie niečo nové, ohromujúce. Samotné Buenos Aires dýcha tangom. Je tam na každom kroku, aj keď ho zrovna nevidno tancovať. To, čo som si odtiaľ odniesol, okrem množstva skúseností a zážitkov, je asi najmä ten vzduch plný tanga. Keď som so ženou v objatí a nadýchnem sa, akoby som ho vždy pocítil.
Kde ťa naši čitatelia môžu nájsť a dohodnúť sa na prípadných lekciách?
- Lekcie prebiehajú v sále, ktorú máme v obchodnom centre na Garbiarskej ulici 695 v Liptovskom Mikuláši pravidelne v pondelky a stredy. Ľudia sa môžu prihlásiť prostredníctvom našej internetovej stránky, alebo len tak prísť a začať.
Autor: Petra Buková