LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Ovčiarstvo sa neodmysliteľne spája s Liptovom a múzeum, ktoré ho približuje verejnosti, má v regióne preto svoje opodstatnenie. Zameraním je jediné svojho druhu na Slovensku.
Od nového roka môžu návštevníci obdivovať unikátny maľovaný salaš.
„Dielo tvorí súbor figurálnych plastík s ovčiarskou tematikou, ktoré zobrazuje každodennú prácu a život na salaši. Figúrky sú ručne vyrezávané z mäkkého lipového dreva, povrchovo upravené maľbou. Zobrazené sú v pohybe a typickom postoji,“ opísala Naďa Somorová, projektová manažérka Liptovského múzea v Ružomberku.
Od črpákov k sochám
Sochy pracujúcich pastierov, valachov vytvorila žena, čo je medzi rezbármi pomerne netradičné. Vzišli spod rúk Márie Hrabinskej, žijúcej legendy, ktorá napriek veku stále aktívne a tvorí.
Pôvodným povolaním je zubná technička, rokmi sa vypracovala na uznávanú rezbárku. Právom získala uznanie aj medzi kolegami rezbármi.
Do práce s drevom sa naplno pustila krátko pred odchodom na dôchodok. Začínala s výrobou črpákov a úžitkových predmetov, potom pokračovala vyzerávaním sôch a veľkorozmernými plastikami. Pri tvorbe vychádza z vlastných spomienok, príhod.
Pre zaujímavosť, vytvorila tri nadrozmerné sochy, ktoré sa nachádzajú v priestoroch amfiteátra vo Východnej, sú to sochy ženy s múteľnicou, baču a Važťanky.
Príklad pre mladých
Cieľom projektu bolo doplnenie tvorby významnej slovenskej rezbárky s cieľom uchovať vzácne kultúrne dedičstvo.
„Prostredníctvom diela chceme prezentovať autorkinu tvorivú životnú filozofiu, podporiť ľudovú tvorivosť u laickej a odbornej verejnosti, byť pozitívnym a inšpiratívnym príkladom hlavne pre mladú generáciu,“ dodala Somorová.